امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۶:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138523
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه تخصصی کنگره آمریکا در گزارشی که روز جمعه منتشر کرد تصمیم قانونگذاران برای وضع ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه تخصصی کنگره آمریکا در گزارشی که روز جمعه منتشر کرد تصمیم قانونگذاران برای وضع تحریم& zwnj;های جدید علیه ایران را اقدامی توصیف کرد که توازن سایر کشورهای حاضر در گروه 1+5 را بر هم خواهد زد.

نشریه هیل در این گزارش مقطع فعلی را «دشوارترین مرحله مذاکرات» بین ایران و گروه 1+5 توصیف کرد و افزود مجموعه‌ای از عوامل باعث می‌شوند فرصت رسیدن دو طرف به توافق هسته‌ای بسیار مختصر باشد.

این گزارش، وضع تحریم‌های اضافی علیه ایران را از جمله تهدیدهایی دانسته که می‌تواند رسیدن به توافق هسته‌ای بین دو طرف را مختل کند. در بخشی از این گزارش آمده است: «اعضای کنگره که از روند مذاکرات فعلی ناراضی هستند، ممکن است به منظور سرعت بخشیدن به فرایند توقف برنامه هسته‌ای ایران تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کنند.»

به نوشته هیل «این سناریو می‌تواند یکی از انگیزه‌های اصلی که ایران را به پای میز مذاکره کشاند از بین ببرد.»

این گزارش می‌افزاید برای ایران هر گونه تحریم جدید غرب نشانه‌ای از عدم جدیت برای رسیدن به توافق و ایجاد مانع بر سر گشایش اقتصادی خواهد بود.

هیل به مضرات تحریم‌های کنگره بر سایر اعضای 1+5 هم اشاره کرده است: «علاوه بر این، هر گونه تشدید تحریم‌ها توسط آمریکا توازن حساس بین اعضای گروه 1+5 را بر هم خواهد زد و باعث خروج سایر اعضای مذاکره‌کننده از گفت‌وگوها خواهد شد.»

اشاره نشریه هیل به بحث‌هایی است که در هفته‌های گذشته بین نمایندگان جمهوری‌خواه و دولت آمریکا برای سخت‌تر کردن تحریم‌ها علیه ایران وجود داشته است.

مذاکره‌کنندگان ایران و آمریکا قصد دارند این هفته در شهر ژنو سوئیس برای گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران تشکیل جلسه دهند، اما آنها از سوی دیگر چشم به زورآزمایی دیگری دارند که در واشنگتن در جریان خواهد بود.

ائتلاف جمهوری‌خواهان، سال گذشته موفقیتی در پیش بردن طرح تحریم‌های خود علیه ایران کسب نکردند، اما آنها اکنون با توجه به موفقیت‌شان در انتخابات میان‌دوره‌ای چند ماه پیش کنگره و کسب اکثر کرسی‌های مجلس سنا قصد دارند قدرتشان را با تصویب طرحی که اجازه تحریم‌های بیشتر علیه ایران را می‌دهد محک بزنند.

با این حال، مشکلی که در حال حاضر جمهوری‌خواهان با آن مواجه هستند این است که 54 کرسی تحت کنترل آنها مجلس سنا به هیچ وجه نمی‌تواند آنها را در برابر وتوی «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا، که از ابتدای مذاکرات در بیانیه‌های عمومی خود را مخالفت تحریم‌های بیشتر معرفی کرده، مصون کند.

گذر از خطر وتوی رئیس جمهوری مستلزم کسب 67 رأی، برابر با دو سوم کل آرا است و در حال حاضر، نبرد بر سر 13 رأی برای پر کردن این شکاف و سلب اختیار از باراک اوباما است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها