امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137901
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری ویژه همایش «نیم قرن تکاپو» در تجلیل از شخصیت سیده رباب صدر ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری ویژه همایش «نیم قرن تکاپو» در تجلیل از شخصیت سیده رباب صدر خواهر امام موسی صدر پیش از ظهر امرو (سه‌شنبه 16 دی‌ماه) با حضور حجت‌الاسلام محمدرضا زائری مدیر مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب و سیده حوراء صدر فرزند امام موسی صدر در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

حجت‌الاسلام زائری در ابتدا گفت: امسال پنجاهمین سال است که مؤسسات خدمات اجتماعی در جنوب لبنان کار خود را آغاز کرده است و سیده رباب صدر از دوران جوانی همراه برادر خویش به لبنان رفت، مجموعه خدمات گسترده‌ای که این مؤسسات به مردم جنوب لبنان ارائه می‌دهند در حوزه‌های اجتماعی، رفاهی، بهداشتی، فرهنگی و پرورشی است.

وی اظهار داشت: تأکید خانم صدر در پذیرش برگزاری همایش «نیم‌قرن تکاپو» این بود که ابتدا به مجاهدت‌های برادرم برسید و در انتها فعالیت‌های مؤسسه مورد توجه قرار گیرد.

مدیر مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب ابراز داشت: به طور طبیعی در فضای بین‌المللی و در خود لبنان به دلیل تنوع ترکیب اجتماعی لبنان از طوایف و ادیان مختلف، سؤالات جدی درباره وضعیت زن در نگاه اسلام وجود دارد و به خصوص درباره جوسازی تبلیغاتی در این‌باره این سوال جدی همیشه برای مخاطبان مطرح است و زمانی که امام موسی صدر به لبنان دعوت می‌شود با مطالعه محیط لبنان به خوبی می‌دانستند که یکی از سؤالات جدی و همیشگی در این‌باره وضعیت زن است.

* حرکت هوشمندانه امام موسی صدر در بیان چگونگی حضور زن در لبنان

وی تصریح کرد: امام موسی صدر هوشمندانه با تدبیر دقیقی خواهر بزرگوار خود را همراه خود به لبنان برد و به شکل عملی به نحوه حضور زن در اجتماع لبنان پاسخ داد و سرکار خانم صدر به عنوان یار و همراه در کنار برادر خود حضور یافت و فعالیت‌های اجتماعی گسترده‌ای را آغاز کرد لذا هر آنکس که از نگاه اسلام و اهل بیت (ع) سؤالی درباره زن داشت می‌توانست به رباب صدر بنگرد.

وی گفت: سیده رباب صدر علاوه بر تربیت فرزندان، فعالیت اجتماعی گسترده‌ای داشت و بعد از شهادت برادرش حضور جدی‌تری در جوامع پیدا کرد. از یک طرف سید محمدباقر صدر و شهیده بنت‌الهدی صدر و از یک طرف امام موسی صدر و رباب صدر بودند که در مقابل طاغوت زمان یعنی قذافی درخشیدند و تجربه ارزشمندی را از خود بر جای گذاشتند.

زائری عنوان کرد: سیده رباب صدر حدود 50 سال پیش از محیط سنتی و مذهبی قم در سن 17 سالگی همراه برادر خویش امام موسی صدر به لبنان رفت. وی فرزند یکی از مراجع و فقهای بزرگ حوزه علمیه قم سید محمدباقر صدر و از یک طرف عروس پسر سید شرف‌الدین است و از طرف دیگر مقام مادری دارد و دارای 4 فرزند پسر است که همگی در فضای اجتماعی لبنان، به خوبی درخشیده‌اند و رباب صدر بارها در معرض ترور قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: سیده رباب صدر با توجه به شرایط سخت لبنان، تحصیلات دانشگاهی خود را تا دوره دکتری ادامه می‌دهد. همچنین ایشان مسلط به زبان انگلیسی و عربی است و تصویر شفافی از یک زن مسلمان در جامعه لبنان ارائه می‌دهد. همچنین ایشان به طور مداوم در سفرهای بین‌المللی دارد و دیدارهایی را با میهمانانی از کشورها مختلف دارد که امروز کمتر می‌توان برای زن مسلمان و دختران جوان چنین تصویری ارائه کرد که در عین پایبندی به مسئولیت‌های اجتماعی از وظایف شرعی خویش غفلت نکرده است.

* شخصیت‌ زنان برجسته غربی، برتری‌ای نسبت به رباب صدر ندارند

مدیر مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب تصریح کرد: بدون اغراق عرض می‌کنم که برخی از شخصیت‌هایی که در غرب به عنوان شخصیت‌های برجسته مطرح شده‌اند واقعاً در مقابل خانم صدر تجربه برتری ندارند و در واقع این خود ما هستیم که این قابلیت‌ها را نادیده می‌گیریم. بسیاری از زنان و دختران جوان ما بر این باورند که زنان غربی از ویژگی‌های شخصیتی خاصی برخوردارند.

وی یادآور شد: سیده حوراء صدر تنها یادگار امام موسی صدر است که در ایران حضور دارد که مسئولیت مؤسسه تحقیقاتی امام موسی صدر را به عهده دارد و در سال‌های گذشته در ارائه برنامه‌های متنوع فرهنگی، ترجمه آثار امام موسی صدر به زبان عربی و انگلیسی، همچنین معرفی شخصیت ایشان گام‌های مؤثری برداشته است.

زائری با اشاره به تحقیقات انجام شده برای یافتن امام موسی صدر گفت: موضوع از آنچه ما در اینجا می‌بینیم پیچیده‌تر است. یک طرف ماجرا سران کشورهای عربی، مسئولان لیبی و بخشی هم تحریک کشورهای غربی است و البته بخشی هم حسادت‌های قذافی بود و برخی دیگر نیز در داخل ایران مایل به شناخته شدن امام موسی صدر نداشتند.

وی خاطرنشان کرد: امام موسی صدر شخصیتی بود که تمام دشمنی‌ها مابین طوایف و مذاهب مختلف از جمله مسیحیت را حل کرد و شخصیت امام موسی صدر برای خود ما هم شخصیتی استثنایی است و اگر می‌بینیم که امروز لبنان، جهان را تحت تأثیر قرار داده و افتخارآفرینی می‌کند زمینه‌های این ماجرا را امام موسی صدر بنا کرده است.

زائری در پایان اظهار داشت: خواهر امام موسی صدر و خود ایشان یکی از مظلوم‌ترین شخصیت‌های تاریخ ما هستند. با توجه به ظلمی که از سوی دوستان و دشمنان به ایشان روا شده، منجر به این شده که مسئله ایشان پیگیری نشود.

* امام موسی صدر یکی از مظلوم‌ترین شخصیت‌های کشور ما است/ اطلاعاتی مبنی بر زنده بودن امام موسی صدر وجود دارد

در بخش دیگری از این نشست، سیده حوراء صدر گفت: اصل ایده برگزاری این کار بزرگ؛ همایش «نیم قرن تکاپو» ابتکار آقای زائری است. بزرگداشت شخصیت‌ها یک فضیلت است که آقای زائری به این فضیلت مزین است.

دختر امام موسی صدر در خصوص یافتن امام موسی صدر بعد بیش از 30 سال گفت: پس از برکناری معمر قذافی همه ما امیدوار شدیم که با کنار رفتن قذافی می‌توانیم نسبت به آزادسازی امام موسی صدر اقدام کنیم اما متأسفانه قذافی کشته شد و نظامی که هم اکنون در لیبی حاکم است اگرچه کمیته رسمی وجود دارد و پیگیر ماجراست اما آن طور که شایسته بود، همکاری نکردند.

وی ابراز داشت: اطلاعاتی وجود دارد که می‌گوید هنوز امام موسی صدر زنده‌اند و در یکی از زندان‌ها محبوس است و همین مسئله ما را تشویق می‌کند که پیگیر ایشان باشیم و هنوز دلیل و سند معتبری مبنی بر فوت امام موسی صدر ارائه نشده است از این رو طبیعتا ما هم پیگیر پیدا شدن ایشان هستیم و ان‌شاء‌الله با دعای دوستان به نتیجه خواهیم رسید.

سیده حوراء صدر در خصوص حکم دادگاه ایتالیا گفت: بعد از صدور حکم اولیه از سوی مقامات ایتالیا مبنی بر اینکه امام موسی صدر وارد ایتالیا نشده است، کشور لیبی مستندی را خلاف آن پخش کرد و دادگاه ایتالیا مجدداً به بررسی این موضوع پرداخت و کذب‌بودن این اطلاعات را ثابت کرد.

وی ابراز داشت: دقیقاً بعد از برکناری معمر قذافی، عبدالرحمان قویله مسئول مهر کردن گذرنامه‌ها در فرودگاه طرابلس می‌گوید: بنده در مصاحبه با شبکه الجزیره اعلام کردم که بر پاسپورت جعلی امام موسی صدر مهر زدم و هرگز خود او را ندیدم.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها