امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۹:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138252
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۷
تعداد بازدید: 81
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمله دیروز سه فرد مسلح به نشریه فکاهی و موهن فرانسوی در پایتخت این کشور که در پی آن ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حمله دیروز سه فرد مسلح به نشریه فکاهی و موهن فرانسوی در پایتخت این کشور که در پی آن 12 نفر کشته شدند و به دنبال آن ادامه درگیریها در پاریس که روز پنجشنبه(امروز) هم همچنان ادامه دارد، از پتانسیل بالای بی ثباتی و ناامنی گسترده در این کشور اروپای غربی حکایت دارد.

 این موضوع وقتی بیشتر به چشم می‌آید که ناامنی فراگیر فرانسه را با وضعیت امنیتی عراق در پی مراسم امسال اربعین حسینی  قیاس کنیم؛ مراسمی که با حضور بیش از 20 میلیون زائر از کشورهای مختلف اسلامی به ویژه زائران ایرانی برگزار شد.

موضوع وقتی جالب‌تر میشود که سفر سال گذشته رئیس‌جمهور فرانسه به بغداد را به خاطر بیاوریم؛ سفری که طی آن فرانسوا اولاند گفته بود فرانسه (به عنوان عضوی از ائتلاف به رهبری آمریکا) برای مقابله با تروریسم، به عراق کمک می‌کند. حال باید پرسید کشوری که در قلب پایتخت آن سه فرد مسلح به راحتی پایتخت را به آشوب کشیده و چندین نفر را می‌کشند، بهتر نیست به جای کمک به برقراری امنیت دیگر کشورها، به امنیت شهروندان خود بیاندیشد؟!

تاکید فرانسوا اولاند به آمادگی و کمک به عراق در مقابله با داعش در حالی انجام شد که در صحنه تحولات میدانی و به اذعان مقامات دولت عراق، اعضای ائتلاف به رهبری آمریکا در مقابله با داعش کارآیی نداشته و نتوانسته‌اند ضربه‌ای جدی به داعش بزند. این در حالی است که نیروهای مردمی عراق با کمک مستشاران ایرانی خود حتی اجازه ندادند دست یک تروریست داعشی به زوار عراقی و خارجی اربعین حسینی برسد.

در همین خصوص، مقامات عراقی از شخص نخست‌وزیر العبادی گرفته تا شخصیتهایی چون مسعود بارزانی و عمار حکیم رئیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، بارها از نقش ایران در کمک به مقامات بغداد و اربیل در مقابله با تروریستهای داعش تمجید و تشکر کردند.

نقش ایران در برخی عملیاتها از قبیل آزادسازی «آمرلی» و «جرف الصخر» (که پس از آزادسازی به جرف النصر تغییر نام یافت) به حدی مشهود بود که حتی رسانه‌های غربی از قبیل رویترز و آسوشیتدپرس به آن اذعان کردند.

کمکهای ایران به عراق در مراسم اربعین امسال نمود خاصی داشت و با توجه به حضور بیش از یک میلیون ایرانی این کمکها در زمینه‌های مختلف امنیتی، فرهنگی، اقتصادی انجام  شد که با توجه به نیازهای زائران ایرانی امری طبیعی بود. مهمترین مساله مورد نیاز زائران، بعد امنیتی و تامین امنیت جانی آنها بود.

مراسم اربعین امسال در شرایطی به اتمام رسید که تروریست‌ها علی رغم تلاشها برای برهم زدن آن هیچ اقدام قابل توجهی نتوانستند انجام دهند. برگزاری موفق مراسم اربعین حسینی تا بدان جا مثال زدنی بود که رسانه‌های غربی هم نتوانستند تعجب خود را از این اتفاق بزرگ پنهان کنند. شبکه یورو نیوز در این باره گزارش داد: بیش از 20 میلیون نفر از مسلمانان شیعه در روزی که آن را اربعین می‌خوانند با وجود تهدیدات داعش به زیارت پیشوای سوم مذهبی خود رفتند.

شبکه بی‌بی‌سی انگلیس هم در گزارشی اذعان کرد : میلیون‌ها زائر شیعه با وجود تهدیدهای "گروه‌های تندرو" (تروریستهای داعش)  وجود دارد، برای شرکت در مراسم اربعین به شهر کربلا سرازیر شدند.

آنچه ظاهرا فرانسوی‌ها و بسیاری از هم‌پیمانان آنها بهتر بلدند، تروریست‌پروری است نه مبارزه با تروریسم. در سرزمین‌های خاورمیانه، در همین لحظه که مخاطب فارس در حال قرائت این گزارش است، تروریست‌های حمایت‌شده از سوی پاریس، لندن، برلین و واشنگتن در حال بر زمین افکندن مردم بی‌گناه و نبرد با نیروهای دولت‌های قانونی هستند.

فرانسوی‌ها باید می‌دانستند که چاهی که برای دولت بشار اسد می‌کنند، روزی پذیرای آنها هم خواهد بود. ممکن است فضای امنیتی فرانسه طی چند روز آینده به حالت عادی بازگردد اما از این پس هراس از تروریست‌های تکفیری، خواب را بر بسیاری از شهروندان فرانسوی ناآرام خواهد کرد.

حمله پاریس نشانی از تاثیر سیاست خارجی غلط فرانسه بر امنیت داخلی آن

حمله روز چهار شنبه و متعاقب آن حملات امروز در فرانسه بار دیگر تاثیر مستقیم موضعگیریهای سیاست خارجی بر سیاست داخلی را نشان داد. هرچند هنوز انگیزه حقیقی عاملان حمله به نشریه «شارلی ابدو» مشخص نشده اما براساس گزارش‌های منابع رسانه‌های فرانسوی، یکی از سه مظنون این حمله تابستان گذشته در سوریه در حال جنگ با دولت این کشور بوده و دیگری عضو حلقه‌های یارگیری برای گروه‌های تروریستی در فرانسه بود.

یر اساس این گزارش‌ها، مظنونین این حادثه «حمید مراد» 18ساله به همراه دو برادر 32 و 34 ساله به نامهای «سعید کواچی» و «شریف کواچی» متولد پاریس هستند.  حضور یکی از مظنونان حمله پاریس در سوریه، گواه شکست سیاست خارجی فرانسه در قبال سوریه است.

 مقامات پاریس همواره از حامیان گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه بوده و از دولت مشروع سوریه به عنوان دولتی غیرمشروع نام برده و این جمله تکراری را که «بشار اسد باید از قدرت کنار برود»، طی چند سال گذشته بیان کرده‌اند.

از سوی دیگر پاریس چندین دور میزبان نشست کشورهای حامی مخالفان دولت سوریه بوده؛ نشستهایی که تحت عنوان «کشورهای حامی مردم سوریه» در واقع امر محل تجمع کشورهای حامی تروریستهای داعشی و غیرداعشی بوده است.

حمله روز چهارشنبه پاریس نشان داد که دولت فرانسه علی رغم ادعاها درباره داشتن «نقش جهانی»، نتوانسته به کارویژه اصلی خود در تامین امنیت برای شهروندان فرانسوی در داخل این کشور جامه عمل بپوشاند.

هرچند که ابعاد حمله به نشریه فرانسوی در پاریس هنوز روشن نشده و باید منتظر روزهای آتی بود تا به جوانب آن بیشتر پی برد، اما تا همین جا و با اتکا به اخبار منتشرشده رسانه‌های غربی باید گفت که قربانیان این حمله، چوب سیاست خارجی دولت فرانسوا اولاند را خورده‌اند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار