امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138402
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۲۲
تعداد بازدید: 122
اکبر کمیجانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در مورد استفاده از روش‌ پیمان‌های پولی دو جانبه و یا ...

اکبر کمیجانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در مورد استفاده از روش‌ پیمان‌های پولی دو جانبه و یا چند جانبه با هدف کاهش سهم دلار در مبادلات و کاهش هزینه، اظهارداشت: بانک مرکزی به این روش اعتقاد دارد اما شرایطی که کشورها برای عملیاتی کردن این تهاتر باید داشته باشند، باید تشابهی داشته باشند.

وی افزود: باید تراز تجاری دو کشوری که می‌خواهند پیمان پولی را انجام دهند به یکدیگر نزدیک باشد زیرا در صورت نبود این توازن، کسری باید با پول واحد سوم دیگری مانند دلار تسویه شود.

قائم مقام بانک مرکزی تصریح کرد: بنابراین در مورد کشورهایی که ایران با آنها توازن تجاری دارد،‌ امکان اجرای پیمان پولی دوجانبه وجود دارد اما برای کشورهایی که این توازن وجود ندارد، اجرای این روش سخت است.

وی با بیان اینکه کشورهایی برای انعقاد پیمان‌های پولی با ایران اعلام آمادگی می‌کنند، معمولا صادرات آنها به مراتب بیشتر از واردات است، گفت: در نتیجه در صورت انعقاد این پیمان، طرف ترکیه‌ای باید یک یا دو سال صبر کند تا از ایران از محل درآمدهای صادرات، بدهی خود را تسویه کند.

کمیجانی افزود: اگر ایران و ترکیه تفاهم کنند مازاد را از طریق واحد پولی سومی تسویه کنند، ما ناگزیر به پرداخت بدهی با دلار هستیم.

قائم مقام بانک مرکزی تاکید کرد: با بهبود اوضاع اقتصادی و کاهش فاصله صادرات و واردات با سایر کشور‌ها، زمینه اجرای پیمان‌های پولی فراهم می‌شود.

در پیمان‌های پولی، تجارت با استفاده از پول‌های محلی انجام می‌شود. یعنی به جای استفاده از پول‌های واسط مانند دلار و یورو، از پول کشورهای مبدأ و مقصد دو کشور طرف پیمان، استفاده می‌شود و دیگر دلار واسط تجاری نیست. تاکنون 47 پیمان بین کشورها امضا شده است. برخی کشورها در این زمینه پیمان‌های متعددی را منعقد کرده‌اند که چین با 27 پیمان یکی از آنها است. 

در شراطی فعلی که اقتصاد ایران در معاملات دلاری با مشکل مواجه است، استفاده از این روش می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها