امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138106
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد محمودی در همایش خانواده و جمعیت گفت: 23 درصد از جمعیت کشور زیر 15 سال ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد محمودی در همایش خانواده و جمعیت گفت: 23 درصد از جمعیت کشور زیر 15 سال است که اگر این جمعیت طبق بررسی‌های علمی کمتر از 25 درصد باشد دیگر جمعیت جوانی شمرده نمی‌شود در واقع ما میانسال هستیم و به سمت سالخوردگی می‌رویم.

وی ادامه داد: در زمانی نرخ زاد و ولد و مرگ و میر بالا بود و همدیگر را خنثی می‌کردند، در زمانی نرخ باروری بیشتر شد و مرگ و میر به دلیل پیشرفت‌های پزشکی کاهش یافت اما مرحله‌ای وجود دارد که در آن هر دو نرخ کاهش یافته است در این صورت است که سالخوردگی ایجاد می‌شود.

محمودی گفت: در سال 90 میانه سنی در کشور 27 سال شناخته شده در حالی که نرخ سالمندان که در سال 85 یک میلیون و 600 هزار نفر بود در سال 90 به 6 میلیون و 160 هزار نفر رسید.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه افزود: در سال 85 نرخ باروری 1.8 بوده است که باید به 2.1 برسد این در حالی است که هم اکنون تمام عوامل در کشور بر ضد بارداری فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود درصد افرادی بالای 60 سال طی سالهای آینده به 52 درصد برسد و نرخ جمعیت سالمند و جوان برابر شود به طوری که در سال 1415 به ازای هر 100 سالمند 100 نفر جمعیت 15 سال وجود داشته باشد در این صورت ایران از سالمندترین کشورهای دنیا خواهد شد.

محمودی گفت: همچنین الگوی سالمندی ما زنان نمی‌شود به این معنی که در سالهای آینده 85 مرد در برابر 100 زن وجود خواهد داشت. در رابطه با این موضوع نیز باید در نظام پزشکی برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها