امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۷:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138574
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۴۷
تعداد بازدید: 18
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

 

کم‌تأثیری تحریم‌ها و چرایی اصرار بیش از حد بر «مذاکره»

میزان تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران؛«23 درصد»

سیدعلی خرّم، نماینده سابق ایران در سازمان ملل و از چهره‌های نزدیک به دولت به تازگی طی یادداشتی در روزنامه آرمان با عنوان «نگرانی‌های رئیس‌جمهور» نوشت:

«تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد تنها 23 درصد این وضعیت اقتصادی به خاطر تحریم‌های بین‌المللی حاصل از عملکرد دولت‌های نهم و دهم بوده و بقیه آن به جهت سوءمدیریت دولت، دامنگیر کشور شده است»

او افزوده است: در این صورت دولت دکتر روحانی که یک سال و نیم از عمر خود را سپری کرده، شدیداً نگران است در اثر به بن‌بست رسیدن احتمالی مذاکرات هسته‌ای، دو سال و نیم باقیمانده از عمر خود را به بطالت و درجازدن بگذراند...درحالی که دولت دکتر روحانی در میان 10 دولت گذشته، قوی‌ترین و باتجربه‌ترین وزرا را در اختیار دارد و اگر میدان باز باشد، آنها قادرند کارهای شگرفی برای پیشرفت ایران انجام دهند!

 

*شاید یکی از اساسی‌ترین نکاتی که بویژه طی 3 سال اخیر در میان برخی نهادهای مرجع و رسانه‌‌های کشور مورد غفلت واقع شده، تلاش برای اعلام و تبیین میزان دقیق تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران است.

عددی که البته پیش از این در گزارش‌های کمتر دیده شده برخی نهادهای رسمی کشور و البته در صحبت‌ها و مواضع مطبوعاتی چهره‌هایی همچون آقای محسن رضایی و آقای احمد توکلی مورد اشاره قرار گرفت.

آن گزارش‌ها و آن اشاره‌ها عددی بین 25 تا 30 درصد را بعنوان تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران مطرح می‌کرد اما به هر روی کمتر از همین ارقام را آقای خرّم بعنوان چهره نزدیک به دولت نیز حاضر به بیان شده و در مطالب اشاره شده در بالا، عدد «23 درصد» را بعنوان میزان تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ما مورد اشاره قرار داده است.

این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌طلبد که مقامات محترم دولت یازدهم که سوگمندانه انرژی بسیط و شاید بیش از اندازه‌ای را در ماجرای «رفع تحریم‌ها» صرف کرده‌اند در این اعداد اشاره شده بیشتر تأمل کنند.

 بدیهیست که اگرچه تحریم‌ها آسیب‌های خود را دارند اما تأمل در ضریب تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور می‌تواند راهگشای توجه بیشتر مسئولان به توانمندی‌های داخلی، اقتصاد مقاومتی و رفع برخی سوء مدیریت‌ها برای پیشرفت بیشتر اقتصاد کشور باشد.

گفتنیست، مقام معظم رهبری در دیدار اخیری که با مردم قم داشتند، در بخشی از سخنان خود تأکید کردند:‌»مسئولان کشور و دولت نباید به دست بیگانه چشم بدوزند... بنابراین باید فکری اساسی کرد و با تکیه بر ملت و نیروهای داخلی بگونه ای عمل کرد که اگر دشمن تحریم‌ها را هم برنداشت، ضربه‌ای به پیشرفت و رونق و رفاه مردم وارد نشود»

معظم‌له پیش از این نیز ماجرای تلاش برخی مسئولان دولتی برای ارتباط با آمریکا را در دولت کنونی و دولت پیشین مورد اشاره و انتقاد قرار داده بودند.

در همین زمینه، آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه نیز در جلسه اخیر مسئولان عالی قضایی و در بخشی از صحبت‌های خود در این جلسه تصریح کرده است:«نباید مسایل اقتصادی را به مذاکرات هسته‌ای گره زد چرا که کشور ما کشوری غنی با منابعی سرشار و جوانان و نخبگانی پرتلاش است که می تواند با اتکا به این منابع طبیعی و سرمایه عظیم انسانی راه خود را ادامه دهد...گره زدن مسایل اقتصادی به مذاکرات هسته‌ای نوعی اطمینان بخشی به دشمن است»

 

***

 

کلینتون، لیلاز و اصغرزاده در صف...

چه کسانی قبل از خبرآنلاین سپاه را هدف گرفتند؟!

چند روز قبل، سایت خبرآنلاین مطلبی وبلاگی را تحت عنوان «رمز گشائی از فساد ابوذر و سلمان‌ها در کلام رئیس جمهور» منتشر کرد.

مطلبی که نویسنده طی آن با اشاره به فعالیت‌های عمرانی سپاه پاسداران، مدعی نظامی‌سازی اقتصاد ایران توسط سپاه! و همچنین تلاش سپاه پاسداران مبنی بر تأثیرگذاری در انتخابات‌ها شده بود.

این مطلب با واکنش‌های گسترده رسانه‌ها و فعالان سیاسی مواجه شده است.

*قبل از انتشار مطلب خبرآنلاین و در هفته‌های اخیر، هجمه‌های زیرپوستی و مرموزانه دیگری هم علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت گرفته بود که بصورت مشخص، قصد ورود از سمت فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی این نهاد انقلابی را داشت.

در روز‌های اخیر و قبل از انتشار مطلب خبرآنلاین بود که رسانه‌ها از رونمایی کتاب «انتخاب‌های سخت» خانم هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا خبر دادند.

کتابی که البته در بخشی از آن، فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی سپاه مورد اشاره قرار گرفته است!

 خانم کلینتون در بخش اشاره شده از کتاب خود و در جمله‌ای کوتاه می‌نویسد: (در اوایل سال 2009) سپاه پاسداران، چنان قدرت قابل توجه و دارایی‌های گسترده اقتصادی در داخل ایران به دست آورده بود که به نظر می‌رسید این کشور در حال حرکت به سوی یک دیکتاتوری نظامی تحت پوشش رهبران دینی است.

در لابه‌لای همین اخبار بود که آقای سعید لیلاز، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در بخشی از یک یادداشت با عنوان «راه‌حل‌های مبارزه با فساد» در روزنامه آرمان به مفهومی به نام «مفسدان اقتصادی خودی»! اشاره کرد و نوشت:«آنچه امروز در قالب مبارزه با مفاسد اقتصادی مطرح می‌شود مبارزه با تخلفات غیر خودی‌هاست و در این راستا لازم است بیان شود مادامی که با این مساله، جناحی برخورد می‌شود، امکان ندارد که بتوان مبارزه ریشه‌ای با آن داشت»

پس از آقای لیلاز نیز آقای ابراهیم اصغرزاده، نفر بعدی بود که فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی سپاه را در هفته گذشته و قبل از انتشار مطلب خبرآنلاین مورد کنایه قرار داد.

او در بخشی از گفت‌وگوی خود که باز هم با روزنامه آرمان انجام شد، تصریح کرده بود: اگر آزادسازی اقتصادی در ایران هم به انحراف کشیده شود و در نهایت خودی‌ها و نورچشمی‌ها منابع اقتصادی را در دست گیرند وضع بدتر خواهد شد!

او همچنین با بیان اینکه «فسادی که مورد نظر من است فساد برخاسته از قدرت است»! گفته بود: فساد قدرت سیاسی و نظامی...نیاز به نوعی مبارزه جدی و پیگیر دارد!

صحبتی که بسته گزارشی فارس در ذیل آن این جمله را درج کرده بود:‌

«هنوز مرجع ضمیر این عبارت عجیب و تازه متولد شده مشخص نیست اما با توجه به برخی انتقادات بی‌مبنا و اثبات نشده یک جریان سیاسی خاص و نیز برخی مدیران اجرایی کنونی از عملکرد‌های اقتصادی برخی نهادهای نظامی و انقلابی کشور؛ به نظر می‌رسد منظور اشاره کنندگان، همین نهادها باشد»

شایان ذکر است بخش فارسی رادیو فرانسه اخیراً با اشاره به مطلب خبرآنلاین نوشته است: (مقاله مذکور) شاید یکی از تندترین و صریح‌ترین مطالبی است که علیه سپاه تاکنون نگاشته شده است!

خبرآنلاین چند سال قبل نیز یادداشت جنجالی مندرج در روزنامه اطلاعات که نظام اسلامی را با نظام شاهنشاهی مقایسه کرده بود، منتشر کرد.

 

***

 

منظور پورنجاتی از «رخ‌نمایی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان» چه بود؟!

احمد پورنجاتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از نمایندگان مجلس ششم، در بخشی از گفت‌وگوی خود با روزنامه شرق که هفته گذشته انجام شد، اظهار کرده است:

«شرایط تفاوت معنا‌داری نکرده است و همه دلیل آن را می‌دانیم. به نظر من امروز نوبت نقش‌آفرینی بیشتر بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان است تا شخصیت‌های شناخته‌شده این جریان؛ بدنه اجتماعی باید رخ‌نمایی کند. ممکن است گفته شود مجال کافی وجود ندارد اما به نظر من از مجال‌های مختلف باید نهایت بهره را برد. لازم نیست همه در قالب یک کمپین خاص عمل کنند بلکه از هر فرصتی که به هر عنوان فراهم می‌شود - حتی اگر یک برنامه خیلی طبیعی و عادی در مناسبتی مذهبی، ملی، کشوری و غیره باشد - می‌توان برای آگاه‌سازی و ایجاد ارتباط میان بخش‌های مختلف جامعه استفاده کرد»

 

*این جمله پورنجاتی علی‌القاعده ربط مستقیمی به ماجرای تشییع جنازه مرحوم پاشایی و حضور جمعیت سوگوار در آن مراسم دارد، چه اینکه یک جریان سیاسی خاص و چهره‌های هم‌فکر آقای پورنجاتی نیز پس از این رخداد دائماً اصرار دارند که جمعیت حاضر در آن رخداد، تماماً بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان بوده‌اند!

اصراری که با صوَری مثل «آنها جمعیت جوان معترضی بودند که آمده بودند حرفشان را بزنند»، «نمایش نمایش پاشایی نبود»، «مشایعت‌کنندگان منتقدین حکومت بودند»، «این یک جنبش بود» و ... بیان شده است.

از سوی دیگر تأکید پورنجاتی بر «رخ‌نمایی بدنه اجتماعی» معنایی غیر از تجمعات خیابانی نمی‌دهد وگرنه بدنه اجتماعی یک جریان سیاسی یا در انتخابات‌ها و پس از اعلام نتایج آرا بروز می‌یابد و یا بوسیله فراخوان یک حزب یا گروهی از احزاب سیاسی.

پس لاجرم هیچ فرض دیگری نمی‌ماند الّا اینکه آقای پورنجاتی همانطور که سایر دوستانشان هم اشاره کرده‌اند، بر شکل‌گیری دوباره تجمعات انسانی به هر بهانه‌ای در خیابان‌های تهران تأکید کرده و پیشاپیش نیز این تجمعات را به‌کام اصلاح‌طلبان! فرض نموده است.

این مسئله‌ای است که می‌طلبد رسانه‌ها و فعالان سیاسی آنرا به اقتراح بگذارند و نهادهای ذیربط در آن تأمل کنند.

گفتنیست اندیشکده‌های آمریکایی تئوری براندازانه‌ای را مطرح کرده‌اند که بر طرح «موازنه اجتماعی» به قصد براندازی تأکید دارد.

در این تئوری، نیروهای مخالف حکومت به هر بهانه‌ای باید اجتماعات مختلف را به نفع خود مصادره به مطلوب کرده و سپس تلاش کنند تا این قدرت اجتماعی (واقعی یا فرضی) را به رخ حکومت کشیده و از این راه مطالبات خود را به پیش ببرند.

یکی از لوازم این تئوری تأکید بر تشکیل تجمعات خیابانی (به هر دلیلی) به قصد به رخ کشیدن موازنه اجتماعی خطاب به حکومت است.

گفتنیست، پورنجاتی که بر رخ‌نمایی بدنه اجتماعی جریان سیاسی متبوع خود! اصرار دارد، چندی قبل در جمع خبرنگاران از این گفته بود که هیچیک از دوستانش در اغتشاشات سال 88 حضور فیزیکی نداشته‌اند.

 

***

 

بومرنگ حمایت از تروریست‌ها به سمت فرانسه برگشت

رسانه‌های فرانسوی همچنان علیه داعش موضع نمی‌گیرند

این تصاویر، سوگواری مردم فرانسه و چند شهر دیگر دنیا را نشان می‌دهد که برای کشته‌شدگان حادثه حمله تروریستی اخیر به نشریه شارلی هِبدو در فرانسه تجمع کرده‌اند.

حادثه‌ای که طی آن 12 تن از جمله یک پلیس مسلمان فرانسوی نیز به قتل رسید.

در تصاویر فوق که خبرگزاری‌های یو‌اس‌ای تودی و الجزیره آنها را منتشر کرده‌اند، نماد قلم و شعار «ما همه شارلی هستیم» نیز در دست متجمعین دیده می‌شود.

«قلم» و «ما همه شارلی هستیم» بارزترین سوژه‌ای است که خبرگزاری‌های غربی تلاش کرده‌اند تا در جریان حادثه شارلی هبدو به ذهن مخاطبان القا کنند.

خوانش رسانه‌های غربی نشان می‌دهد که آنها با ایستادن در مقابل حقیقت حمایت اروپا و بویژه فرانسه از تندروی مذهبی و گروه‌های تکفیری در سوریه، قصد کتمان آن را دارند و به جای این حقیقت تلاش می‌کنند تا واقعه شارلی هبدو(نشریه‌ای که مشهور به توهین به ساحت گرامی پیامبر اسلام(ص) است) را نماد تندروی اسلامی و مخالفت اسلام با آزادی بیان ربط دهند.

جالب آنکه رادیو فرانسه نیز در همین زمینه مصاحبه‌ای را به زبان فارسی ترتیب داده است که طی آن با اشاره به فتوای قتل سلمان رشدی، تلاش می‌شود تا حادثه شارلی هبدو نیز به تفکرات اسلام ناب که ایران نماد آن است ربط داده شود.

این شبکه فرانسوی و سایر رسانه‌های جهانی در عین حال هیچ اشاره‌ای به حمایت کشورهای اروپایی از تروریسم تکفیری طی سال‌های اخیر (که همانند بومرنگ عمل می‌کند و در دامان حمایت کنندگان نیز شکل خواهد گرفت) و همچنین شباهت‌های غیر قابل انکار حادثه شارلی هبدو با روش‌های داعش نمی‌کنند.

گفتنیست وقوع حملات تروریستی در کشورهای حامی داعش از چند سال قبل در کلام عمده تحلیلگران مورد اشاره قرار گرفته بود و پیش‌بینی می‌شد که حرکات تروریستی و تندروانه در کشورهای حامی داعش نیز مشاهده شود.

فعالیت تبلیغی داعش در عموم کشورهای مذکور تا زمانی که به تبلیغ استفاده از سلاح و مخالفت با حاکمیت منجر نشود؛ هیچ منع قانونی ندارد!(این در حالی است که این مسئله یک نمایش آزادی بیان به حساب می‌آید زیرا مثلاً برخی از این دولت‌ها تمامی اتباع مرتبط با ایران اسلامی را به صورت لحظه‌ای تحت کنترل و رصد دارند و از برخی فعالیت‌های آنها نیز ممانعت بعمل می‌آورند)

قبل از حادثه تروریستی اخیر در فرانسه، در کشورهای آمریکا و استرالیا نیز حرکاتی تروریستی تحت تأثیر تفکر تکفیری داعش صورت گرفته بود.

دولت فرانسه مدعیست که توهین‌های مکرر نشریه شارلی به ساحت گرامی پیامبر اسلام(ص) نشانه توهین نبوده و مخالفان کاریکاتورهای این نشریه در واقع با آزادی بیان مخالف هستند!

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها