امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۹:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138350
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 49
«مصطفی البرغوثی»، دبیر کل جنبش ابتکار ملی فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در غزه از مقامات فلسطینی ...

«مصطفی البرغوثی»، دبیر کل جنبش ابتکار ملی فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در غزه از مقامات فلسطینی و جامعه جهانی خواست برای آباد کردن خرابی‌های سنگین به بار آمده از تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی تدابیر فوری اتخاذ کنند.

وی افزود: این مغایر با اخلاق، انسانیت و ملی‌گرایی است که اهالی نوار غزه در معرض تجاوز مکرر اشغالگران صهیونیست قرار بگیرند و هیچ تلاش جدی برای حمایت از آنها صورت نگیرد.

البرغوثی با اشاره به محاصره سیاسی و مالی رژیم صهیونیستی علیه نوار غره گفت: ساکنان این خطه از خاک فلسطین بهای استقامت و پایداری شجاعانه خود را در برابر تجاوز دشمن اسرائیلی پرداخت می‌کنند.

اعتراض به بی توجهی دولت وحدت ملی به درد و رنج مردم مقاوم غزه

دبیر کل جنبش ابتکار ملی فلسطین گفت: مردم غزه از تداوم بی توجهی‌ها به این منطقه تحت محاصره به بهانه اختلافات سیاسی و کشمکش‌ها بر سر حاکمیتی خیالی زیر یوغ اشغالگران، ناراحت هستند و ما خواستار برگزاری نشست ملی فوری هستیم که در آن برای پایان یافتن محاصره غزه و رنج و مشقت اهالی آن و حمایت از مقاومت آنها در این شرایط دشوار، تدابیر فوری اتخاذ شود.

دولت وحدت ملی ابتدا با هدف ایجاد رهبری واحد در تمام مناطق فلسطینی و آماده سازی انتخابات ایجاد شد، اما در پی جنگ غزه (8 ژوئیه تا 26 اوت) مسئولیت آن سنگین تر شد، در حمله اسرائیل به غزه حدود 2200 فلسطینی شهید شدند.

حماس با متهم کردن دولت وحدت ملی به حاشیه راندن ساکنان غزه، تاکید کرده است که وزرا کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهند و متاسفانه دولت نتوانست ثابت کند نماینده تمام مردم فلسطین است.

حماس از نخست وزیر دولت وفاق ملی خواسته‌ است با پرهیز از سیاست تبعیض و بی توجهی نسبت به نوار غزه - آلت دست محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان برای اجرای سیاست محاصره غزه نباشد.

در حالی که نزدیک به هفت ماه از تشکیل دولت وفاق ملی می گذرد، نوار غزه همچنان از ادامه محاصره و کاهش سطح خدمات بشدت رنج می‌برد.

ناکام ماندن لایحه محمود عباس در شورای امنیت نشان داد که نباید به مذاکرات و آمریکا دل بست

البرغوثی در عین حال از تصمیم مجدد تشکیلات خودگردان برای ارائه پیش نویس قطعنامه پایان اشغال کرانه باختری بر اساس جدوال زمانی را بلا مانع دانست و گفت: اگرچه باید پیش‌نویسی ارائه شود که قبل از وارد شدن اصلاحیه های فرانسه در آن تهیه شده بود.

احزاب و گروه‌های فلسطینی با پیش نویس ارائه شده از سوی تشکیلات خودگردان به شورای امنیت مخالفت کرده و گفتند که این پیش‌نویس حقوق ملت فلسطین را نادیده گرفته است.

شورای امنیت در نشست چهارشنبه گذشته خود پیش نویس قطعنامه پایان اشغالگری در اراضی فلسطینی را رد کرد.

پیش نویس قطعنامه فلسطین با آرای مخالف آمریکا و استرالیا، پنج رای ممتنع و هشت رای موافق به تصویب نرسید.

این قطعنامه عقد پیمان صلح میان دولت خودگردان فلسطینی و رژیم صهیونیستی تا پایان سال 2016 و خروج نیروهای اسرائیلی از کرانه غربی تا پایان سال 2017 را خواستار شده بود.

در این پیش‌نویس قطعنامه بر تعیین سقف زمانی برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل و تشکیل دولت فلسطین تا پایان سال 2017 تأکید شده بود.

این در حالی است که در این پیش نویس، قدس پایتخت دو کشور آتی فلسطین و اسرائیل خوانده شده و نامی از حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمینشان هم در آن نیامده علاوه بر اینکه مساله مبادله اراضی در این طرح پذیرفته شده که با این حساب شهرک‌های صهیونیست نشین ساخته شده در اراضی اشغالی سال 1967 باقی خواهند ماند.

البرغوثی از اقدام واشنگتن در دادن رای منفی به این قطعنامه پایان اشغالگری اسرائیل به رغم ضعیف بودن آن و امتیازدهی‌های متعدد غیر قابل قبول از سوی تشکیلات خودگردان انتقاد کرد و گفت: تصویب نشدن قطعنامه کاملا شکست اعتماد به مذاکرات و آمریکا را ثابت کرد.

ضرورت ایجاد رهبری ملی واحد که نماینده همه ملت فلسطین باشد

دبیر کل جنبش ابتکار ملی فلسطین گفت: ما در شرایطی به سر می‌بریم که ایجاد تحولات سیاسی اساسی ضروری است و باید رهبری ملی واحدی روی کار بیاید بنابراین سازمان آزادی بخش فلسطین باید در سطح رهبران خود با برگزاری نشستی این مسائل را بررسی کند.

فتح و حماس در اردیبهشت‌ماه (93) با یکدیگر آشتی کردند و در خردادماه دولت توافق ملی فلسطین تشکیل شد. اما این دولت در این مدت هیچ اقدامی برای حل مشکلات غزه انجام نداد و همواره به درخواست‌های مقامات غزه در این مورد بی توجه بود.

«اسماعیل هنیه» نائب رئیس دفتر سیاسی جنبش «حماس» اعلام کرد که با دیگر گروه‌‌های فلسطینی بی‌توجهی دائم دولت توافق ملی به نوار غزه را مورد بررسی قرار خواهد داد.

البرغوثی با اشاره به اینکه مدیریت اوضاع فلسطین تنها با مشارکت فعال و دموکراتیک همگان بدون هیچ استثنایی صورت می پذیرد گفت: مشکلات غزه بیش از این قابل تحمل نیست و دولت توافق ملی هیچ اقدامی نمی کند.

تحریم مالی اسرائیل علیه فلسطینیان دزدی است

وی تحریم‌های مالی اسرائیل علیه تشکیلات خودگردان و تصمیم مقامات اشغالگر در بلوکه کردن درآمدهای مالیاتی فلسطینیان را دزدی توصیف کرد.

رژیم صهیونیستی در تلافی اقدام فلسطینی‌ها برای پیوستن به دیوان بین المللی کیفری و ارائه قطعنامه پایان اشغالگری اسرائیل، درآمدهای ماهیانه مالیات‌های فلسطینیان را بلوکه کرد.

درآمدهای مالیاتی مذکور بالغ بر 127 میلیون‌ دلار است و فلسطینی‌ها از آن برای اداره دولت و پرداخت حقوق کارمندان استفاده می‌کنند.

دعوت از کشورهای اسلامی برای حمایت از فلسطینیان غزه

البرغوثی راه مقابله با اسرائیل را تحریم بین المللی این رژیم دانست و از کشورهای عربی و دوستان ملت فلسطین خواست با فراهم کردن چتر حمایت مالی از فلسطینیان به رفع گوشه ای از مشکلات این مسلمانان مظلوم و در محاصره اشغالگران صهیونیست کمک کنند.

دبیر کل جنبش ابتکار ملی فلسطین همچنین توقف هماهنگی‌های امنیتی با اشغالگران و لغو توافقنامه اوسلو را خواستار شد.

توافقنامه اوسلو که میان سازمان آزادی بخش فلسطین و رژیم اشغالگر صهیونیستی در 13 سپتامبر 1993 امضا شد و امضای این توافقنامه و بازگشت به مذاکرات، خارج از اجماع ملی و متناقض با مقاومت و انتفاضه ای است که در تمام سرزمین های فلسطینی فراگیر شده بود.

پیمان اسلو زمینه ایجاد دولت خودگردان فلسطین را ، با وظیفه‌ی کنترل مناطق تحت سیطره‌اش و پیگیری روند مذاکرات ، فراهم کرد. در این پیمان عقب‌نشینی نیروهای واکنش سریع اسرائیل از بخش‌هایی از غزه و کرانه باختری دیده شده بود که البته اسرائیل به آن عمل نکرد. این پیمان قرار بود طی پنج سال نهایی شود. موضوعاتی که قرار بود در پیمان نهایی درباره آن تصمیم‌گیری شده باشد قدس ، پناهندگان فلسطینی ، مهاجران اسرائیلی ، امنیت ، مرزها و… بود. این پیمان نتیجه‌ای جز اعتراف ساف به رژیم اسرائیل و مطرح شدن گزینه مذاکرات در مقابل گزینه مقاومت نداشته است.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها