امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138228
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۵
تعداد بازدید: 293
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد فراکسیون های سیاسی در پارلمان عراق درصدد اعمال فشار بر دولت بغداد برای لغو توافقنامه ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد فراکسیون های سیاسی در پارلمان عراق درصدد اعمال فشار بر دولت بغداد برای لغو توافقنامه امنیتی و راهبردی به امضا رسیده بین کشورشان و آمریکا در سال 2008 هستند.

نمایندگان عراقی معتقدند این گونه توافقنامه‌ها با محدودیت نهادن برای عراق این کشور را  تسلیم آمریکا می‌کند علاوه بر اینکه مقامات واشنگتن در تعامل با پرونده عراق بخصوص از لحاظ امنیتی جدی نیستند.

جمعه دیوان، نماینده فراکسیون الاحرار در پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس توافقنامه راهبردی بغداد-واشنگتن را بد و ناخوشایند توصیف کرد و گفت: ما در صحن پارلمان مخالفت خود را با توافقنامه اعلام و آن را محکوم کردیم زیرا این توافقنامه عراق را غیرمستقیم تسلیم آمریکا می‌کند.

وی افزود: هنگامی که موصل توسط تروریست‌های داعش سقوط کرد آمریکایی‌ها هیچ اقدامی نکردند و بلکه «باراک اوباما»، رئیس جمهور آمریکا سیاستمداران عراقی را به سخره گرفت در حالی که این امر مغایر با توافقنامه‌ای است که دولت واشنگتن با همتای عراقی خود منعقد کرده است.

دیوان تاکید کرد: فراکسیون الاحرار از دولت عراق خواهد خواست در کار نیروهای ائتلاف و هر گونه توافقنامه راهبردی تجدید نظر کند و در این قضیه اعمال فشار خواهیم کرد.

این نماینده پارلمان عراق ادامه داد: قرار است جبهه‌ای از نمایندگان ملی‌گرا در پارلمان تشکیل شود که منافع عراق را بالاتر از هر چیز دیگری می‌بینند و بر همین اساس مسئولیت تجدید نظر در همه مسائل کهنه‌ای را بر عهده دارد که به ضرر و زیان عراق و ملت آن است همچون توافقنامه‌هایی که در دوره نخست وزیری نوری المالکی منعقد شده است.

 از سوی دیگر برخی طرف‌ها در صحنه سیاسی عراق شرایط کنونی را برای لغو توافقنامه مناسب ندیده و تاکید کرده‌اند که در اوضاع کنونی عراق نیاز به حمایت‌های بین‌المللی  به استثنای حضور نظامیان خارجی دارد.

این طرف‌های سیاسی در عراق همچنین معتقدند که دولت بغداد حق دارد در صورت تعلل واشنگتن برای تسلیح ارتش عراق منابع جایگزینی انتخاب کند.

«سلیم شوقی»، نماینده فراکسیون المواطن در پارلمان عراق نیز در گفت وگو با خبرنگار فارس تاکید کرد: عراق اکنون مدافع واقعی جهانیان است، زیرا داعش دشمن همه طرف‌هاست و ما از حمایت‌های بین المللی استقبال می‌کنیم اما زیادی هم به این حمایت‌ها تکیه نکرده‌ایم و گزینه‌های دیگری همچون روسیه، ایران و دیگر کشورها را داریم که در صورت کوتاهی واشنگتن به تعهداتش در دادن سلاح از کشورهای مذکور درخواست کمک می‌کنیم.

این نماینده عراقی افزوذ: با توجه به نقض توافقنامه امنیتی از سوی ائتلاف بین المللی و بمباران ارتش عراق و بسیج مردمی که به ادعای آنها به اشتباه صورت گرفته است و همچنین ارسال کمک‌های تسلیحاتی توسط هواپیماهای ائتلاف به عناصر داعش، برخی نمایندگان خواستار لغو توافقنامه امنیتی هستند اما ما همه طرف‌ها را به کمک به عراق در هر زمینه‌ای غیر از اعزام نیروی زمینی دعوت می‌کنیم چرا که ما خودمان نیروی زمینی کافی داریم که پیروزی‌های خوبی را محقق کرده است اما به حمایت همه کشورهای جهان نیاز داریم زیرا ما در جنگی خانمان سوز با تروریسم به سر می بریم.

«خالد السراج»، تحلیلگر سیاسی عراق نیز در این باره گفت: تا زمانی که همه فراکسیون‌های سیاسی به لغو توافقنامه قانع نشدند این کار در زمان کنونی ممکن نیست اما اعمال فشار موجب می‌شود که طرف آمریکایی را در تنگنا قرار داده تا در محاسبات خود تجدید نظر کرده یا از اعمال فشار خود بر عراق بکاهد.

السراج در گفت‌وگو با خبرنگار فارس تاکید کرد: درخواست‌ها برای لغو توافقنامه راهبردی با واشنگتن ممکن است به نتیجه نرسد اما در هر حال تاثیر زیادی بر آمریکا خواهد گذاشت تا در مواضع خود نسبت به عراق تجدید نظر کند بخصوص که بیش‌تر مخالفان توافقنامه آنهایی هستند که در زمان امضای توافقنامه در سال 2008 در بدنه نظام حضور داشتند.
تحلیلگر سیاسی عراق گفت تحت فشار قرار گرفتن دولت بغداد و بازتاب آن بر همتای آمریکایی آن را از مزایای درخواست ها برای لغو توافقنامه خواند و گفت: حتی اگر این مهم روی ندهد مطرح کردن آن تاثیر زیادی بر ماهیت رابطه عراق و آمریکا و چرخش در مواضع این کشور خواهد شد.

السراج قضیه لغو توافقنامه امنیتی بغداد-واشنگتن را مشابه درخواست تشکیلات خودگردان از سازمان ملل برای پایان اشغالگری کرانه باختری دانست و گفت: اگرچه این قطعنامه رای نیاورد اما موجب آشفتگی آمریکا و اسرائیل شد.

توافقنامه چارچوب راهبردی عراق- آمریکا که در سال 2008 منعقد شده است شامل همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی بین دو کشور است.

 

انتهای پیام/.

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها