امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138545
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار موسیقی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی ملی استاد شهناز با حضور شرکت‌کنندگان این

به گزارش خبرنگار موسیقی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی ملی استاد شهناز با حضور شرکت‌کنندگان این جشنواره، هیئت داوران و جمعی از هنرمندان در هنرسرای خورشید برگزار شد.

محسن شیروانی مدیر اندیشکده مشیر در ابتدای این مراسم اظهار داشت: امروز اگر شاهد اتفاقات خوبی هستیم به برکت نام استاد شهناز بوده است البته که نقص‌هایی هم است که این به خاطر کم‌تجربگی گروه برگزارکننده است. امیدوارم استاد شهناز و خانواده ایشان کم‌تجربگی ما را ببخشند و بدانند که ما تمام تلاش‌مان را صادقانه انجام داده‌ایم امیدوارم در آینده به مرحله‌ای برسیم که جشنواره شهناز در قد و قواره نام این استاد باشد.

وی افزود: بنای برگزاری این جشنواره بر این بود که تا موسیقی اصیل ایرانی بار دیگر به مردم معرفی شود ما هم در این راستا با مشورت بزرگان به این نتیجه رسیدیم که جشنواره‌ای به نام «استاد شهناز» برگزار کنیم.

شیروانی ادامه داد: ما در مسیر برگزاری این جشنواره با مشکلات زیادی مواجه شدیم عدم هماهنگی و برخی از مصلحت‌‌جویی‌ها کارمان را در برگزاری جشنواره دشوار کرد. البته نمی‌خواهم در این جمع کام کسی را با این گفته‌ها تلخ کنم و ترجیح می‌دهم در این ارتباط حرفی نزدم در جریان برگزاری جشنواره برخی از برنامه‌ها کنسل شد و هنرمندانی که قرار بود در این جشنواره شرکت کنند به دلیل عدم استقبال مخاطبان به اصفهان نیامدند.

وی در خصوص عدم همکاری شهرداری اصفهان با جشنواره ملی استاد شهناز نیز گفت:‌ متأسفانه در لحظات آخر برگزاری جشنواره به ما اطلاع دادند که حق هیچگونه تبلیغات در سطح شهر را نداریم امیدوارم سال آینده شاهد این اتفاقات نامبارک نباشیم.

پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد دیگر سخنران این مراسم بیان داشت:‌ این جشنواره یک ویژگی خوب داشت و آن اینکه گروهی از مدیران جوان این جشنواره را اداره کردند.

وی در ادامه با انتقاد از رسانه‌ها گفت: متأسفانه امروز شاهد انصاف رسانه‌ای نیستیم امروز انتقادات نابه‌جا و ناروایی به دفتر موسیقی وارد می‌شود از جمله این انتقادات این است که چرا دفتر موسیقی با بخش خصوصی همکاری می‌کند اما سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چرا ما باید به تک‌تک رسانه‌ها پاسخگو باشیم.

ارجمند افزود: در سالی که گذشت هزار و500 کنسرت برگزار شد که تنها سه کنسرت لغو شده و این به دلیل مسائلی بوده که برخی از شرکت‌های برگزارکننده داشته‌اند. همچنین تعداد کنسرت‌های سنتی و کلاسیک نیز چند برابر شده است.

وی در خصوص عدم برگزاری کنسرت محسن شریفیان در شهر شیراز نیز گفت: مخالفت با محسن شریفیان مخالفت با فرهنگ ملی ما است چگونه به خود اجازه می‌دهیم کنسرت موسیقی محلی که برگرفته از فرهنگ این مملکت است لغو کنیم.

ارجمند با اشاره به برخی فعالیت‌های دفتر موسیقی در سالی که گذشته، گفت:‌ارکست سمفونیک 90 ساله ما مدتی تعطیل بود و ما در شرایط بدی مجبور شدیم که آن را دوباره احیا کنیم. همچنین بدهی‌های زیادی که از دوره مدیریت قبلی مانده بود نیز پرداخت شد که کار آسانی نبود.

وی ادامه داد: متأسفانه رسانه‌ها نکات مثبت عملکرد ما را نمی‌بینند ما علاقه‌مندیم فعالیت‌های دفتر موسیقی را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا دفتر موسیقی وظیفه نظارت کلی را داشته باشد.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام قطبی مدیرکل ارشاد استاد اصفهان نیز گفت: افتخار اصفهان این است که ناز شاهانه استاد شهناز بر این شهر فرود آمد و اولین جشنواره موسیقی ملی شهناز به نام این استاد و سرزمین وی رقم خورد.

هوشنگ ظریف استاد موسیقی سنتی ایران و همچنین عضو هیئت داوران این جشنواره گفت: من 7 یا 8 ساله بودم که صدای تار آقای مجد را از رادیو شنیدم و از همان زمان به تار علاقه‌مند شدم.

وی افزود:‌ من صدای تار شهناز را شنیده بودم و دیده بودم که خلاقیت و بداهه‌نوازی ایشان بی‌نظیر است  به همین دلیل علاقه‌مند شدم تا از روی نوار ایشان نت‌نویسی کنیم بعدها در جریان رفت‌و‌آمدهایی که داشتیم ایشان چیزی برای من نوشتند که هیچ وقت از ذهنم نمی‌رود و افتخار زندگی هنری من است ایشان نوشته بودند استاد مسلم تار جناب هوشنگ ظریف.

ظریف افزود: امروز برای اساتیدی که از دست می‌دهیم جایگزینی نداریم امروز نوازندگی تار آن طور که شاید و باید نیست و نوازندگی تار عضو شده است و باید اصالت نوازندگی این ساز را حفظ کرد.

این استاد موسیقی سنتی در پایان سخنانش گفت: نسل امروز ما نسل ساز ندیده است وقتی تار شهناز از تلویزیون پخش می‌شود متأسفانه شاهد تصویر یک درخت هستیم که کرم از آن بالا می‌رود.

فریدون شهنازیان آهنگساز و موسیقیدان نیز در این مراسم گفت: موقعیت موسیقی در سال‌های اخیر نادیده گرفته شده چرا که بیشتر به تاریخ پرداخته‌ایم تا به پژوهش موسیقی و کمتر در باب موقعیت موسیقی در این سرزمین سخنی به میان آمده است.

وی افزود: هم‌اکنون پسران و دختران کشورمان با تمرین‌ها و ممارست‌های فراوان به درجه‌ای رسیده‌‌اند که ما در این جشنواره از اجرای آنها شگفت‌زده شدیم.

شهبازیان ادامه داد:‌ امروز انواع موسیقی به خورد مردم داده می‌شود و هیچ مرجعی نیست که از اصالت موسیقی ایرانی دفاع کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها