امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13865
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۷:۱۳
تعداد بازدید: 264
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حدود 10سال پیش یعنی در آبان ماه سال 81 و در زمان وزارت بیژن نامدار زنگنه در ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حدود 10سال پیش یعنی در آبان ماه سال 81 و در زمان وزارت بیژن نامدار زنگنه در نفت طرحی به منظور رفع محرومیت‌زدایی و اشتغال‌زایی در مناطق غربی کشور برای تصویب و اجرا به هیئت دولت ارائه شد که بر این اساس خط لوله‌ای از منطقه عسلویه تا آذربایجان غربی کشیده شود، تا گاز اتیلن که در این خط تزریق می‌شود، موجب راه اندازی مجتمع های پتروشیمی جدید در مناطق محروم و در نهایت منجر به تولید محصولات پلی اتیلن و مشتقات اتیلنی شود که از آن زمان تاکنون این طرح به عنوان خط لوله اتیلن غرب شهرت یافت.

باید گفت ،اگر چه این طرح یکی از بزرگترین طرح های در حال اجرا در شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، اما باید به این نکته اشاره کرد که زمان تصویب یکی از طرحهایی بود که بدون پشتوانه علمی و مطالعاتی قرار بود این کار انجام شود، به همین دلیل این طرح اگرچه دارای پشتوانه مالی مناسبی بود، اما با تاخیر 10 ساله مواجه شده است.

از این رو سرمایه گذاری بخش خصوصی بر روی این پروژه نه بر اساس مطالعات اقتصادی که تنها بر اساس وعده مسئولان وقت مبنی بر اقتصادی بودن این طرح صورت گرفت و به محض ایجاد مشکلات در حین انجام کار سرمایه گذاران ترجیح دادند که از کار فاصله بگیرند و عطای آن را به لقایش بخشند.

در چنین شرایطی پژوهشگران و متخصصان برروی این طرح مطالعات جامعی را انجام دادند که در پی آن موجب شد تا بخش هایی که می توانست خطر آفرین و هزینه بر باشد، اصلاح شود.

به همین دلیل احداث این خط لوله در چند فاز تقسیم شد و در حین انجام کار احداث فعالیت مطالعاتی برروی آن بخش نیز به طور دقیق انجام شد.

براین اساس باید گفت که فاز اول این طرح در تاریخ 9 دی ماه 1391 به طول هزار و 200 کیلومتر افتتاح شد.

خط لوله اتیلن غرب  2 هزار و 700 کیلومتر طول دارد و در مسیرش خوراک 12 مجتمع پتروشیمی را از جمله در کرمانشاه ، اندیمشک ، لرستان ، کردستان ، میاندوآب و مهاباد تامین می‌کند.

خط لوله اتیلن غرب محصول تولیدی پتروشیمی کاویان را با هدف توسعه صنعت پتروشیمی در مناطق غربی کشور منتقل می کند.

باید تصریح کرد، ظرفیت کامل خط انتقال اتیلن غرب حدود 3.5 میلیون تن در سال است که ارزش اتیلنی که سالیانه این خط می‌تواند داشته باشد 2.7 دهم میلیارد دلار است.

هم اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی مشغول احداث واحدها و ادامه این خط لوله در فاز دوم است که با عنوان طرح مهر ماندگار شناخته می‌شود که براساس گفته های مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی فاز دو این خط در آبان ماه سال جاری افتتاح می‌شود، به طوری که قطعه کرمانشاه به سنندج آماده بهره برداری کامل بوده و آزمون هیدرو استاتیک این خط با موفقیت انجام شده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها