امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۶:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138213
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرنگار سینمایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم اختتامیه نخستین گردهمایی سینمای مستند و باستان‌شناسی عصر امروز با حضور ...

به گزارش خبرنگار سینمایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم اختتامیه نخستین گردهمایی سینمای مستند و باستان‌شناسی عصر امروز با حضور حجت‌ اله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، محمدمهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، علیرضا قاسم‌خان، مرتضی رزاق کریمی و برخی از فیلم‌سازان عرصه مستند در موزه ملی ایران برگزار شد.

محمدمهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت:‌ سینمای مستند و باستان‌شناسی دو یار دیرین و قدیمی‌اند که به غفلت روزگار از هم دور افتاده‌اند اگر از لحظه‌ای که در ذهن باستان‌شناس ایده یک کاوش باستان‌شناسنانه شکل می‌گیرید دقت کنیم در این میان یک جست‌وجوی خیالی رخ می‌دهد که این جست‌وجو از پایه‌های اصلی سنیما است.

وی افزود:‌فیلم مستند باید آینه‌دار واقعیت باشد و به گمان من مؤانست مستندساز و باستان‌شناس و مجارت این یک کاوش باستان‌شناس این با یک کاوش باستانی بهتر از هر چیزی می‌تواند مستند را روایت کند و من خوشحالم از این که این همدلی به درستی اتفاق افتاده است.

بنابراین گزارش حجت‌‌اله ایوبی که به علت حضور در مراسم رونمایی از شهرک سینمایی پیامبر اعظم دیرتر به این مراسم رسید، طی سخنانی با اشاره به سینمای مستند گفت: خیلی خوشحالم که مستندسازان ما فرصت پیدا کردند آثار یک ملت بزرگ را ببینند و برگزاری این گردهمایی‌ها راهی است برای بازگشت به خویشتن، ما این شانس را داریم که از این میراث بهره‌مندیم و تشکر می‌کنم از موزه ملی که به معرفی آثار باستانی کشورمان پرداختند چرا که از طرف سازمان سینمایی هیچ دیوان‌سالاری برای برگزاری چنین برنامه‌هایی وجود ندارد و ما می‌خواهیم بدون کاغذبازی و تفاهم‌نامه این کار را با شما مستندسازان انجام دهیم.

وی افزود: کسانی که فکر می‌کنند بازگشت به تاریخ حفظ گذشته‌ها است حتماً در اشتباه هستند چون کشورهایی وجود دارند که برای خود تاریخ می‌خرند ولی ما خودمان تاریخ داریم اما به آن بی‌توجه هستیم.

ایوبی تأکید کرد: اگر می‌خواهیم فرزندان امروز ما امیدوار به خویشتن خویش باشند راهی جز معرفی آثار باستانی به آن‌ها نداریم و کسانی که از غرفه‌های جهانی آثار باستانی بازدید کرده‌اند با حضور در غرفه‌های ایرانی می‌توانند سر خود را بالا بگیرند و به خود ببالند.

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد:‌ ما از طرف فرزندان آدم (ع) مؤظف هستیم این میراث را پاس بداریم و گمان می‌کنم زبان گویای سینما که مردم باهوش ایران نیز با همین زبان مدرنتیه سخن می‌گویند می‌تواند این حرف‌ها را بیان کند.

ایوبی در پایان ابراز امیدواری کرد: بهترین راه حفظ میراث کهن این است که مردم بخواهند آن را حفظ کنند و اگر مردمی اراده کنند از میراثی که می‌شناسند پاسداری کنند قطعاً‌ آن میراث ماندگار خواهد شد.

وی گفت: ما علاقه داریم تا این جشنواره را نیز به لیست بلندبالای جشنواره‌های کشور اضافه کنیم.

بنابراین گزارش در پایان مراسم از محمدرضا اصلانی، وحید باقرزاده، مریم بیانی، حمید سهیلی‌مظفر، محسن عبدالوهاب، ارد عطاپور، پژمان مظاهری‌پور، مسعود ولدبیگی، مسیح موسوی‌زادگان، باربارا هلوینگ در بخش های پژوهش و مستند تقدیر شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها