امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۲۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138373
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۱۶
تعداد بازدید: 117
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین جشنواره جلوه‌های معلمی در سالن غدیر کانون پرورش فکری کودکان و ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین جشنواره جلوه‌های معلمی در سالن غدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در این مراسم «علی بهادری» از استان اردبیل به دلیل اهدای نیمی از کبدش به دانش‌آموزش، «اکبر عابدی» از استان گیلان به دلیل نجات دانش‌آموزانش از آتش، «مرتضی اصغری» از آذربایجان شرقی به دلیل تدریس 5 سال متوالی به دانش‌آموز بیمارش در منزل، «معصومه خوشکام» از شهر تهران به دلیل حضور در کلاس درس بعد از عمل دیسک کمر بر روی تخت، «کاظم جعفری« از استان آذربایجان غربی به دلیل درمان دانش‌آموز سرطانی با هزینه شخصی، «احسان موسوی» از استان کرمان به دلیل پیگیری مداوای دانش‌آموزی که قادر به حرکت نبوده‌است، «ثریا مطهرنیا» از استان کردستان به دلیل پیگیری مداوای 15 دانش‌آموز بیمار، «فرخنده جعفری‌پور» از استان قزوین به دلیل تقبل هزینه تحصیل دو دانش‌آموز و اهدای جهیزیه، خانواده مرحوم «فرزاد» از استان کهگیلویه و بویر احمد به دلیل اهدای اعضا به 7 بیمار نیازمند و خانواده مرحوم «صفرزاده» از استان لرستان به دلیل نجات دانش‌آموزان در حادثه سیل، تجلیل شدند.

در این مراسم همچنین خانم «بدیهیان» فرهنگی و همسر شهید «همت»، خانم «ارمغانی» فرهنگی و همسر شهید «زین‌الدین» و خانم «چهل‌ ایرانی» فرهنگی و همسر شهید «باکری» تجلیل شدند.

به گزارش فارس، در این مراسم وزیر آموزش و پرورش، معاونان و مدیران آموزش و پرورش به همراه همسران خود حضور داشتند و معلمان فداکار نیز به همراه خانواده در این مراسم تجلیل شدند.

استاد کریم‌خانی مداح اهل بیت نیز در این مراسم قطعاتی در وصف حضرت محمد(ص) و امام حسین(ع) اجرا کرد.تلاش معلمان باید فراتر از وظیفه باشد/آموزگاران و تعلیم و تربیت خط مقدم مدیریت جامعه

علی‌اصغر فانی در نخستین جشنواره جلوه‌های معلمی و در تجلیل از معلمان فداکار آموزش و پرورش با ذکر یاد و خاطره 36 هزار دانش‌آموز و 5 هزار فرهنگی شهید، گفت: دو شهید بزرگوار رجایی و باهنر از نمادهای آموزش و پرورش محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به این مطلب که پیامبر اسلام خود را معلم می‌دانست، گفت: امشب در اولین جشنواره جلوه‌های معلمی در خدمت همکاران خوبم هستم، ان‌شاءالله این حرکت ادامه خواهد یافت و ما در سال‌های آینده در معرفی همکاران خودمان موفق‌تر خواهیم بود.

وزیر آموزش و پرورش افزود: گرچه همه معلمان ایثارگر هستند، اما ما در تلاش هستیم تا با معرفی تعدادی از معلمان به جامعه آنها را الگوی سایرین قرار دهیم.

وی با اشاره به تحولات تکنولوژیکی و اجتماعی موجود در جهان، گفت: امروز کشور و جهان با چالش‌های جدی همراه است که به تبع تحولات تکنولوژیکی و اجتماعی به جامعه تحمیل شده است.

فانی ادامه داد: این تحولات ایجاب می‌کند که نظام‌های تعلیم و تربیت در پاسخگویی به آنها مجهز باشد، ما اگر با برنامه مشخص با این تحولات مواجه شویم می‌توانیم آنها را مدیریت کنیم، در غیر این صورت تحولات ما را مدیریت خواهند کرد.

فانی، نظام تعلیم و تربیت را دارای ارکان مختلفی خواند و تصریح کرد: کلیدی‌ترین رکن نظام تعلیم و تربیت در مواجهه با تحولات معلم است که تأثیر زیادی دارد و با تعلیم و تربیت می‌توان تحولات را مدیریت کرد.

وی خاطرنشان کرد: این معلم است که با رفتار، ایثار، گذشت و رفتار بیرون و داخل کلاس خود تأثیر جدی بر دانش‌‌آموز می‌گذارد.

وی با ذکر خاطرات خود از دوران دانش‌آموزی، گفت: وقتی خودمان خاطراتمان را از دوران دانش آموزی مرور می‌کنیم، متوجه می‌شویم که رفتار یک لحظه‌ای معلمان تأثیر عمیقی روی ما گذاشته است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نقش‌آفرینی معلمان در 105 هزار مدرسه کشور، گفت: این معلمان باید رفتار شهروندی سازمانی داشته باشند به این معنا که فراتر از وظیفه خود عمل کنند.

فانی با اشاره به صحبت‌های معلم فداکار مریوانی، گفت: من همشهری این معلم فداکار هستم، چرا که در سال 60 و زمانی که وی کلاس ابتدایی بود، به مدت 4 سال در کردستان تدریس کردم. من نیز به مانند او معتقدم که تلاش معلمان باید فراتر از وظیفه باشد و البته که همینطور نیز هست.

وی افزود: اقدام فراتر از وظیفه بدون انتظار پاداش است، چرا که ایثارگر پاداش خود را از خدا می‌گیرد و بدون هیچ چشمداشتی و تنها در راستای رضای خدا حرکت می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش با ذکر نام و یاد شهید همت، گفت: این شهید بزرگوار هم خود فرهنگی بود و هم همسرش و البته شهدای بسیاری به مانند شهید همت داریم که من وی را به عنوان نمونه نام بردم.

فانی، اظهار امیدواری کرد که این حرکت آموزش و پرورش ادامه داشته باشد و بتواند با این قبیل اقدامات، در راه الگوسازی برای جامعه موفق باشد.بزرگترین یادگیری درک کردن دانش‌آموزان است
محمدعلی محمدیان معلم فداکار مریوانی که با تراشیدن موی سر خود و همدردی با دانش آموز بیمارش نقش برجسته‌ای در تربیت دانش آموزان داشته است، گفت: من و دانش‌آموزانم تصمیم گرفتیم با تراشیدن موی سر با یکی از دانش آموزان کلاس همدل باشیم که این حرکت تأثیر بسیار زیادی گذاشت، چرا که او را درک کردیم.

وی ادامه داد:‌معتقدم بزرگترین یادگیری، درک کردن و همدلی با دانش آموزان است، یعنی احساسات و دردهایشان را بشناسیم و با آنها همنوا شویم.

این معلم فداکار با بیان اینکه تلاش می‌کنیم کارهایمان را با عشق و علاقه به اتمام برسانیم، گفت: ما دغدغه‌هایی داریم اما عشق و علاقه به وطن‌مان و دانش آموزان باعث می‌شود که از خیلی از مسائل چشم‌پوشی کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد که جشنواره جلوه‌های معلمی تداوم داشته باشد و گفت:‌ امیدوارم معلمان ایثارگر و معلمانی که شناخته شده نیستند در خلال این جشنواره‌ها شناسایی و تشویق شوند و بسیاری از معلمان در این راستا قدم بردارند.برگزاری جشنواره جلوه‌های معلمی با هدف توسعه فرهنگ فداکاری و احیای نقش الگویی معلمان
حمید محمدی دبیر جشنواره نیز با تبریک میلاد فرخنده پیامبر رحمت و مهربانی، آموزگار بزرگ هستی و صادق آل محمد(ع)، اظهار داشت: کودکان و نوجوانان این مرز و بوم سال‌ها با خاطره ریزعلی خواجوی بزرگ شده و جسارت و شجاعت معلمان شهیدی مانند همت،‌ عالی‌ترین روابط ایثار و فداکاری را در دفاع از کیان اسلام و ایران سرودند.

وی ادامه داد: کلاس‌های درس مدارس و حیاط ‌های پر هیاهوی آن به عنوان قطعه‌ای کوچک از بهشت، صحنه هنرمندی زنان و مردان معلمی است که فارغ از آب و نان، اندیشه رشد و بالندگی فرزندان این آب و خاک را دارند.

محمدی اضافه کرد: در طول سال‌های گذشته معلمان بسیاری بودند که بدون هیچ چشم‌داشتی در سخت‌ترین و دشوارترین لحظات تصمیم‌گیری با ایثار جان، آفریننده باشکوه‌ترین جلوه‌های معلمی شدند تا همگان باور کنند علی‌رغم نامهربانی‌های روزگار، معلمان همچنان مرجع و معدن بسیاری از گمشده‌های انسان امروزی و شایسته‌ترین الگو برای معرفی به نسل حاضر و آینده هستند.

وی با بیان اینکه بدون تردید پاسداشت این معلمان، ارج نهادن به فضیلت‌هایی چون فداکاری، ایثار و از خودگذشتگی است، افزود:تدبیر ساده اما پر معنای معلم مهربان کردستانی در همدردی و همدلی با دانش‌آموز بیمارش و شعله‌ور کردن روح امید در جان او، بهانه‌ای شد تا وزیر آموزش و پرورش به منظور تعمیق و توسعه فرهنگ فداکاری، احیای نقش الگویی معلمان، از آموزگارانی که به تأسی از مهربانی و انسان‌دوستی پیامبر اکرم(ص) احیاگرانه در مسیر رشد و تعالی دانش‌آموزان، آفریننده جلوه‌های والای معلمی بودند، ایده برگزاری سالانه جشنواره معلمی را مطرح کند.

دبیر جشنواره جلوه‌های معلمی افزود: در همین راستا مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش که خود را مردم‌سرای دستگاه عظیم آموزش و پرورش می‌داند، به منظور معرفی این سرمایه‌های اجتماعی به نسل حاضر و آینده با ایجاد دبیرخانه‌ای، طراحی، تدوین و اجرای جشنواره جلوه‌های معلمی را آغاز کرد و با تبیین فلسفه، اهداف، ضوابط و شرایط به فرهنگیان در استان‌ها و پس از بررسی دقیق و کامل، 10 نفر از معلمان خالق جلوه‌های والای معلمی را به عنوان نفرات برگزیده اولین جشنواره، به منظور تجلیل و تقدیر توسط وزیر‌ آموزش و پرورش دعوت کرد.

محمدی گفت:‌ بدون شک انجام هر فعالیت و برنامه‌ای در نخستین گام خود با کمبودها و کاستی‌هایی روبروست و بیان دیدگاه‌ها و انتقادات سازنده در استمرار و تداوم این برنامه در ایام فرخنده میلاد پیامبر اکرم(ص) هر سال یار و یاور ما است.

انتهای پیام/


 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها