امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13823
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۵۸
تعداد بازدید: 85
جلال غفارزاده در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: سیاستگذاری و تصمیم‌گیری در حوزه سلامت چه در بخش پیشگیری چه ارتقا و چه در حوزه ...

جلال غفارزاده در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: سیاستگذاری و تصمیم‌گیری در حوزه سلامت چه در بخش پیشگیری چه ارتقا و چه در حوزه درمان باید بر مبنای واقعیات جامعه باشد.

وی با تأکید بر اینکه 80 درصد بار درمان بر دوش بیمارستان‌های دولتی است افزود: سهم بودجه سلامت به نسبت درست بین بخش خصوصی و دولتی تقسیم نمی‌شود.

به گفته غفارزاده تنها یک سوم تا یک چهارم پرداختی بیمه‌های اصلی پایه به بیمارستان‌های دولتی است که طبق مصوبه قانونی برنامه پنجم توسعه بیمه‌ها باید در ابتدا یکپارچه شوند بعد بررسی شود که پول بیمه‌ها به نسبت بین خدمات دهندگان تقسیم شود.

برخی سازمان‌های دولتی با بیمارستان‌های خصوصی قرارداد بسته‌اند

مدیر بیمارستان حضرت رسول(ص) منابع بیمه‌ها برای تأمین بودجه را پرداختی بیمه‌گذاران،درآمدهای عمومی کشور و سرمایه‌گذاری‌بیمه‌ها عنوان کرد و گفت: برخی مراکز دولتی برای رفاه پرسنل خود قراردادهای چند برابر دولتی بین 7k تا 10k با مراکز خصوصی بسته‌اند که حتی کارکنان وارت بهداشت این شرایط را ندارند که در نتیجه بیمه پایه هم به بخش خصوصی می‌رود.

برخی خواص، بیمه‌ها را مجبور به پرداخت بخش خصوصی می‌کنند

عضو هیئت علمی علوم پزشکی تهران بر این باور است که اگر کمی به پرسنل بیمارستان‌های دولتی رسیدگی شود خدمات با کیفیت و ارزان‌تری را به مردم ارائه خواهند شد ولی از آنجایی که بزرگان و خواص و برخورداران دستشان به بخش خصوصی می‌رسد به بیمه‌ها فشار می‌آورند که سهم بخش خصوصی را بدهد.

داروخانه‌های دولتی 6 ماه بعد پولشان را می‌گیرند خصوصی‌ها یک ماه

وی اضافه کرد: در داروخانه‌ها هم، اگر داروخانه‌های دولتی 6 ماهه پول خود را از بیمه‌ها می‌گیرند ولی داروخانه خصوصی یک ماهه پول خود را از بیمه‌ها دریافت می‌کند.اینها رمزهایی است که به راحتی قابل گفتن نیست. رئیس جمهور آینده باید با تنظیم روابط در حوزه سلامت بین وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سایر بخش‌ها بودجه را تقسیم کند.

داروها در آستانه اعلام قیمت جدید نایاب می‌شوند

مدیر بیمارستان حضرت رسول‌ (ص) گفت: در تأمین دارو یک اصل کلی داریم که قیمت دارو اگر چه مهم است ولی مهمتر از آن تأمین داروست.ارزانی فقط روی کاغذ است و کمبود خود به خود سبب ایجاد بازار سیاه و افزایش قیمت می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه دولت هر سال در ابتدای سال مبلغی را روی قیمت داروی داخل و وارداتی اضافه می‌کند افزود: هر سال در آستانه اعلام قیمت‌های جدید دارو، دارو کمیاب یا نایاب می‌شود.

افزایش قیمت دارو در ابتدای هرسال نکته دیگری بود که این مقام مسئول به آن اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت در فصل بهار قیمت‌های جدید دارو را اعلام می‌کند و معمولاً یک ماه تا دو هفته قبل از تعیین قیمت دارو، دارو معمولاً نایاب می‌شود چون همه شرکت‌های تولیدی و توزیعی و حتی داروخانه‌ها انبارهایشان را روانه بازار نمی‌کنند تا بتوانند دارو را با قیمت جدید بفروشند.

تهیه لیست دارویی برای بیمارستانها مرهمی بر زخم بازار دارو

وی تهیه فارماکوپه دارویی را علاج جلوگیری از بازار سیاه دارو دانست و افزود: تهیه فارماکوپه دارویی (لیست دارویی) در هر بیمارستان تا حد زیادی مشکل تأمین داروی مردم را حل کند که جزو قوانین است و فقط مدیریتی می‌خواهد که آن را اجرا کند چرا که بیش از 90 درصد نیازهای دارویی بیماران در هر بیمارستان با 400 قلم دارو برطرف می‌شود در حالی که دست‌کم هزار و 500 قلم دارو در بازار موجود است.

وی گفت: نتیجه این می‌شود که پزشک هر قلم داروی خارجی را که ممکن است کمیاب و گران باشد، تجویز کند. در حالی که شاید مشابه داخلی آن با همان کیفیت و قیمت بسیار پائین وجود داشته باشد در عین حال در آشفتگی بازار کسی نیست بزرگان طب را دور هم جمع کند و نیاز هر گروه پزشکی را برآورد کند.

مدیر بیمارستان حضرت رسول (ص) بر این نکته تأکید کرد که تهیه 400 قلم دارو با تأمین همه اقلام خیلی تفاوت دارد و فقط در برخی موارد بیماری‌های نادر که نیاز به داروهای خاص دارند نظام دارویی سرویس تک نسخه‌ای وجود دارد.

نمی‌توان پزشک را با درآمد کم در بخش دولتی حبس کرد

وی اجرای قانون تمام وقت شدن پزشکان را یکی دیگر از راهکارهای رونق دادن بخش دولتی عنوان کرد و افزود: درآمد بخش خصوصی فاصله زیادی با بخش دولتی دارد و نمی‌توان پزشک را با درآمد کم در بخش دولتی حبس کرد. درآمد و ارائه خدمت توسط پزشکان در بخش دولتی با بخش خصوصی متناسب نیست.

غفارزاده گفت: اگر بیمار بخواهد یک پزشک متخصص در بیمارستان دولتی او را ویزیت کند کار سختی است در حالی که همین امر به دلیل دستمزد بالاتر در مطب یا بیمارستان خصوصی راحت‌تر انجام می‌شود.

مدیر بیمارستان حضرت رسول‌ (ص) به نظرسنجی که از پزشکان بیمارستان حضرت رسول(ص) انجام شده اشاره کرد و گفت: متوجه شدیم که اگر دستمزد بالاتر و بهتری به پزشکان داده شود پزشکان ترجیح می‌دهند به عنوان عضو هیئت علمی در بیمارستان دولتی بمانند چون بیمارستان خصوصی هم دردسرهای خاص خود را دارد.

غفارزاده تصریح کرد: مجلس در قانون توسعه پنجم توسعه تمام وقتی پزشکان را مصوب کرده و برایش اعتبار هم پیش‌بینی کرده زیرا با حضور بیشتر پزشکان در بخش دولتی درآمد بیمارستان هم بالا می‌رود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها