امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۳:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13795
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۶
تعداد بازدید: 152
«احسان الی آچیک» استاد الهیات و نویسنده و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس به تشریح برخی حواشی تظاهرات روزهای اخیر در پارک "گزی" میدان ...

«احسان الی آچیک» استاد الهیات و نویسنده و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس به تشریح برخی حواشی تظاهرات روزهای اخیر در پارک "گزی" میدان تقسیم استانبول و شایعاتی مبنی بر صرف مشروبات الکلی در مسجد نزدیک به این محل توسط تظاهرکنندگان پرداخت.
وی با رد این اتهامات اظهار داشت که شیشه های خالی مشروبات الکلی توسط رسانه های جانبدار دولت آنکارا به درون مساجد منتقل و عکسبرداری شده و سپس در میان خبرنگاران روزنامه ها توزیع شده است.
الی آچیک که یکی از فعالان حاضر در تظاهرات میدان تقسیم بوده و برای اولین بار اقدام به برگزاری نماز جمعه در این محل و با حضور تظاهرکنندگان نموده، نگرانی عمده اردوغان را برملا شدن وجهه اسلامی تظاهرات میدان تقسیم عنوان کرد.

نیروی پلیس مانع برگزاری نماز جمعه شد

الی آچیک اظهار داشت: در واقع ما می خواستیم به منظور حمایت از تظاهرکنندگان پارک "گزی" میدان تقسیم با حضور بیش از 500 نفر نماز جمعه برگزار کنیم. اما نیروی پلیس به دستور اردوغان از ساعت اولیه بامداد به ما حمله کرد. هدف آنان ممانعت از برگزاری نماز جمعه در این پارک بود. در واقع تفکر دولت آنکارا این بود که اگر تصاویر برگزاری نماز جمعه پخش شود، دولت اردوغان در شرایط دشواری قرار می گیرد. لذا باید این جماعت را جماعتی بی دین نشان داد. به همین خاطر آن روز صبح به ما حمله کرده و مانع برگزاری نماز جمعه شدند. ما هم بالاجبار جمعه بعد نماز جمعه را برگزار کردیم.

نماز باشکوه جمعه در میدان تقسیم

وی در ادامه افزود: ماجرای پناهنده شدن تظاهرکنندگان به مسجد دولما باغچه حین فرار از خشونت نیروی پلیس به منظور توهین به این مسجد صورت نگرفت. کسی در آن مکان به مقدسات توهین نکرد. پلیس شبیخون زد و تظاهرکنندگان از ترس جان خود به مسجد پناه بردند. اما رسانه های طرفدار اردوغان به دروغ گفتند که تظاهرکنندگان بی دین وارد مسجد شده و مشروبات الکلی صرف کرده اند، به این مکان مقدس توهین کرده اند و غیره. امام جماعت مسجد این دروغ ها را تکذیب کرد، وی را از کار برکنار کردند. رسانه های جانبدار دولت آنکارا شیشه های خالی مشروبات الکلی را وارد مسجد کرده و تصویربرداری کردند و بعد هم بین روزنامه ها و کانال های تلویزیونی توزیع کردند.

اردوغان هم می خواهد به بهانه رفراندوم پارک گزی، مسئله را منحرف کرده و علیه تظاهرکنندگان به بهانه یاد شده سیاه نمایی کند.

اردوغان سردمدار تحریک کنندگان ماجرای پارک گزی

الی آچیک در ارزیابی موضع گیری اردوغان علیه تظاهرکنندگان نیز تصریح کرد: اردوغان به محض بازگشت از سفر خارج به کشور شروع به ادای نطق های غرا علیه تظاهرکنندگان کرد، مردم را علیه این عده تحریک کرد، مدعی شد که اینها پرچم ترکیه را به آتش کشیده اند، در مساجد مشروب‌خواری کرده اند، به زنان محجبه حمله ور شده اند، اما همه این ادعاها دروغ است. اردوغان سردمدار تحریک کنندگان ماجرای پارک گزی است.

وی افزود: توجه کنید که رسانه های جانبدار اردوغان همگی تیترهای مشابهی از اظهارات اردوغان را استفاده می کنند. اردوغان بلافاصله شروع به سیاه نمایی کرد و گفت در پس پرده این تظاهرات قدرت های بیگانه قرار دارند. این طرز بیان معمولا از سوی افراد تمامیت طلب عنوان می شود که تحمل هیچ گونه انتقادی از خود را ندارند و هرگز به صدای معترضین گوش نمی دهند.

این استاد الهیات و نویسنده ترک در خاتمه تاکید کرد که اظهارات خصمانه اردوغان را به هیچ عنوان تایید نمی کند و هیچ کس هم نباید وی را به عنوان مخاطب مسئله پارک گزی بپذیرد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها