امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 17
۰۱:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138132
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
خانم منال فنجان عضو شورای همبستگی ملی و پژوهشگر اسلامی عراقی ظهر امروز در حاشیه بیست و هشتمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران در مصاحبه با خبرنگار بین ...

خانم منال فنجان عضو شورای همبستگی ملی و پژوهشگر اسلامی عراقی ظهر امروز در حاشیه بیست و هشتمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران در مصاحبه با خبرنگار بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص نقش مسئله فلسطین در تحکیم وحدت میان جهان اسلام گفت: بی‌شک مسئله فلسطین یک چالشی است که نه فقط جهان اسلام بلکه جهان بشریت می‌توانند در خصوص آن به توافق نظر دست یابند چراکه در اینجا انسانیت مورد ظلم واقع شده و هتک حرمت‌ها صورت گرفته و سرزمینی به غارت رفته است. این مسائل مربوط به انسانیت و برخورداری از زندگی کریمانه است. در اینجا شریعت انسانی مطرح می‌شود که به این مسائل در اسلام اشاره شده است بنابراین امت اسلامی که بر سر حقوق انسان به توافق دست نیابد اما ادعای اسلام را کند چه ارزشی دارد. حقوق بشر بخشی اساسی از اسلام است و همه باید به این مسائل معتقد باشند.

وی همچنین در خصوص موضع‌گیری‌های مغرضانه غرب نسبت به توانایی‌های هسته‌ای مسالمت‌آمیز ایران خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که حق هر کشوری است که در زمینه اهداف مسالمت‌آمیز از توانایی هسته‌ای برخوردار باشد. کشورهای پیشرفته‌ای وجود دارند که نه فقط از سلاح‌های هسته‌ای در زمینه‌های مسالمت‌آمیز استفاده نمی‌کنند بلکه در زمینه‌های نظامی نیز این سلاح‌ها را به کار می‌گیرند و این کشورها شناخته شده هستند و می‌توان در این خصوص آمریکا، پاکستان و هند را مثال زد، اسرائیل نیز از سلاح‌های هسته‌ای برخوردار است و این توانایی‌ها نه تنها در صف مسالمت‌آمیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه در سطح زرادخانه‌های هسته‌ای استفاده می‌شود.

این پژوهشگر اسلامی عنوان داشت: مطرح نکردن این مسائل برای برخی از کشورها و طرح آن برای دیگر کشورها نشان می‌دهد که دوگانگی در تعامل با این مسائل وجود دارد.

خانم منال فنجان در خصوص دوگانگی در مواضع غرب نسبت به حقوق بشر در بحرین نیز عنوان داشت: این دوگانگی‌ها فقط در مورد بحرین وجود ندارد بلکه در بسیاری از کشورها شاهد این امر هستیم. این حق به مخالفان در کشورهایی که شاهد تغییر نظام حاکم بوده‌اند داده شده است و این موضع‌گیری‌ها و اعطای این حق به ملت‌ها در گرو منافع و مسائل سیاسی است. اما چگونه است که مردم بحرین از این حق محروم می‌شوند. آنها باید سرنوشت خودشان را تعیین کنند.

وی افزود: موضع‌گیری بین‌المللی در گرو مسائل سیاسی و منافع است و اگر این تغییرات در نظام کشورها همسو با منافع غرب نباشد غرب سکوت اختیار می‌کند اما زمانی که ببیند این تغییرات و به جریان انداختن یک پرونده می‌تواند به نفعشان باشد در این سمت قدم برمی‌دارند. در بحرین که همپیمان بسیاری از کشورهاست شاهد این هستیم که بسیاری نسبت به تحولات این کشور سکوت اختیار می‌کنند.

این پژوهشگر اسلامی در خصوص بازداشت شیخ‌علی سلمان دبیرکل جمعیت اسلامی الوفاق نیز عنوان داشت: گاهی اتهام‌هایی علیه یک شهروند یا یک طرف سیاسی یا نهاد دولتی مطرح می‌شود اما اگر این اتهام‌ها در صورتی مطرح شود که شخص با رفتارهایش تحریک به خشونت و انزجار نکرده باشد باید گفت که در اینجا حقوق بشر نقض شده است و این رفتار اشتباه است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار