امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138382
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۲۲
تعداد بازدید: 27
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -گروه اقتصادی، علی رغم رشد 4 درصدی در بخش صنایع بزرگ انتظار بر این بود که این موج کم‌کم به حوزه ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -گروه اقتصادی، علی رغم رشد 4 درصدی در بخش صنایع بزرگ انتظار بر این بود که این موج کم‌کم به حوزه بازار و خدمات هم& nbsp;برسد و موجی از جنب و جوش در آن ایجاد شود،‌اما ظاهراً حتی انبوه جمعیتی که در بازار پایتخت رفت و آمد می‌کنند دلیلی بر این مدعا نیست و به اذعان اغلب فروشندگان بازار بزرگ تهران بخشی از این جمعیت فقط برای گرفتن قیمت یا تفریح به بازار می‌آیند.

اغلب کسبه بازار از کسادی می‌نالند و می‌گویند فقط برای درآوردن اجاره مغازه مجبورند هر صبح به صبح کرکره‌ مغازه را بالا بدهند و گاهی تعطیلی‌های مکرر چیزی جز ضرر برایشان در پی ندارد.

جمالی 12 سال است که در صنف پوشاک بازار بزرگ تهران فعالیت می‌کند. او در مورد وضعیت بازار می‌گوید: به جمعیت نگاه نکنید. مردم قدرت خرید ندارند. 4 نفر می‌آیند تا یک تکه لباس بخرند. از دهه 80 به این طرف سال به سال فروش ما کمتر شده است.

اینجا در بازار بزرگ تهران، 70 درصد مغازه‌ها اجاره‌ای است آن هم با اجاره‌ای حدود ماهانه 8 میلیون تومان به بالا که قاعدتاً در کنار سایر هزینه‌ها بر سر قیمت‌ها سرشکن می‌شود.

تا جایی که دیگر قانون اصناف و محاسبه سود 30 درصدی بر روی کالا معنا پیدا نمی‌کند و گاهی کسادی بر سر فروش خالی می‌شود.

مادری که برای تهیه سرویس کریستال جهیزیه دخترش به بازار آمده با فروشنده مغازه در حال جر و بحث است. ظاهرا فروشنده سرویس کریستال یک میلیون تومانی را به او 4 میلیون فروخته و حالا باید پول را پس بدهد تا کار به اتحادیه و شکایت نکشد.

فروشنده مغازه می‌گوید: کل این هفته تنها دو سرویس کریستال فروخته‌ایم. د‌ر حالیکه روزانه 500 هزار تومان هزینه اجاره و حقوق کارمندانمان است و چاره‌ای نداریم که دیگر قیمت‌ها را خارج از سود تعیین شده بفروشیم.

محمد- ب 15 سال است که در بازار بزرگ تهران در صنف پوشاک فعالیت می کند. او می‌گوید: در برخی صنوف آنقدر رقابت تنگاتنگ است که نمی توان قیمت ها را خیلی بالا برد و از طرفی کالای قاچاق در بازار فراوان است که نمی‌توانیم قیمت ها را بالا ببریم. 

درباره اوضاع بازار هم می‌گوید:  همه کنگ هستند و نمی‌دانیم سرانجام بازار چه می‌شود؟ یک روز منتظر نتیجه مذاکرات بودیم ،ولی ظاهرا این بازار تابع هیچ چیز نیست، چون قدرت خرید مردم بسیار پایین آمده است.‌یک روز مشتری برای خود و خانواده چند قلم خرید می‌کرد ولی حالا بسیاری از مشتریان فقط برای کودکان خود آن هم در حد ضرورت پوشاک تهیه می کنند.

فروشندگان صنف لوازم خانگی هم امیدوارند با تمام شدن ماه صفر از الان تا شب عید بازارشان رونق بگیرند.

این فروشنده لوازم خانگی تصریح کی‌کند: باید روزی 4 میلیون تومان فروش داشته باشیم تا بگوییم امروز کار به روال عادی بوده است. ولی الان ساعت 12 ظهر است و هنوز یک قلم هم فروش نداشته‌ایم و این در مورد بسیاری از کسبه صدق می‌کند.

محمدی کاسب 20 ساله بازار بزرگ، ماهی 9.5 میلیون تومان اجاره مغازه می دهد و آنقدر از کسادی کار دلخور است که به سختی پاسخ سوالاتمان را می دهد.

او می‌گوید: اول سال صاحب مغازه یکجا چک اجاره یکساله اش را گرفت و نقد کرد و ما مانده ایم و این وضعیت!

او ادامه می‌دهد: با هزار زحمت پارچه تهیه کرده و برند خوب پوشاک ایرانی تولید می‌کنیم ، اما برای فروش مجبوریم مارک خارجی روی لباس بچسبانیم تا مشتری بپسندد. باید جواب مالیات و بازرس را هم بدهیم و مالیات از اجاره‌مان بالاتر است. دست آخر می بینیم کالای بنجل قاچاق چینی یا ترک به بازار می‌آید و قیمتش نصف کالای ماست.

این فروشنده بازار بزرگ تهران ادامه می‌دهد: حتی امکان گرفتن شاگرد و کارمند نداریم و خودمان پای کار هستیم.

کسبه به حال آنهایی که در بازار بزرگ مغازه ای متعلق به خودشان دارند و آن را اجاره می‌دهند غبطه می خورند و می‌گویند: حاجی بازاری‌های که چند دهنه مغازه در بازار دارند و اجاره آن را می گیرند اوضاع خوبی دارند، برخی بدون هیچ درگیری ماهانه فقط 150 میلیون تومان اجاره می‌گیرند.

هر سال دریغ از پارسال! جمله ای که رضوی در مورد اوضاع کسب و کا بازار می‌گوید و اینکه به جای حمایت از تولید داخل ،فقط ماموران شهرداری و ‌مالیات و بازرسان  تعزیرات آن را نشانه گرفته اند و کسی کاری به کالاهای قاچاق ندارد.

او اذعان می‌کند: این روزها کار دو قشر در بازار رونق دارد. واردکنندگان کالای قاچاق و  اغذیه فروشی‌ها! سالم کار کردن در این بازار سخت است و گرنه می‌توان کسادی را بر سر قیمت برخی کالاها درآورد.

و از بازار کساد که بیرون می‌آیی چشمت به انبوه دلالان سکه و ارز می افتد که وسط سبزه میدان، بدون آنکه دغدغه اجاره مغازه‌،مالیات یا هر چیز دیگری را داشته باشند بازارشان داغ داغ است!

گزارش از فاطمه بیات

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها