امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138315
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در تاشکند، روزنامه آلمانی «تاگیس اشپیگل» نوشت: نیروهای نظامی آلمان

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در تاشکند، روزنامه آلمانی «تاگیس اشپیگل» نوشت: نیروهای نظامی آلمان قرارداد اجاره پایگاه «ترمذ» واقع در جنوب ازبکستان و هم‌مرز با افغانستان را تمدید کرده است.

این روزنامه افزود: از اول ژانویه(دی‌ماه) سال جاری میلادی نیروی ائتلاف بین‌المللی (ISAF) رسماً به ماموریت خود در افغانستان خاتمه دادند اما در مقابل«ناتو» ماموریت جدیدی را تحت عنوان «حمایت قاطع» آغاز کرده که در چارچوب آن 12 هزار و 500 نفر از سربازان 40 کشور جهان به آموزش و مشاوره نیروهای امنیتی افغانستان مشغول خواهند بود.

در این ماموریت نزدیک به 850 نفر از نیروهای نظامی آلمان مشارکت می‌کند که این امر باعث شد تا نیروهای آلمانی قرارداد پایگاه هوایی ترمذ ازبکستان را تمدید کنند.

به نوشته روزنامه آلمانی تاگیس اشپیگل، قرارداد مربوط به بهره‌برداری از پایگاه هوایی واقع در ترمذ ازبکستان در تاریخ 10 شهریور ماه سال 1393 در تاشکند امضا شده است.

با این حال، مردم آلمان هنوز هم از محتوای آن آگاه نیستند، دولت آلمان در خصوص جزئیات این قرارداد از 4 سال پیش و تغییرات وارد شده به آن در تاریخ 10 شهریور ماه سال 1393 سرسختانه سکوت کرده است.

«فون زالسین» یکی از روزنامه نگاران آلمانی اظهار داشت: به این علت، ماموریت جدید در افغانستان که نیازمند به تعداد کمتری از نیروهای ناتو است، برای آلمان می تواند بهانه‌‌ای برای تجدید نظر کردن همکاری جنجالی با ازبکستان باشد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: در این میان، در سال 2010 میلادی، «کارل تئودور تسو گوتنبرگ» وزیر سابق دفاع آلمان با پرداخت 15 میلیون و 950 هزار یورو در سال موافقت کرد و به طور کلی، از سال 2002 میلادی آلمان به ازبکستان بیش از 120 میلیون یورو پرداخت کرده است.

وی افزود: دولت آلمان برای کارهای زیرساختی فرودگاه از سال 2002 میلادی به طور اضافی معادل 20 میلیون و 400 هزار یورو اختصاص داده است.

زالسین افزود: تاکنون مبلغ پرداخت  قرارداد جدید بین آلمان و ازبکستان مشخص نیست.

از سال 2013 میلادی در «تاشکند» پایتخت ازبکستان دفتر نمایندگی ناتو فعالیت می‌کند. مراسم افتتاح رسمی آن در تاریخ 16 می (26 اردیبهشت سال 1393) برگزار شده است.

 این دفتر نمایندگی علاوه بر ازبکستان برای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان نیز که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با آنان گفت وگوها و همکاری های عملی را خود را تشدید می‌کند، مسئولیت دارد.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها