امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137823
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 84
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضائیه، معاون آمارو فناوری اطلاعات قوه

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضائیه، معاون آمارو فناوری اطلاعات قوه قضائیه ضمن اعلام تشکیل معاونت آمار و اطلاعات قوه قضائیه در استان‌های سراسر کشور، از جزییات اجرای طرح عدالت الکترونیکی در استان‌های مختلف کشور خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری در سومین هم‌اندیشی آمار و فناوری اطلاعات روسای دادگستری‌های کل کشور، اظهار کرد: طرح عدالت الکترونیک به تصویب شورای معاونان قوه قضائیه رسیده و 50 پروژه در راستای آن ثبت شده که در حال اجراست.

وی ادامه داد: آیین نامه خدمات الکترونیک نیز در 15 ماده تهیه شده و در بطن آیین دادرسی کیفری جدید و با استفاده از قوانین موجود تهیه و تصویب شده است. معاون قوه قضائیه همچنین گفت: تاسیس شورای راهبردی الکترونیک یکی از اقدامات مهم قوه قضائیه برای بسترسازی رفع مشکلات در این بخش و ارتقای سطح کیفی خدمات است که زمینه‌ای برای سیاست‌گذاری و تدوین قانون آیین دادرسی الکترونیک را فراهم می‌کند.

شهریاری یادآورشد: شورای راهبردی الکترونیک با هدف توسعه و ارتقای آیین دادرسی کیفری و از 21 متخصص حقوقی مرتبط تشکیل شده است.

وی افزود: در این راستا معاونت آمار و اطلاعات در دادگستری‌های استان‌های کشور تشکیل می‌شود.

معاون آمار قوه قضائیه گفت: تشکیل مرکز ملی داده ‌های قوه قضائیه با اهداف سازماندهی خدمات و آمار و اطلاعات دقیق قضایی از دیگر اقدامات قوه قضائیه در این بخش است.

شهریاری ادامه داد: پس از تکمیل اطلاعات سامانه مرکز ملی داده‌های قوه قضائیه، تصویب آیین‌نامه‌ای برای سازماندهی و انسجام بخشی این فعالیت‌ها مورد نیاز بوده که پیش‌نویس آن تهیه شده است.

وی اظهار کرد: تمام دستگاه‌های تابعه، ضابطان قضایی و کمیسیون‌های ذیربط در کشور موظف شده‌اند اطلاعات خود را در مرکز ملی داده‌های قوه قضائیه قرار دهند.

معاون آمار قوه قضائیه همچنین از شبکه ملی عدالت به عنوان دیگر اقدامات مهم قوه قضائیه یاد کرد و مهمترین نتایج تشکیل این شبکه ملی را ساماندهی اطلاعات و ارتباطات الکترونیکی بین ضابطان و دستگاه‌های قضایی، محاکم و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی و امکان دسترسی به اطلاعات مورد نظر برشمرد.

شهریاری با اشاره به راه‌اندازی درگاه ملی قوه قضائیه هم گفت: مردم از طریق این درگاه می‌توانند ضمن ورود و دستیابی به اطلاعات عمومی قوه قضائیه و سایر اطلاعات آموزشی و معرفی مسئولان قضایی، با نحوه ارتباط گرفتن با مسئولان و دست‌اندرکاران ذیربط برای پیگیری تقاضاهای خود، آشنا شوند.

 لزوم تشکیل هیاتی برای رفع مشکلات قانون آیین دادرسی الکترونیک

همچنین رییس‌کل دادگستری استان خراسان‎رضوی در ادامه این همایش با اشاره به اهمیت و نتایج قانون آیین دادرسی الکترونیک و نقش آن در ارتقا و تسریع خدمات دستگاه قضایی ابراز امیدواری کرد: با رفع مشکلات در این زمینه شاهد افزایش اثربخشی این سیستم در ارائه خدمات به مراجعان دستگاه قضایی باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی مظفری گفت: باید هیاتی برای رفع مشکلات قانون آیین دادرسی الکترونیک در کشور ایجاد و تنگناهای استان‌ها را در اجرای آن بررسی و رفع کنند.

وی با بیان اینکه برای پیاده‌سازی قانون آیین دادرسی الکترونیک مشکلات زیادی در سطح کشور وجود دارد، عنوان کرد: برای پیاده‌سازی دادرسی الکترونیک باید ابتدا شهر الکترونیک و دادگاه‌های الکترونیک به عنوان برخی از زیر ساخت‌ها پیاده‌سازی شود اما به دلیل فوایدی که این طرح برای مردم و کشور دارد باید به سمت ایجاد زیرساخت‌های لازم برای پیاده‌سازی این طرح برویم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها