امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۷:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138287
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 38
آرش شرافت وزیری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: سال‌های زیادی است که مردم معتقدند تا زمانی که فرد به هر صورت با زانوهای عمل ...

آرش شرافت وزیری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: سال‌های زیادی است که مردم معتقدند تا زمانی که فرد به هر صورت با زانوهای عمل نکرده راه می‌رود نیازی به جراحی تعویض مفصل زانو ندارد اما امروز با ابتلا به بیماری آرتروز، فرد به تدریج میزان فعالیت خود را به دلیل درد کم کرده و درد کمتری حس می‌کند و این باعث می‌شود که بیمار علی‌رغم اینکه درد ندارد، کم فعالیت و زمین‌گیر شود.

وی ادامه داد: در افراد بالای 60 سال، انجام جراحی مفصل زانو محدودیت ندارد اما وزن بالا روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد و انجام این عمل برای بیماران مبتلا به فشار خون یا دیابت خطرناک است.

این جراح استخوان و مفاصل افزود: پیشرفت روش‌های جراحی، ارتقای کیفی ساخت پروتزها و پیشرفته‌تر شدن روش‌های بازتوانی باعث شده که دیگر محدودیت سنی برای این عمل جراحی مطرح نباشد و بر اساس ماهیت بیماری و شدت آن تصمیم به تعویض یا عدم تعویض مفصل زانو گرفته شود.

عضو انجمن جهانی آسیب‌های ورزشی گفت: به افراد زیر 60 سال توصیه شده تا جایی که ممکن است از روش‌های جایگزین استفاده کنند، البته این توصیه مطلق نیست و موارد بسیاری از بیماران در سنین پایین‌تر نیز جراحی شده‌اند.

وی ادامه داد: در افراد بالای 60 سال انجام جراحی محدودیت ندارد و تا زمانی که فرد سلامت جسمی و روانی دارد می‌تواند تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار بگیرد و این تجویز نیز حتماً با صلاحدید جراح ارتوپد باید انجام شود.

شرافت وزیری گفت: وزن بالا علاوه بر اینکه باعث تخریب مفصل می‌شود به همان روش نیز روی مفصل مصنوعی اثر مخرب دارد، همچنین افراد چاقی که به بیماری‌هایی مانند فشار خون یا دیابت مبتلا هستند، خطر دارد.

وی افزود: بیماران معمولا بین 4 تا 6 روز در شرایط عادی در بیمارستان بستری هستند و در طول بستری می‌توانند با کمک واکر راه بروند و نظافت شخصی خود را نیز از طریق توالت فرنگی انجام دهند.

این جراح استخوان و مفاصل در مورد عمر پروتزهای مفصل زانو گفت: امروزه با پیشرفت‌های حاصل شده در علم مهندسی پزشکی و بهتر شدن روش‌های جراحی، در شرایط ایده‌آل، عمر پروتزهای زانو بین 10 تا 15 سال است که مجدد می‌توان پروتز دیگری را جایگزین آن کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها