امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138165
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در سال 2015 مسئله اوکراین اصلی‌ترین محرک در مذاکرات روسیه و غرب خواهد بود. مسکو بیش ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در سال 2015 مسئله اوکراین اصلی‌ترین محرک در مذاکرات روسیه و غرب خواهد بود. مسکو بیش از پیش به پکن نزدیک شده و قادر به اخذ اعتبارات مالی به صورت «یوآن» است. امکان آن وجود دارد که بر گروه تروریستی داعش پیروز شد، البته اگر از همه امکانات استفاده شود؛ این چکیده‌ای از نظرات کارشناسان ارشد روسیه در مورد تحولات پیش رو در سال جدید میلادی است.

کارشناسان برجسته روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری-اینترنتی «لنتا.رو» به این سئوال پاسخ داده‌اند که جهان در سال 2015 در انتظار چه حوادثی است؟

«سرگئی کاراگانوف» رئیس شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه: «در سال 2015 بحران اوکراین به دلیل عدم تمایل غرب برای پایان دادن به جنگ سرد، بعید است که حل و فصل گردد. اولا، این کشور در شرایط بسیار دشواری قرار دارد و در ثانی، هیچیک از نقش آفرینان، نه روسیه، نه اتحادیه اروپا و نه آمریکا، به اهداف خود در این خصوص دست نیافته‌اند. البته امکان وخامت بیش از پیش اوضاع بعید است، مسلما اگر غرب شروع به ارسال سلاح برای کی‌یف نکند. ولی این بحران تا زمانی که همه طرفین متقاعد نشوند که اهدافشان دست یافتنی نیست و سازش ضروری است، حل نخواهد شد.

در سایر نقاط جهان هم روند روز افزودن بی ثباتی در خاورمیانه ادامه خواهد داشت. خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان برای روسیه به منزله افزایش تهدید در مرزهای جنوبی این کشور خواهد بود. همسایگان چین از این کشور واهمه داشته و آمریکا از این مسئله برای تشدید نفوذ خویش در منطقه به خوبی استفاده می‌کند.»

«واسیلی کاشین» کارشناس مرکز تجزیه و تحلیل مسال راهبردی و چین شناس: «چین در سال 2015 نیز به رشد اقتصادی خود ادامه خواهد داد. این کشور در سال 2014  با دو مشکل جدی مواجه بود: فعال شدن جنبش‌های جدایی طلبانه در تایوان و ناآرامی‌ها در هنگ کنگ. در سال جدید مقامات پکن مجبور خواهند بود راهکارهای خود را تا حدودی تغییر داده و بار دیگر به سمت سیاست اعمال فشار بر جزایر روی آوردند. 

در عین حال چین از تیرگی روابط روسیه و آمریکا بعنوان یک امکان بسیار خوب برای کاهش اعمال فشارها از طرف غرب استفاده می‌کند. از طرف دیگر امکان تقویت همکاری‌ها با روسیه برایش فراهم شده که منافع اقتصادی زیادی برای پکن دارد. در همین راستا مقامات پکن اعلام کرده‌اند که از اقتصاد روسیه در برابر تحریم‌ها حمایت خواهند کرد و روسیه امکان آن را دارد تا اعتبارات قابل توجهی به صورت یوآن از چین دریافت کند.»

«گئورگی میرسکی» کارشناس ارشد موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین الملل آکادمی علوم روسیه: «در سال 2015 به احتمال زیاد جنگ تازه‌ای بین اسرائیل و فلسطین در نخواهد گرفت. اکنون اسرائیل مشکلات دیگری پیش روی دارد: انتخابات پارلمانی، وضعیت بد اقتصادی، مبارزه داخلی بین نیروهای راستگرا و چپگرا. آنها باید به فکر حل این مشکلات باشند تا درگیر شدن دوباره با فلسطین. از طرف دیگر  اسرائیل منتظر نتیجه مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای غربی است.

در رابطه با گروه تروریستی داعش باید بگویم که  در این مورد اوضاع پیچیده است. هیچکس نمی‌تواند درک کند که در سر آنها چه می‌گذرد. خوشبختانه ارتش عراق به همراه نیروهای مردمی و کردها در حال مبارزه قاطعی با آنها هستند و این گروه نتوانسته به خواسته خود در مورد کنترل کامل عراق دست پیدا کند. مشکل اینجاست که مقامات بغداد و نیروهای کرد خود با یکدیگر اختلاف داشته و به یکدیگر اعتماد ندارند. نه دولت مرکزی، نه آمریکا و نه ترکیه خواستار قدرت گرفتن کردها و تشکیل کردستان مستقل نیستند. همکاری همه طرفین در مبارزه با داعش، به نوعی مشروط است. اگر اختلاف طرفین کنار گذاشته شود و اتحاد بیشتری در مبارزه بوجود آید، امکان شکست این گروه بعید نیست.»

«نادیجدا آرباتوآ» رئیس گروه مرکز همگرایی اروپایی موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین الملل آکادمی علوم روسیه: «این مسئله که آیا روابط بین مسکو و بروکسل در سال 2015 بهبود پیدا خواهد کرد، بستگی به اوضاع اوکراین دارد. البته در بهترین سناریو هم روابط روسیه و اتحادیه اروپا دیگر به حالت گذشته باز نخواهد گشت. فقط این امیدواری باقی مانده که همکاری‌ها در جهت گیری‌های اصلی همچنان حفظ شود و اختلافات به شدت گذشته نباشد. اگر روابط کمی گرمتر شود، روسیه و کشورهای اروپایی می‌توانند با مجوز شورای امنیت، ماموریت حفاظت از صلح مشترکی را در مناطق شرقی اوکراین را اجرا کنند. این مسئله از یک سو باعث حل و فصل نهایی مناقشه نظامی شده و از طرف دیگر می‌تواند طرح جدیدی برای تامین امنیت در قاره اروپا شود. 

در سال 2015 وظیفه مهمی پیش روی اتحادیه اروپا قرار دارد: تقویت ثبات و امنیت در اروپا و کمک به مناطق همجوار. صحبت بر سر کشورهای شرق قاره اروپا و جمهوری‌های جامعه مشترک المنافع است. ضمن اینکه اروپا در عرصه خارجی با تهدیداتی نظیر تروریسم بین المللی، داعش، گسترش اسلام افراطی و گسترش تسلیحات کشتار جمعی هم مواجه است. بروکسل در سیاست داخلی هم با مشکل جدی مواجه است و آن مسئله مهاجرت و افزایش گرایشات ناسیونالیستی افراطی است و شهروندان اروپایی اعتمادشان را نسبت به سیستم حاکم از دست داده‌اند.»

«فئودور ویتولوفسکی» معاون مدیر موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین الملل آکادمی علوم روسیه ، دارای دکترای علوم سیاسی: «صحبت از عادی سازی روابط بین آمریکا و روسیه یا بازگشت به مشارکتی که در سال گذشته بین دو کشور وجود نداشت، مطرح نیست. به دلیل بحران در روابط دو کشور، روسیه به تدریج از خط مقدم سیاست خارجی آمریکا کنار می‌رود، چرا که اطرافیان باراک اوباما به عادی شدن دوباره اوضاع در روابط با روسیه علاقه ندارند. البته مسلما در برخی جهت گیری‌ها امکان همکاری دو کشور وجود دارد، ولی تحریم‌ها بعید است در آینده نزدیک برداشته شود.

ضمن اینکه در سال 2015 دو وظیفه اصلی پیش روی سیاست خارجی دولت آمریکا قرار دارد: اول، ایجاد مشارکت فرا اقیانوس آرامی در زمینه تجارت و سرمایه گذاری و دوم، حل مشکل امنتی شرکای واشنگتن و گسترش نفوذ خویش در منطقه خاورمیانه. آمریکا در این منطقه نه تنها باید با داعش مبارزه کند، بلکه تلاش می‌کند تا بین منافع شرکای خود در منطقه که غالبا در تضاد با یکدیگر است، تعادل برقرار کند.»

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها