امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۹:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137848
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 33
در سایه درگیری دولت و مردم عربستان با موضوع وضعیت جسمی بحرانی «عبدالله بن عبدالعزیز»، روز دوشنبه (دیروز) چهار نفر از تروریست‌های ...

در سایه درگیری دولت و مردم عربستان با موضوع وضعیت جسمی بحرانی «عبدالله بن عبدالعزیز»، روز دوشنبه (دیروز) چهار نفر از تروریست‌های وابسته به داعش به نیروهای مرزبانی عربستان در مناطق مرزی شمالی این کشور حمله ور شدند.

بر اساس این حادثه فرمانده گارد مرزی استان شمالی و دو نیروی نظامی دیگر کشته شدند و دو تن دیگر نیز زخمی شد.

سه تن از تروریست‌ها در درگیری با نیروهای مرزبانی عربستانی کشته شدند و یک تن دیگر نیز پیش از دستگیری توسط نیروهای عربستانی کمربند انتحاری خود را منفجر کرد تا به این ترتیب دو تن دیگر از مرزبان‌های عربستانی زخمی شوند.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مسائل خاورمیانه در پایگاه خبری «الرأی الیوم»، در یادداشتی برای تحلیل این حادثه گفت این حمله در نوع خود تا کنون بی نظیر بوده است.

با توجه به اینکه عربستان بیش از 30 هزار سرباز را در طول 814 کیلومتر از مرزهای مشترک خود با عراق مستقر ساخته این حادثه نگرانی‌های فراوانی را به میان می‌کشد و این مسأله را آشکار می‌کند که روابط ریاض با بغداد چندان خوب نیست زیرا عراق همه نیروهای خود را از سوی دیگر مرزهای مشترکش با عربستان خارج کرده در حالی که استان الانبار که با عربستان مرز مشترک دارد به پایگاهی برای داعش و عناصرش تبدیل شده و حامیان فراوانی در میان شهروندان عربستانی نیز دارد.

حدود یک ماه پیش «ابوبکر بغدادی» خلیفه خودخوانده داعش خواسته بود که مردم عربستان علیه آنچه او رژیم فاسد خوانده بود قیام کنند و با او به عنوان خلیفه بیعت کنند.

ادبیات داعش بارها ثابت کرده که هدف اولیه این گروهک بازیابی سرزمین حجاز و انتخاب مدینه و یا مکه به عنوان پایتخت دولت موسوم به اسلامی آنان است، بنابراین بعید نیست که در دوره زمانی آتی شاهد حملات بیشتری علیه عربستان از سوی داعش باشیم.

بغدادی بدون دلیل خود را «ابراهیم عواد ابراهیم البدری الحسنی القرشی السامرائی» معرفی نکرده بلکه تلاش می‌کند از سویی نسب خود را به خاندان اهل بیت و از سوی دیگر به قبیله قریش متصل کند.

با دقت در ریشه اعتقادات داعش درمی‌یابیم که درواقع این عقاید به نوعی بازخوانی ریشه‌های دیدگاه‌های «محمد بن عبدالوهاب» موسس فرقه وهابیت و بکار بردن عبارت «معصومیت نخستین» وی است که همین دیدگاه جوانان عربستانی را به خود جذب کرده و بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها بیش از 92 درصد از شهروندان این کشور از ایدئولوژی داعش حمایت می‌کنند.

استراتژی داعش برای حمله به یک کشور ابتدا با ایجاد رعب و وحشت و استفاده از ترس عمومی برای عرض اندام خلاصه می‌شود، حمله به یک شهروند دانمارکی در یکی از خیابان‌های ریاض، کشته شدن یک شهروند آمریکایی در یکی از مراکز خرید در امارات و حمله به مرزهای جنوبی عربستان از طریق یمن گوشه‌هایی از سناریوی داعش است که با هدف آماده سازی برای حمله به عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صورت گرفت.

حمله روز گذشته در منطقه عرعر زنگ خطر جدیدی را در عربستان به صدا درآورده و نوید حملات بیشتری را نیز می‌دهد.

عربستان در طول چهار سال گذشته همواره با صادرات جوانان تکفیری و انتحاری تروریسم را به دیگر کشورها صادر کرده بود و میلیاردها دلار برای ایجاد «انقلاب» و یا براندازی «انقلاب‌ها» در کشورهای عربی دیگر هزینه کرده بود اما اینبار زمان آن فرا رسیده تا عربستان تاوان سیاست معکوس مرگبار خود درباره منطقه را پس دهد و اینبار جادو بر خود جادوگر اثر می‌گذارد.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها