امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۴:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137972
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۸
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام امینی معاون منابع انسانی قوه قضائیه در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی با ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام امینی معاون منابع انسانی قوه قضائیه در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی با بیان اینکه منصب قضا منصب شریف و در عین حال خطیری است گفت: تصدی منصب قضا نعمتی است که شکرش لازم است و دو مطلب در باب حقیقت شکر در متون روایی آمده است که بیان آن مفید است.

وی افزود: یکی از آن دو مطلب این است که شکر نعمت را باید با درست‌ استفاده کردن از آن نعمت به جا آورد و دوم این است که غایت حقیقت شکر به جا آوردن حمد الهی است.

امینی اظهار داشت: ما در تمام ارزش‌های اجتماعی چیزی را بالاتر از عدالت نداریم حتی پیامبران و مقام ولایت هم برای برپایی عدالت بر مبنای حقیقت آن آمده‌اند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه با بیان  اینکه قاضی مانند یک فرد عادی نیست زیرا وی حکم می‌کند و حکم مسئله مهمی است، گفت: همه باید عادل باشند و به عدالت عمل کنند اما مجری عدالت دستگاه قضا است.

وی با اشاره به اینکه شغل قضاوت چند اقتضا دارد، افزود: یکی از اقتضاها این است که باید نگرشمان را به امر قضا تغییر دهیم و نباید به آن به عنوان یک شغل درآمدزاد نگاه کرد بلکه قضاوت یک رسالت است این آمادگی ذهنی باید هم در بدو کار و هم در حین کار ایجاد شود.

وی افزود: از بعد روحی می‌گوید قاضی باید استقلال داشته باشد لذا دستگاه قضا یک دستگاه انسان محور است. از بعد شخصیتی قاضی دارای استقلال روحی است و حریت دارد.

امینی با بیان اینکه کرامت و عزت نفس کلید تمام خصال اخلاقی است گفت: گاهی تقوایی که برای یک مرجع تقلید لازم است برای یک قاضی هم ضروری است.

وی اظهار داشت: اقتضای سوم اقتضای رفتاری است زندگی یک قاضی باید بشود زندگی قضایی  مانند زندگی دانشجویی این شغل یک سری اطلاعات هم دارد که باید آنها را پذیرفت.

وی افزود: این شغل بسیار شغل سخت و خطیری است اما اگر آمادگی روحی داشته باشیم از درون احساس شادی خواهیم کرد.

امینی با بیان اینکه اگر به اقتضائات شغل قضا عمل شود شکر این نعمت به جا آورده شده، گفت: شرط قضاوت کردن اجتهاد به معنای لغوی است اجتهاد یعنی تمام تلاشمان را بکنیم تا رای درست صادر شود. لذا باید زندگی قضایی باید عجین با زندگی دانشجویی و طلبگی باشد.

وی در مورد خصلت‌هایی که یک قاضی باید داشته باشد گفت: قاضی باید روحیه نشاط علمی داشته باشد و بخشی از اخلاق قضایی داشتن اخلاق علمی است. همچنین برخورد خوب با مردم یکی دیگر از خصلت‌های قاضی باید باشد و باید اعتراف کنیم متاسفانه در گاهی از اوقات برخورد قضات با مردم خوب نیست.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار