امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138134
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، «آی‌بیک کالیف» معاون وزیر صنعت و انرژی قرقیزستان امروز در مصاحبه‌

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، «آی‌بیک کالیف» معاون وزیر صنعت و انرژی قرقیزستان امروز در مصاحبه‌ با رسانه‌ها اعلام کرد: تاکنون روسیه موضع خود را از نگاه فنی-اقتصادی برای اجرای پروژه نیروگاه برق-آبی «قمبرآتا» اعلام نکرده و این مسئله در حالی است که این پروژه پس از تأیید شاخصه‌های فنی و اقتصادی توسط هیئت‌ مدیره آغاز به کار خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: توجیه اقتصادی و شاخص‌های فنی و اقتصادی پروژه ساخت نیروگاه برق-آبی قمبرآتا به مقدار بودجه و سرمایه‌ای که برای اجرای این پروژه اختصاص داد می‌شود، بستگی دارد ضمن آنکه طرف قرقیز پیش‌نیازهای این پروژه را تدوین کرده و برای طرف روس ارسال نموده است.

این مقام قرقیر تصریح کرد: ظرفیت و توان این پروژه به ارتفاع سد و بودجه مورد نیاز و اختصاص یافته بستگی خواهد داشت.

معاون وزیر صنعت و انرژی قرقیزستان همچنین گفت: گزینه نخست ارائه شده برای ساخت پروژه نیروگاه برق- آبی این است که توان تولیدی آن 1860 مگاوات برق باشد که بودجه تخمینی برای تکمیل آن نیز حدود 3 میلیارد دلار محاسبه شده است.

وی ادامه داد: گزینه دوم برای اجرای این پروژه نیز که توان تولید حدود 860 تا 890 مگاوات برق را دارد در حدود 2 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

آی‌بیک کالیف همچنین افزود: دولت قرقیزستان بر روی ساخت و اجرای این پروژه براساس گزینه نخست متمرکز شده است.

در ماه فوریه سال گذشته دولت قرقیزستان تصمیم گرفت برای ساخت پروژه نیروگاه برق- آبی قمبرآتا و دریافت وام از روسیه در این رابطه، اقدام کند.

این مسئله در حالی است که چندی قبل رئیس جمهور قرقیزستان در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه محلی این کشور، بر ضرورت و نیاز کشورهای قرقیزستان، قزاقستان و ازبکستان به پروژه ساخت نیروگاه برق آبی شماره 1 «قمبرآتا» تأکید کرد.

وی این پروژه را منحصر به فرد دانست و افزود: طراحی آن در مؤسسه «نیروگاه آبی تاشکند» انجام شده و هدف نخست از ایجاد این سد، جمع‌آوری و ذخیره آب در فصل زمستان است.

قابل ذکر است که شرکت روسی «روس هیدرو» مجری ساخت 3 نیروگاه برق- آبی جدید در قرقیزستان آمادگی خود را برای اجرای این طرح اعلام کرده که برای احداث این طرح‌ها نیازی به هماهنگی با ازبکستان نیست.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها