امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۵:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138644
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 27
اصغر جهانگیر در آئین تکریم و معارفه مدیرکل زندان‌های استان یزد اظهار داشت: یزد یک استان معنوی و دارالعباده است و بدون علت نیست که آمار جرم و ...

اصغر جهانگیر در آئین تکریم و معارفه مدیرکل زندان‌های استان یزد اظهار داشت: یزد یک استان معنوی و دارالعباده است و بدون علت نیست که آمار جرم و جرائم در این استان پائین است.
وی با اشاره به محیط نا آرام در جهان گفت: بحث& zwnj;های اقتصادی اصلی ترین علت نا آرامی و نا امنی در یک جامعه است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور افزود: تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت و توسعه نا متوازن جامعه و محرومیت‌های کلان در بسیاری از نقاط کشور که از دوران استعمار به ارث رسیده است، مشکلاتی در کشور ایجاد کرده است.

وی اظهار داشت: با پژوهش‌ها و بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است 75 درصد از مجرمان و زندانیان در مناطق حاشیه نشین و محروم زندگی کرده‌اند.

این مقام ارشد قضایی در ادامه گفت: 5/44 درصد از مجرمان و زندانیان نیز درآمد خود و خانواده‌شان کمتر از 500 هزار تومان بوده و این پائین بودن درآمد علت اصلی ارتکاب جرم مجرمان بوده است.

رئیس سازمان زندان‌های کشور گفت: امروز بحث قاچاق مواد مخدر به یک پدیده پیچیده سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است و ریشه آن مسائل اقتصادی و بیکاری بوده است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه عنوان کرد: امروز بیش از 50درصد از مجرمان و زندانیان ما به جرم قاچاق مواد مخدر در زندان هستند و بیش از 65درصد افرادی که زندانی می‌شوند، معتاد هستند.

وی خاطر نشان کرد : درحال حاضر 70 درصد زندانیان و مجرمان کشور را جوانان زیر 40سال تشکیل داده‌اند که باید سرمایه‌های ملی کشور باشند.

جهانگیر با اشاره به پیشی گرفتن آمار دختران و زنان در بحث قاچاق موادمخدر، مصرف، توزیع و فروش موادمخدر، نسبت به مردان گفت: درحال حاضر آمار مجرمان زن نسبت به کل جرائم زنان در قاچاق مواد مخدر 54درصد است در حالیکه در بین مردان این آمار نسبت به کل جرائم مردان حداکثر 43درصد است.

رئیس سازمان زندان‌های کشور اظهار داشت: تا جایی که امکان دارد باید محکومیت‌های دیگر جایگزین حبس شود و نباید زندان خود زمینه بروز بزهکاری‌های دیگر شود.

مشاور رئیس دستگاه قضا گفت: بمباران اطلاعاتی درجامعه امروز اگر به دقت سازمان دهی نشود در مقوله فرهنگی بسیار خطرآفرین است و می‌تواند زمینه بزهکاری را فراهم کند، زیرا انسان مجبور است برای رفع نیازهای کاذب خود با توجه به نداشتن درآمد کافی دست به جرم بزند.

وی یکی دیگر از دلایل انجام دادن جرم را نداشتن علم و آگاهی و شکست تحصیلی عنوان کرد و افزود : 80درصد از مجرمان ما در زندان دارای مدرک تحصیلی کمتر از دیپلم هستند هرچند که در 5 سال گذشته آمار مجرمان دارای مدرک دانشگاهی روبه افزایش بوده است.

رئیس سازمان زندان‌های کشور گفت: زمانی جامعه‌ای پویا، فعال و سالم خواهیم داشت که همه دستگاه‌ها و نهادها به وظایف قانونی خود به نحو مطلوب عمل کنند.

جهانگیر با اشاره به پائین بودن نرخ جرایم در استان یزد گفت: یزد می‌تواند به عنوان یک استان الگو در پیشگیری از وقوع جرایم معرفی شود و اگر نرخ مجرمان غیربومی را از مجرمان استان جدا کنیم، استان یزد پائین‌ترین و بهترین نرخ را در بحث مجرمان و زندانیان دارد.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها