امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۱:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138506
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شینهوا، به دنبال برکناری «ماهیندا راجاپاکسا» از قدرت توسط ...

 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شینهوا، به دنبال برکناری «ماهیندا راجاپاکسا» از قدرت توسط مخالفان و برگزاری انتخابات زودهنگام، «مایتریپالا سیریسنا» امروز جمعه به عنوان رئیس جمهوری جدید سریلانکا سوگند یاد کرد.

میلیون ها نفر از مردم سریلانکا روز پنجشنبه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند و رکورد 70 درصدی شرکت در انتخابات را ثبت کردند.

 براساس این گزارش، به دنبال برگزاری یک انتخابات و در یک رقابت نزدیک، سیریسنا با کسب 51.28 درصد آرا در انتخابات سریلانکا پیروز شد.

 بعد از اینکه سیریسنا به عنوان هفتمین رئیس جمهور سریلانکا سوگند یاد کرد، «رانیل ویکرمسینگ» رهبر مخالفان به عنوان نخست وزیر سوگند خورد.

 سیریسنا در دوره ریاست جمهوری راجاپاسکا وزیر بهداشت دولت او بود اما با گروه موسوم به ببرهای تامیل و اقلیت مسلمان این کشور ائتلاف کرد و رقیب راجاپاسکا در انتخابات شد.

راجاپاکسا قصد داشت برای سومین دوره، رئیس جمهوری سریلانکا شود. او به دلیل پایان بخشیدن به جنگ داخلی در سال 2009، محبوبیت و اعتبار بالایی در این کشور داشت  اما در این انتخابات در مقابل وزیر بهداشت دولتش شکست خورد.

سربازان سریلانکا در سال 2009 با رهبری راجاپاکسا، با شکست دادن ببرهای تامیل، به بیش از دو دهه جنگ و خشونت در این کشور پایان دادند.

هر دو نامزد انتخابات، راجاپاکسا و سیریسنا، به قوم سینهالی تعلق دارند، گروهی که اکثریت قومی کشور سریلانکا را تشکیل می‌دهد.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار