امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۲۳:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138136
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
جمال عیسی از اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس در بیست و هشتمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی ...

جمال عیسی از اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس در بیست و هشتمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص روابط این جنبش با مصر خاطرنشان کرد: فلسطین از طریق نوار غزه دارای مرز با مصر است و شکی نیست که رابطه تاریخی میان ملت‌های ما وجود دارد اما تغییراتی در سیاست نظام‌ها صورت می‌گیرد و مصر در حال حاضر در قبال حماس موضعی را اتخاذ کرده است که در این موضع‌گیری تنش‌هایی دیده می‌شود.

وی افزود: این موضع‌گیری‌های مصر در اقداماتی نمود پیدا می‌کند که ما آن را مناسب نمی‌دانیم و این اقدامات به تشدید محاصره علیه نوار غزه و تشدید اختلالات در باز و بسته شدن گذرگاه رفح و عبور و مرور مسافران می‌انجامد. ما خواهان این هستیم که درک و تفاهم بیشتری نسبت به اوضاع مردم ما صورت گیرد. رهبران مصری نیز نگرش خود را تغییر خواهند داد و از پایداری مردم ما حمایت بیشتری خواهند کرد. حماس نماد مقاومت است و مصر در این میان به این مسئله باید توجه داشته باشد.

جمال عیسی در خصوص اینکه آیا قطر تاکنون برای بهبود روابط مصر و حماس به میانجی‌گری میان این دو طرف پرداخته است یا خیر عنوان داشت: تاکنون میانجی‌گری صورت نگرفته است.تماس‌هایی میان دستگاه‌هایی در مصر با جنبش حماس صورت گرفته است و روابط کاملا قطع نشده است اما این تماس‌ها کم‌رنگ و اندک است و می‌توان گفت که در سطح سیاسی تماسی وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر حمایت های بدون چشم داشت ایران از قضیه فلسطین و ضرورت اتخاذ چنین اقدامی از سوی کشورهای عربی در قبال این مسئله افزود: با گذر زمان همگان در دیدگاه های خود بازنگری می‌کنند تا مواضع خود را به نحوی که همسو با امنیت ملی عربی باشد، اتخاذ کنند. در واقع نگاه آنان به نگاه ایران نسبت به قضیه فلسطین نزدیک می شود. در اینجا باید گفت که مردم فلسطین شایسته برخورداری از حمایت بیشتری از سوی کشورهای همسایه هستند به ویژه اینکه این مردم در مقابل رژیم اسرائیل پیروز خواهند شد و باید این موضع‌گیری مردم فلسطین از حمایت و احترام برخوردار شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها