امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۱۵:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137875
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 15
«زیاد عربش»، استاد دانشگاه دمشق و تحلیلگر اقتصادی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق گفت: سوریه ...

«زیاد عربش»، استاد دانشگاه دمشق و تحلیلگر اقتصادی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق گفت: سوریه ایران را شریک اقتصادی بزرگ خود می‌داند چرا که این کشور روابط قدرتمندی با کشورهای چین و استرالیا گرفته تا حاشیه خلیج فارس دارد و این علاوه بر چشم‌اندازهای رو به رشد اقتصادی ایران است.

عربش با تاکید بر اینکه ایران به رغم تحریم‌های غرب رشد اقتصادی داشته و توانسته خودکفایی خود را تقویت و به قله فناوری‌ها دست یابد به همین دلیل سوریه به دنبال تکامل اقتصادی با شریکی مهم همچون ایران است تا بتواند با چالش‌های قدرت‌های جهانی روبرو و سطح همکاری اقتصادی خود را به سطح بالایی برساند که به آن اجازه رشد و توسعه و خودکفایی می‌دهد.

تحلیلگر اقتصادی سوریه درباره سفر رستم قاسمی، رئیس کمیسیون توسعه روابط اقتصادی ایران و سوریه به دمشق و ملاقات وی با بشار اسد گفت: سوریه از زمانی که طرح دریاهای پنجگانه را بین سال های 2006 تا 2007 مطرح کرد به دنبال ایجاد فضای اقتصادی روبه رشدی بین 28 کشور شامل این طرح بود اما ترکیه با خودخواهی طرح ایجاد فضای اقتصادی را که می‌توانست موجب تقویت روابط اقتصادی بین این کشورها شود ناکام گذاشت و بر همین اساس طبیعی است که سوریه به دنبال شرکایی باشد تا با طمع دیرینه قدرت‌های بزرگ مقابله کند که با حمله ور شدن به منطقه به دنبال سیطره بر منابع انرژی و بازارهای کشورهای منطقه هستند.

عربش همکاری اقتصادی سوریه و ایران را گزینه اصلی و ضروری برای مقابله با چالش‌های مشترک و بازگشت به ثبات دوره قبل از بحران‌ها دانست و گفت: بدین شکل میانگین رشد اقتصادی که خواسته‌های دو ملت سوریه و ایران را پاسخ بدهد محقق خواهد شد و تاثیرات آن بر مردم دیگر کشورهای منطقه هم نمودار خواهد داشت.

وی افزود:تحقق توسعه پایدار ضامن مصون ماندن سوریه و ایران از بحران‌های بین المللی است و بدین شکل هرگز نقشه‌های بین المللی و منطقه‌ای از جمله طرح خاورمیانه جدیدی که مورد حمایت رژیم اسرائیل است بر این دو کشور تحمیل نمی‌شود.

استاد دانشگاه دمشق تاکید کرد:مرکز ثقل جهانی اقتصاد از اروپا و آمریکا به شرق کشیده شده و قدرت‌های رو به رشد و کشورهای تولید کننده بازارها و جوامع جوان و همچنین انرژی را در اختیار دارند و مهم‌ترین این کشورها در منطقه ایران است که کشوری تولید کننده است و تکامل اقتصادی و سیاسی سوریه و ایران به تغییرات ریشه ای در منطقه منجر  می‌شود و این چیزی است که از اظهارات بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در دیدار با رستم قاسمی نیز برداشت می‌شود.

انتهای پیام/ز

 

 

 

 

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار