امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۵:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138317
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، بنابر اعلام کمیته آمار وزارت اقتصاد ملی جمهوری قزاقستان، قیمت اقلام مصرفی در این کشور در ماه ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، بنابر اعلام کمیته آمار وزارت اقتصاد ملی جمهوری قزاقستان، قیمت اقلام مصرفی در این کشور در ماه دسامبر(دی‌ماه) سال 2014 نسبت به ماه قبل حدود نیم درصد افزایش داشته است.

به گفته این منبع، در این رابطه قیمت مواد غذایی در ماه دسامبر نسبت به ماه قبل حدود 1.1 درصد، قیمت محصولات غیر خوراکی تغییری نداشته و تعرفه‌های ارائه خدمات حدود 0.3 درصد رشد داشته است.

بر اساس گزارش کمیته مذکور، از آغاز سال 2014 تا پایان این سال، قیمت‌ها و تعرفه‌ها برای کالاهای مصرفی و خدمات در این کشور 7.4 درصد افزایش یافته که در این خصوص قیمت مواد غذایی 8 درصد، محصولات غیرغذایی 7.8 درصد و تعرفه‌های خدمات 6.4 درصد افزایش یافته است.

افزایش نرخ تورم در قزاقستان در حالی است که این کشور سال گذشته به همراه روسیه و بلاروس فضای اتحادیه گمرکی را راه‌اندازی کردند.

این 3 کشور همچنین در سال 2014 سندی را امضا کردند که براساس آن از ابتدای سال 2015 اتحادیه اقتصادی اوراسیا فعالیت خود را در این کشورها در قالب جریان آزاد کالا، سرمایه و نیروی کار آغاز کرد.

کارشناسان معتقدند با توجه به روند همگرایی اقتصادی میان روسیه و قزاقستان و تشدید تحریم‌های غرب علیه روسیه، در سال گذشته ارزش «تنگه» (واحد پول قزاقستان) در مقایسه با دلار کاهش داشت که این مسئله بر افزایش نرخ تورم در این کشور تأثیر گذار بوده است.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار