امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۲۲:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138493
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از انجمن پزشکان عمومی کشور مهران قسمتی زاده با انتقاد از مواضع معاونان وزارت بهداشت در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از انجمن پزشکان عمومی کشور مهران قسمتی زاده با انتقاد از مواضع معاونان وزارت بهداشت در برنامه‌ ی تلویزیونی «نبض» گفت: با وجود تاکید مجدد شخص وزیر بهداشت بر اجرای برنامه‌ پزشک خانواده، رفتار و گفتار برخی مسئولان وزارت بهداشت نشان می‌دهد که می‌خواهند از وظیفه‌ قانونی خود در اجرای این برنامه شانه خالی کنند.

قسمتی‌زاده با اشاره به تفسیر حریرچی، قائم‌مقام و معاون کل وزات بهداشت از سیاست‌های نظام در برنامه‌ نبض گفت: دکتر حریرچی در هنگام تفسیر سیاست‌های نظام درباره‌ سلامت گفت که کلمه‌ پزشک خانواده از بحث نظام ارجاع و سطح‌بندی حذف شده زیرا مقدمات اجرای آن فراهم نیست. اما باید از او پرسید چگونه است که نیامدن یک عبارت در یک سند توجه ایشان را جلب کرده ولی مشروط کردن عرضه‌ تمام خدمات سلامت کشور به رعایت سطح‌بندی را در همان‌ سند اصلاً ندیده و چند روز پس از انتشار این مهم‌ترین سند نظام سلامت کشور، عرضه‌ مستقیم خدمات تخصصی و فوق‌تخصصی را به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های برنامه‌ تحول نظام سلامت اعلام کرده‌اند.

وی با بیان این‌که حریرچی برای اثبات نظر خود حتی به قلب واقعیات پرداخته ‌است، گفت: معاون کل وزارت بهداشت ادعا کرده‌است که تا کنون پزشک خانواده فقط در کشورهای مرفه اجرا شده، اما گویی فراموش کرده‏ است که پزشک خانواده علاوه بر استرالیا، کانادا، انگلستان، آلمان، سوئد و کشورهای اسکاندیناوی، در کشورهایی همچون هندوستان، برزیل، تایلند، کوبا، اندونزی و سایر کشورهایی که قصد تحول نظام سلامت را داشته‌اند به‌عنوان یک برنامه‌ راهبردی برگزیده شده است.

رئیس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور افزود: وی اعلام کرده‌ است که انجمن پزشکان عمومی در گذشته مخالف اجرای پزشک خانواده در کشور بوده، در حالی که تمام بیانیه‌های انجمن طی ۱۰ سال گذشته گواهی است بر پشتیبانی‌اش از اجرای پزشک خانواده. منتها در دوره‌های گذشته ما با شیوه‌ اجرای آن مخالف بودیم و معتقد بودیم که شیوه‌های نادرست، شتاب‌زده، بدون پایلوت کردن و بدون اختصاص بودجه‌ کافی، این طرح مترقی را به شکست خواهد کشاند که همین‌گونه نیز شد. اما اکنون ۱۰ سال از استارت آن می‌گذرد و مدت‌هاست در فارس و مازندران پایلوت شده و می‌توان با استفاده از تجربیات گذشته و برطرف کردن ضعف‌های آن و مخصوصاً با توجه به این‌که دولت و مجلس رویکردی منطقی به بخش سلامت پیدا کرده‌اند، به‌دنبال تحولی واقعی در نظام سلامت بود.

قسمتی‌زاده با رد ادعای معاون بهداشتی وزارت بهداشت، در برنامه‌ نبض مبنی بر گران بودن خدمات پزشکان عمومی، گفت: ما برخلاف دکتر سیاری، مدعی هستیم وزارت بهداشت پولش را در جاهای گران‌تر خرج می‌کند. سوال ما از او است که چطور در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت می‌خواهند به‌جای پزشک عمومی از کار‌شناس سلامت استفاده کنند، اما در‌‌ همان شهرها برای همان شهروندانی که آنان را لایق دریافت خدمات گران پزشکان عمومی نمی‌دانند، در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های دولتی خدمات تخصصی و فوق‌تخصصی را به قیمت گران خریداری و به قیمت ارزان عرضه می‌کنند.

رئیس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی با اشاره به پشتیبانی شورای‌عالی نظام پزشکی کشور از بیانیه‌ اخیر انجمن پزشکان عمومی، تاکید کرد: کارشناسان و فعالان صنفی پزشکی اجماع دارند که در شرایط بحرانی کنونی، ترجمان واقعی اقتصاد مقاومتی در نظام سلامت، استقرار سطح‌بندی خدمات به محوریت پزشکان عمومی در لباس پزشک حانواده است؛ راهبردی که در سایر نقاط دنیا امتحان خود را پس داده و در ایران نیز مطمئناً گره‌گشا خواهد بود.اما لازمه‌ اجرای آن در وهله‌ نخست، تصحیح اشتباهات ۱۰ سال گذشته است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها