امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۹:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138619
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۶
تعداد بازدید: 143
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ احمد اسفندیاری رئیس مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر در نشست خبری خود امروز ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ احمد اسفندیاری رئیس مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر در نشست خبری خود امروز شنبه که اختصاص به معرفی برنامه‌های رونمایی از سند نقض حقوق بشر انگلیس و آمریکا داشت، گفت: حقوق بشر موضوعی مورد اهتمام همه جهانیان و جزو موارد مشترک بین ملت‌هاست، در حالی که مورد آماج حملات مستکبران قرار می‌گیرد.

وی افزود: ناقضین حقوق بشر در سطح عالی از ابزار حقوق بشر به عنوان فشار بر علیه دیگران استفاده و هر جایی که منافع خود را در خطر ببینند از آن استفاده می‌کنند.

رئیس مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر تصریح کرد: کشورهای مدعی آزادی حقوق بشر خودشان بزرگترین ناقضین حقوق بشر در دنیا هستند.

اسفندیاری با بیان اینکه تاکنون مرکزی که به صورت مستقل حقوق بشر نقض شده را بررسی کند، در دنیا وجود نداشته است،‌ اظهار داشت: برخی نهادها و سازمان‌های حقوق بشری حتی زیرمجموعه سازمان ملل که زیر فشار قدرت‌های بزرگ قرار دارند گزارشاتی را به صورت مستقل در زمینه حقوق بشر منتشر نکرده‌اند و تمامی گزارشات این نهادها با جهت‌گیری خاصی منتشر می‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: مرکزی تحت عنوان مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر با حضور اندیشمندان مختلف و موسسات علمی به بررسی نقض حقوق بشر مستکبران عامل برای تنویر افکار عمومی تشکیل شده است.

اسفندیاری گفت: گزارشات علمی و مستدل تهیه شده در مرکز جهانی حقوق بشر برای تنویر افکار عمومی و پیگیری دستگاه‌های ذیربط منتشر خواهد شد.

رئیس مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر خاطرنشان کرد: از دستگاه دیپلماسی و قوه قضائیه درخواست داریم که این اسناد و گزارشات نقض حقوق بشر مستکبران عالم را در محاکم قضایی بین‌المللی پیگیری کنند.

وی گفت: در سال 1391 مجلس شورای اسلامی با تصویب قانونی دستگاه دیپلماسی را موظف کرده است که گزارشات نقض حقوق بشر مستکبران جهانی را پیگیری کند.

رئیس مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر گفت: هدف حمایت از مظلومین عالم که حقوق آنها توسط مستکبران نادیده گرفته شده است و همچنین حمایت از موسسات مستقل حقوق بشر و دفاع از افرادی که حقوق بشرشان توسط شرکت‌های بین‌المللی و صهیونیستی از دست رفته را بر عهده دارند.

وی با اشاره به بیماری ابولا تصریح کرد: برخی منابع رسمی ایالات متحده اعلام کرده‌اند که دستکاری‌های ژنتیکی آمریکایی‌ها در گسترش ویروس ابولا مشهود بوده است.

رئیس مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر تصریح کرد: همکاری با سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای غیردولتی و حمایت از حقوق بشر اسلامی و تقویت جبهه مستضعفین و رشد عدالت‌خواهی در عالم و همچنین رشد ادیان ابراهیمی و غیر ابراهیمی از دیگر اهداف مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر است.

وی اظهار داشت: مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر مرکزی غیردولتی و مستقل است که حتی با افرادی خارج از ایران نیز همکاری دارد.

اسفندیاری افزود: به دنبال برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی در دیگر کشورها در راستای حقوق بشر هستیم که به زودی آنها را اجرایی خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: رئیس مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر در ابتدای سال 2014 برای اولین بار گزارش نقض حقوق بشر در ایالات متحده را منتشر و حتی افراد و جریانات مستقل آمریکایی نیز از این گزارش استفاده کرده‌اند و روشنگری خوبی در این زمینه صورت گرفت.

اسفندیاری تصریح کرد: به دنبال آن هستیم که گزارشات نقض حقوق بشر در همه کشورهای مدعی رعایت آن به خصوص آمریکا و انگلیس و دیگر مستکبران عالم را منتشر کنیم.

رئیس مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر افزود: اگر مدعیان حقوق بشر اجازه دهند که گزارشگران مستقل برای تهیه گزارش خود به خصوص گزارشگران مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر به کشورهای نقض کننده راه یابند مشخص خواهد شد که صدها صفحه سند علاوه بر صد صفحه گزارش ما جمع‌آوری خواهد شد.

رئیس مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر گفت: از گزارش نقض حقوق بشر آمریکا روز دوشنبه در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با حضور مسئولین و پژوهشگران عالی‌رتبه و اساتید دانشگاه و سازمان‌های مردم‌نهاد رونمایی می‌شود و همچنین مسئولینی از سه قوه نیز حضور پیدا خواهند کرد.

اسفندیاری تصریح کرد‌: در تاریخ ششم بهمن ماه نیز برای اولین بار گزارش نقض حقوق بشر در خاک انگلیس که مربوط به سال 2013 و 2014 است را منتشر خواهیم کرد ضمن اینکه نمایشگاهی از نقض حقوق بشر قدرت‌ها و مدعیان آزادی حقوق بشر از جمله کشورهای اروپایی و آمریکایی و رونمایی از چند کتاب را نیز در این مراسم خواهیم داشت.

وی با اشاره به واگذاری مأموریتی از سوی آمریکا به دیگر کشورها خصوصاً کشورهای اروپایی و دولت کانادا در زمینه گزارش حقوق بشر و حمله به کشورهای مخالف منافع غرب خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه افکار عمومی دنیا سخنان دولتمردان آمریکایی را به دلیل دروغگویی‌های فراوان باور ندارند، ایالات متحده وظیفه حملات به دیگر کشورها در زمینه حقوق بشر را به کشورهای اروپایی و دولت کانادا واگذار کرده است.

اسفندیاری افزود: 235 زندانی در زندان‌های انگلیس در سال 2014 کشته شده‌اند که افزایش 19 درصدی نسبت به سال 2013 دارد. ضمن اینکه میزان خودکشی‌ها نیز در زندان‌های این کشور 38 درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به راهپیمایی مسالمت‌آمیز مردم بحرین و نقض حقوق گسترده حقوق آنها توسط دولت آل خلیفه افزود: بزرگترین جنایت‌‌ها در بحرین علیه حقوق بشر در حالی صورت می‌گیرد که حرکت مسالمت‌آمیز مردم بحرین علیه دولت آل خلیفه تنها برای کسب حقوق خود با سرکوب شدید مواجه می‌شود.

اسفندیاری با اشاره به ریاست جمهوری اسلامی ایران بر جنبش عدم تعهد تصریح کرد: از فرصت باقیمانده ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد باید استفاده کرد و باید دولت خواستار تشکیل دادگاه بین‌المللی مستقل برای محاکمه ناقضین حقوق بشر و بررسی شیوه‌های تروریستی و عملیات‌های گروه‌های تروریستی و تکفیری به خصوص در عراق و سوریه که به تازگی به کشورهای اروپایی سرایت کرده‌اند شود.

رئیس مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر با اشاره به نقض فاحش حقوق بشر در عربستان افزود:‌عدم اجازه رانندگی به زنان در عربستان با توجه به اینکه نیمی از جمعیت این کشور را این گروه تشکیل می‌دهند و همچنین بسیاری از فتاوای مفتی‌های سعودی که ناقض حقوق بشر است مانند فتاوای ازدواج‌های دختران با سنین پایین بخشی از حقوق بشر نقض شده در عربستان سعودی است.

اسفندیاری در پایان با اشاره به انتشار گزارش نقض حقوق بشر آمریکا در سال 2013 افزود: گزارش مربوط به نقض حقوق بشر آمریکا در سال 2013 که توسط  مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر تهیه شده تنها 30 صفحه بود در حالی که گزارش نقض حقوق بشر آمریکا در سال 2014 بیش از 100 صفحه است و این نشان می‌دهد که ما توانسته‌ایم به اسناد مختلفی دست پیدا کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار