امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137965
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۳۰
تعداد بازدید: 219
همزمان با بیماری پادشاه عربستان و گمانه زنی‌های متعدد درباره آینده ساختار قدرت در این کشور، پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اقدام به انتشار ...

همزمان با بیماری پادشاه عربستان و گمانه زنی‌های متعدد درباره آینده ساختار قدرت در این کشور، پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اقدام به انتشار سلسله گزارش& zwnj;هایی با عنوان «چشم‌انداز جانشینی قدرت در عربستان سعودی» می‌کند که بخش‌هایی از مقاله‌ای علمی-پژوهشی منتشر شده در کتاب «خاورمیانه 9» به قلم «حسین رحمانیان» کارشناس مسائل عربی است و بخش اول این مطلب در ذیل آمده است:

روند جانشینی قدرت سیاسی در عربستان معاصر به دلیل فقدان مکانیسمی شفاف و ضابطه‌مند، رقابت‌های درون خاندانی و کهولت سن فرزندان ذکور ملک عبدالعزیز، همواره به عنوان تابویی مهم و یکی از دغدغه‌های خاندان حاکم مطرح بوده و نظم سیاسی را در معرض تهدید و چالشی درونی قرار می‌داده است.

اختلافات درون خاندانی در زمان ملک سعود نمود بیشتری داشته و آشکار بود لکن از زمان به قدرت رسیدن ملک فیصل، اختلافات و رقابت‌ها عمدتاً جنبه نهانی به خود گرفت و خاندان حاکم برای حفظ انسجام آل سعود به توافقات پنهانی برای تقسیم قدرت و حل اختلافات فی‌مابین در پشت پرده رغبت بیشتری نشان دادند.

طی دو سال گذشته با فوت دو ولیعهد عربستان در فاصله کمتر از هشت ماه،‌کهولت سن و بیماری مداوم ملک عبدالله و مسن بودن مدعیان جانشینی،‌ بار دیگر موضوع جانشینی به عنوان یک مسئله چالش برانگیز در صحنه سیاسی این پادشاهی قوت گرفت و بحث‌‌های جدیدی در این خصوص به وجود آمد.

خاندان آل سعود امروزه از کثرت و گستردگی غیرمعمولی برخوردار است. این کثرت،‌کمیت رقابت‌های شخصی را بین خاندان سلطنتی افزایش می‌دهد. افزایش شاهزادگان تحصیلکرده که هر یک خواهان مقام و منصب هستند، مشکل دیگری است که باعث بروز نارضایتی و تشدید رقابت درون خاندانی شده است.

از آنجایی که در اساسنامه حکومتی مصوب 1992 هیچ تصریح قانونی در خصوص لزوم انتقال قدرت از پادشاه متوفی به ولیعهد وجود ندارد، وجود عواملی چنین آسیب‌رسان در ساختار حکومتی سبب گردید تا ملک عبدالله جهت توازن قدرت میان جناح‌های رقیب و تلاش جهت نهادینه‌سازی شیوه انتقال قدرت و پیشگیری از بروز بحران درون خاندان، به تأسیس شورای بیعت در سال 2006 اقدام نماید.

واقعیت‌ها بیانگر این امر است که ثبات نظام حاکم بر عربستان چه به لحاظ روش‌ها و ساختار حکومت و چه به لحاظ مشکلات درون خاندانی نظیر کهولت سن نسل اولی‌ها، دوام نخواهد داشت. افزون بر عامل فشار بیرونی، ممکن است تحولات داخلی یا تشدید اختلافات درون خاندانی به تغییراتی در ساختار قدرت منجر شود. این تغییرات با توجه به تحولات جاری منطقه و جهان عرب می‌تواند با بروز حادثه‌ای غیرمترقبه،‌ روند پیش‌بینی نشده‌ای به خود بگیرد؛ لذا خاندان حاکم ناگزیر از روی آوری به نوگرایی در هرم قدرت است.
انتهای پیام/
 
   
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها