امروز : پنجشنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 28
۰۱:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138133
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، وزارت انرژی قرقیزستان از سرگیری انتقال گاز طبیعی ازبکستان به مناطق ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، وزارت انرژی قرقیزستان از سرگیری انتقال گاز طبیعی ازبکستان به مناطق جنوبی این کشور خبر داد.

بر این اساس، «قوبانیچ‌بیک توردوبایف» وزیر انرژی و صنعت قرقیزستان در دیدار با «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور این کشور از تکمیل مرحله‌ای عرضه گاز به مشترکین «گازپروم قرقیزستان» در مناطق جنوبی کشور پس از از سرگیری انتقال گاز طبیعی از ازبکستان به این مناطق خبر داد. 

وی در گزارش خود اعلام کرد که عرضه گاز از سوی ازبکستان به مناطق جنوبی قرقیزستان از تاریخ 30 دسامبر 2014 از سرگیری شده است.

به گفته وی، حجم گاز طبیعی عرضه شده در جنوب کشور 100 میلیون مترمکعب خواهد بود ضمن آنکه تعرفه گاز ارائه شده برای مناطق جنوبی کشور برابر با تعرفه‌های شمال قرقیزستان می‌باشد.

از ابتدای ژانویه سال 2015 تعرفه‌های جدید انرژی در قرقیزستان براساس نرخ رسمی دلار توسط بانک ملی در اولین روز هر ماه تنظیم می‌گردد.

پیش از این در ماه اکتبر سال 2014، شرکت «گازپروم قرقیزستان» حدود 40 درصد تعرفه‌های مربوط به عرضه گاز در قرقیزستان را کاهش داده بود به طوریکه این تعرفه‌ها از 224 دلار در هر هزار متر مکعب به 165 دلار در همین میزان حجم گاز کاهش یافت. 

باید یادآور شد که در ماه آوریل سال 2014 قرارداد فروش 100 درصد سهام «قرقیزگاز» به کمپانی «گازپروم» امضا شده بود و سپس ازبکستان بدون ارائه توضیح، عرضه گاز طبیعی به جنوب قرقیزستان را متوقف کرد.

بنا به گفته مدیران شرکت «گازپروم»، کمپانی مذکور در پی مذاکرات با طرف ازبک، موفق شد در روز 30 دسامبر 2014 عرضه گاز به مناطق جنوبی قرقیزستان از سوی ازبکستان را از سرگیری کند.

این در حالی است که رئیس جمهور قرقیزستان در لابلای صحبت‌های خود در کنفرانس مطبوعاتی سالانه به این مسئله نیز اشاره کرده بود.

وی تصریح کرد که در منطقه «باتکند» یک میدان گازی یافت شده که ذخایر آن قادر است مصرف گاز جنوب قرقیزستان را برای مدت 5 تا 10 سال پاسخگو باشد بنابراین دولت تصمیم گرفته که خط لوله‌ای برای انتقال گاز از این منطقه به سمت «اوش» و «جلال‌آباد بکشد.

به گفته وی، برنامه‌ریزی شده است که شاخه‌ای از این خط لوله تا پاییز سال آینده راه‌اندازی شود.

آتامبایف در کنفرانس مذکور اشاره کرد که در گفت‌وگو با مقامات روسیه و مدیران شرکت «گازپروم» بارها این مطلب را عنوان کرده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به لزوم استقلال کشور در زمینه تولید گاز، از تأمین بودجه برای این طرح و همچنین توافق وزارت انرژی و صنعت کشور با سرمایه‌گذاران خارجی از «لوکزامبورگ» برای ساخت کارخانه تولید گاز از زغال‌سنگ در نزدیکی شهر «قیزیل‌کیا» خبر داد.

رئیس جمهور قرقیزستان در سخنان خود همچنین عنوان کرد: تولید گاز این کارخانه بیش از میزان تقاضای مناطق جنوبی کشور بوده و آنها می‌توانند حتی به تاجیکستان نیز صادرات داشته باشند که این امر همکاری‌ها و ثبات مناطق مرزی 2 کشور را تقویت می‌کند.

انتهای پیام/.

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها