امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 25
۰۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13855
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۵۹
تعداد بازدید: 143
محمد‌طیب صحرایی استاد علوم سیاسی دانشگاه امام صادق(ع) در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گفت: یکی از ...

محمد‌طیب صحرایی استاد علوم سیاسی دانشگاه امام صادق(ع) در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گفت: یکی از مهمترین نکاتی که درباره شرکت‌کنندگان در انتخابات چه در عرصه نخبگان و چه در عرصه رأی‌دهندگان وجود دارد، اعتماد است.

صحرایی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر دوره‌ها را 8 سال به 8 سال مرور کنیم، می‌بینیم که در پایان هر 8 سال دولت به دولتی واگذار شده که از نظر عقیده و تفکر تفاوت جدی با دولت قبل داشته است و همین نشان می‌دهد که گروه‌ها و احزاب مختلف به صورت آزادانه در جریان‌های سیاسی شرکت دارند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه امام صادق در ادامه درباره الگو بودن نظام انتخابات ایران در منطقه و حتی دنیا، گفت: ما مسلمانان در ادبیات اسلامی خود، خمیرمایه و گوهر مشورت را داشته‌ایم، هرچند این یک واقعیت است که نظام انتخابات را از غرب گرفته‌ایم. اما نکته جالب در این باره این است که مدعیان پیشروی در دموکراسی و انتخابات همچنان در پله‌های اولیه این نظام باقی مانده‌اند. فرانسه با بیش از 4 قرن تجربه نظام جمهوری، آمریکا با 2 قرن و انگلستان با ادعای وجود دموکراسی از سال 1215در 8 قرن، در همان شرایط اولیه مانده‌اند و جمهوری اسلامی ایران ظرف 34 سال در دموکراسی و برقراری انتخابات آزاد از آنها پیشی گرفته است.

وی افزود: مهمترین دلیل پیشرفت ایران در این زمینه این است که نظام جمهوری اسلامی، دموکراسی را در یک مجموعه محدود تعریف نکرده و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند در حال تجربه یک مردم‌سالاری دینی است. نظام ما با درایت و تدبیر از تمام تجربیات غرب استفاده کرده و دموکراسی را با طی کردن میانبرها و با یک ضریب بسیار بالا طی کرده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار