امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138218
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۵
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، در روز پنجم جشنواره ملی استاد شهناز هیات داوران این جشنواره با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آن ها پاسخ دادند. فردین ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، در روز پنجم جشنواره ملی استاد شهناز هیات داوران این جشنواره با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آن ها پاسخ دادند.

فردین شهبازیان در خصوص حضور نوازندگان جوان در این جشنواره گفت: اینکه یک عده جوان آمده اند و در قالب یک نهادی غیروابسته دولتی کارهایی را ساماندهی کردند و جشنواره‌ای به نام استاد شهناز را راه اندازی کردند، می تواند مورد توجه قرار گیرد. ضمن اینکه مکتب موسیقی اصفهان نیز شاخصه هایی دارد که با توجه به حضور بسیاری از بزرگان هنر موسیقی کشورمان می‌تواند بیشتر به آن بها داده شود. از این جهت حضور تعدادی از هنرمندان جوان که در گروه های تک‌نوازی و گروه‌نوازی متقاضی شرکت در این جشنواره بودند، برای من جالب توجه بود.

اجراهایی با تساط بالا

این آهنگساز و موسیقیدان در خصوص کیفیت گروه های حاضر در این جشنواره نیز گفت:  خوشبختانه طی روزهای گذشته به ویژه در روز سوم، شاهد هنرنمایی جوانان و نوجوانان علاقه‌مند به موسیقی ایرانی بودیم که کارهای بسیار ارزشمندی را به مخاطبان ارائه دادند، به طوری که من و آقای ظریف با دیدن و شنیدن تعدادی از این اجراهای زنده از توانمندی و هنرمندی شرکت‌کنندگان تعجب کردند که چقدر با تسلط و موزیکالیته بالا کارهای خود را ارائه می دادند و البته چنین هنرنمایی به ما این امید را داد که این عزیزان آینده بسیار درخشان و عالی دارند.

شهبازیان ادامه داد: توجه به کوک با عنوان یکی از شاخصه های اصلی اجراهای گروه نوازی و دقت در ترکیب سازهای موسیقی ایرانی در اجراهای گروه نوازی واقعا کارهایی شسته رفته بود که با توجه به حضور من در بسیاری از جشنواره های خارج از تهران برای من بسیار شگفت‌انگیز بود و این اجراها به قدری برای من جذاب بود که می توانم اینجا به این نکته تاکید کنم که می توان به آینده و اعتلای موسیقی سنتی ایران امیدوار بود.

این آهنگساز  در خصوص نوازندگی بانوان در این جشنواره نیز گفت: بالاخره خط قرمزها در فرهنگ و هنر کشور ما وجود دارد، ولی به نظر من اشکال این است که عیب کار از خودمان است که شایعه درست می کنیم؛ چراکه من خیلی از گروه ها را می شناسم که در همین اصفهان اجرا می کنند و مشکلی هم ندارند به هر حال نمی‌خواهم نسبت به موضوعات پیش آمده، دفاعیاتی داشته باشم، ولی وقتی افرادی به این شایعات دامن می زنند و بعد مطبوعاتی ها هم به گستره این دامن اضافه می کنند ما نمی توانیم برخی از مشکلات پیش آمده را مرتفع کنیم.

جوانان با احساس ساز می زنند

هوشنگ ظریف استاد موسیقی ایرانی نیز در این نشست رسانه ای گفت: این جوانان که امروز و روزهای گذشته شاهد هنرنمایی آنها بودم بسیار با احساس ساز می زدند و به نظر من همین آثاری را که به مخاطبان خود ارائه داده اند به سهم خود توانستند روح استاد جلیل شهناز را بار دیگر زنده کنند. این هنرمندان با توجه به قابلیت ها و تکنیک های موجود در ساز تار به عنوان یکی از مهمترین سازهای ایرانی توانستند اصالت این ساز را حفظ کرده و من را به آینده امیدوار کنند. موضوعی که متاسفانه امروزه در بین بسیاری از نوازندگان فراموش شده و آنها دست به ابداعاتی زدند که متاسفانه در شان موسیقی ایرانی نیست.

این هنرمند پیشکسوت با اشاره به لزوم حمایت از این جشنواره گفت: ضرورت دارد که این جشنواره هر ساله حمایت بیشتری شود تا بر اساس آن جوانان هنرمندی سر راه بیایند درست است که بسیاری از این جوانان سرمایه چندانی برای کار ندارند، اما همین حمایت های کوچک نیز می توانند به توجه آنها به موسیقی شریف ایرانی کمک و یاری رساند.

کنسرت پر حاشیه اردشیر کامکار

بابایی، مدیر اداره هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نیز با اشاره به مشکلات پیش آمده در کنسرت اردشیر کامکار گفت: گروه آقای کامکار  آن زمان که نسبت به حضور در این جشنواره اقدام کرده بودند متشکل از هنرمندانی بودند که نوازنده خانمی در آن به ما معرفی نشده بود. یعنی ما هم بر این اساس نسبت به ثبت نام گروه ها و نحوه حضور و اجرای آنها در جشنواره اقدام کرده و نسبت به اعطای مجوز اجرا کارهای معمول را انجام دادیم، اما با توجه به شرایط پیش آمده که تعدادی از خانم های هنرمند برای اجرای اصلی جشنواره به گروه اضافه شده بودند، مقداری مشکل برای ما ایجاد کرد که با حضور آقای پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد و اقدامات انجام گرفته پیرامون این موضوع این مشکل نیز مرتفع شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها