امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138607
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۶
تعداد بازدید: 188
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پس از گذشت یک هفته از انتشار خبر نشت گاز ترش در فاز 9 پارس جنوبی در

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پس از گذشت یک هفته از انتشار خبر نشت گاز ترش در فاز 9 پارس جنوبی در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; منابع مطلع اعلام کردند هنوز هیچ اقدامی از سوی شرکت نفت وگاز پارس به عنوان بهره‌بردار فازهای گازی پارس جنوبی به منظور جلوگیری از هدرروی این گاز که در عین حال مهلک و آلاینده نیز هست،در این فاز انجام نداده اند.

پیگیری خبرنگار فارس حاکی از این است که مسئولان شرکت دولتی نفت و گاز پارس به دلیل تنگناهای مالی حاضر نیستند اقدام به جلوگیری از هدرروی گاز فاز9 پارس جنوبی کنند، زیرا معتقدند این هزینه باید صرف توسعه فازهای جدید و با اولویت شود.

برخی از منابع آگاه در این شرکت اظهار می‌کنند پیش از این قرار بود شرکتی به عنوان پیمانکار و از طریق مناقصه انتخاب شود تا وظیفه تعمیر و نگهداری از فازهای گازی پارس جنوبی را به عهده گیرد، اما به دلایل نامشخص هنوز این مناقصه برگزار نشده و هیچ شرکت داخلی و یا خارجی به منظور تعمیر و نگهداری تاسیسات فازهای گازی پارس جنوبی انتخاب نشده است.

این گزارش اضافه می کند بیش از یک سال است که از نشت گازترش از خط لوله دریایی فاز 9 پارس جنوبی می گذرد ،طبعاً آلایندگی های شدید زیست محیطی را به بار آورده و نه تنها مسئولان محیط زیست بلکه مسئولان وزارت نفت نیز به این موضوع واکنشی نشان نداده اند.

به نظر می رسد مسئولان سازمان محیط زیست باید به مسائلی از این دست که اثرات مخرب زیست‌محیطی به همراه دارد واکنش جدی تری نشان دهند.

هفته گذشته یک منبع آگاه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اعلام کرد نزدیک به یکسال است که در فاصله 200 متری سکوی SPD9 از فاز 9 پارس جنوبی گاز ترش از خط لوله 32 اینچی این سکو نشت می‌کند.

وی ادامه داد: پس از بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد «گس‌کت» این سکو خراب شده و تاکنون مسئولان شرکت نفت گاز پارس اقدام به تعمیر آن نکرده‌اند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر گاز ترش استحصال شده از پارس جنوبی در دریا منتشر می‌شود که مشکلات زیست محیطی فراوانی را به بار می‌آورد.

این گزارش به جهت اطلاع و یادآوری مسئولان محیط زیست خاطرنشان می کند گاز ترش حاوی گاز سولفیدهیدورژن است که درواقع به اسم علمی H2S شناسایی می شود.

H2Sگازی بی رنگ وشدیدا سمی است که به آسانی در آب حل شده و قابلیت اشتعال و انفجار دارد، این گاز خطرناک و کشنده در غلظت‌های پایین بوی تخم مرغ گندیده و در غلظت‌های بالا بوی شیرین دارد که اگر در هوای آزاد پراکنده شود، تنها یک تنفس کافیست که فرد جان خود را از دست بدهد.

این گاز قابل انفجار بوده و چنانچه در غلظت‌های بین 4 تا 44 ppm در هوا و در معرض شعله باز و یا منبع تولید جرقه قرار گیرد باعث آتش سوزی و انفجار می شود.

به هنگام نشت این گاز چون سنگین‌تر از هواست،بدون اینکه به سمت بالا حرکت کند تا مسافت زیادی پخش شده ود ر صورت مشتعل شدن خسارات جانی و مالی فراوانی بر جای خواهد گذاشت.
انتهای پیام/م

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها