امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۴:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137833
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مطالعه‌ای جدید که در مجله پزشکی خواب منتشر شده است نشان می‌دهد، کودکان ...

به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مطالعه‌ای جدید که در مجله پزشکی خواب منتشر شده است نشان می‌دهد، کودکان مادران شاغل کمتر می‌خوابند و دارای اضافه وزن هستند.

«جانت لیچتی» یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: در مطالعات قبلی، متوجه شدیم میزان خواب شبانه و کمبود خواب باعث چاقی می‌شود؛ در آمریکا 23 درصد کودکان بین 2 تا 5 سال چاق هستند، در این سن اضافه وزن و چاقی واقعاً نگران کننده است زیرا آنها در معرض خطر چاقی هستند که در آینده بر روی سلامت آنها تأثیرگذار است.

در این مطالعه سه محقق رابطه بین تعداد ساعات کار مادران (تمام وقت، پاره وقت و مادرانی که اصلاً کار نمی‌کنند) و اضافه وزن کودک در این دوره را تجزیه و تحلیل کردند و به مدت یک سال، عوامل خاص مانند خواب کودکان، عادات غذا خوردن، زمانی که صرف تماشای تلویزیون و خانواده می‌شود را مورد بررسی قرار دادند.

تحقیقات و مطالعه دانشمندان در این مدت بر روی 247 مادر شاغل بود که بعد از یک سال نیز تحقیقات ادامه داشت؛ نتایج نشان دادند یک سال بعد از اولین مطالعه، 17 درصد کودکان اضافه وزن پیدا کردند و 12 درصد آنها چاق شده بودند؛ در میان 247 مادرشاغل، 66 درصد به صورت تمام وقت یعنی 35 ساعت یا بیشتر و 18 درصد آنها 20 تا 34 ساعت در هفته کار می‌کردند.

کودکان مادران شاغل که تمام وقت کار می‌کردند نسبت به مادران شاغل با 20 ساعت کار در هفته، کمتر می‌خوابیدند؛ این مطالعه نشان داد تنها 18 درصد کودکان 11 تا 12 ساعت می‌خوابیدند. محققان دریافتند کمبود هر یک ساعت خواب باعث 6.8 درصد شاخص توده بدن می‌شود.

«کاترین ای اسپیرز» یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: در این مطالعه تنها ارتباط بین وضعیت اشتغال مادر با چاقی و کمبود خواب کودک مورد بررسی قرار گرفت؛ می‌دانیم مادران شاغل فرزندان خود را دیر می‌خوابانند و صبح کودکان را خیلی زود بیدار می‌کنند و این خود تأثیر زیادی بر روی اضافه وزن و چاقی فرزندان دارد. در صورتی که یک ساعت خواب بیشتر می‌تواند اثرات مفید در تنظیم وزن کودک داشته باشد.

محققان مطالعه‌ای جدید در ارتباط با اشتغال پاره وقت مادران و خواب کودکان به طور منظم را نیز آغاز کرده‌اند.

منبع: la revue Sleep Medicine  

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها