امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137920
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 141
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت الاسلام محمد عرب صالحی، رییس پژوهشکده حکمت و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت الاسلام محمد عرب صالحی، رییس پژوهشکده حکمت و دین پژوهی و دبیر علمی همایش ملی نقد اعتزال نو، ضمن بیان این مطلب گفت: از مهمترین برنامه‌های همایش ملی نقد اعتزال نو که صبح پنج شنبه ( 18 دی ماه جاری) با حضور صاحبنظران فلسفه و کلام حوزه علمیه برگزار می‌شود، آیین رونمایی از مجموعه پنج جلدی «جریان شناسی و نقد اعتزال نو» خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه بحث اعتزال نو تاکنون غیر از چند مقاله و مصاحبه سابقه علمی دیگری نداشته است، افزود: چنین مجموعه‌ای در موضوع نواعتزال در جهان اسلام سابقه ندارد. پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به این بحث چالشی پرداخته است که مجموعه مصاحبه‌ها، مقالات و سخنرانی‌های علمی برجسته‌ترین صاحبنظران این حوزه در قالب یک مجموعه پنج جلدی رونمایی خواهد شد. جلد اول با موضوع جریان‌شناسی اعتزال نو، جلد دوم با موضوع اعتزال نو و مسائل فلسفه دین، جلد سوم با موضوع اعتزال نو و اندیشه های حقوقی، جلد چهارم با موضوع چالش با ابوزید و جلد پنجم با موضوع عقل شیعی و عقل نواعتزالی به چاپ رسیده است.

 

 

وی افزود: امروزه بسیاری از کرسی‌های تدریس دین اسلام در دانشگاه‌های کشورهای اسلامی و حتی کشورهای اروپایی و به طور کلی جهان مدرن، در دست جریان اعتزال نو است. بنابراین نفوذ آنها در نسل جوان و تأثیرشان می‌تواند زیاد باشد. از این لازم بود معرفی علمی و روشمند و مطابق با مستندات علمی ارائه درباره این جریان ارائه شود. اینکه اساس شکل گیری این جریان، خاستگاه و علل شکل گیری آن ، حوزه و گستره جغرافیایی آن، مبانی فکری آن در موضوعات مختلف مثل فلسفه دین و اندیشه های حقوقی علوم قرآنی، بخصوص دیدگاه آنها در خصوص کتاب و سنت و نصوص دینی، از موضوعات بسیار مهم روز است.

عرب‌صالحی همچنین گفت: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با توجه به این ضرورت‌ها و بنا به پیشنهاد مستقیم ریاست پژوهشگاه آیت‌الله رشاد و تصویب شورای علمی گروه منطق فهم دین از سال 1390 این پروژه را در دستور کار قرار داد که نهایتاً منجر به تولید مجموعه پنج جلدی جریان شناسی و نقد اعتزال نو شد که این مجموعه ارزشمند در روز همایش رونمایی خواهد شد.

 همایش ملی نقد اعتزال نو صبح پنج شنبه 18 دی ماه از ساعت 8 تا 12 با سخنرانی حضرات آیات محمد علی تسخیری ، علی اکبر رشاد و حجت السلام عبدالحسین خسروپناه و جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه، در تالار اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دفتر قم به آدرس: بلوار پانزده خرداد(شاه سید علی)، خیابان شهیدی میثمی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ک

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها