امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۰۵:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138693
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 47
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم به نقل از روابط عمومی موسسه اسراء، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در درس اخلاق این هفته خود ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم به نقل از روابط عمومی موسسه اسراء، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در درس اخلاق این هفته خود اظهار کرد: مشترک بین امامت و نبوّت، همان مقام شامخ ولایت است که انسان کامل، ولیّ خداست و خدای سبحان این‌گونه از افراد را از هر نظر آماده ساخته است تا جوامع انسانی را بپرورانند.
وی با اشاره به عظمت مقام رسالت، بیان کرد: این کار عادی و کار آسانی نیست که کسی مبعوث بشود تا همه بشر را بپروراند و نیازهای علمی و عملیِ همه بشر در شرق و غرب عالَم را پاسخ بدهد. ذات اقدس الهی نیازهای انسان و آینده و گذشتهٴ او را مشخص کرده است و وجود مبارک پیامبر را به عنوان باغبان نهال جامعه بشری مبعوث کرد.

این مرجع تقلید با اشاره به آیات نورانی سوره مبارکه توبه، پیامبر گرامی اسلام را دارای ویژگی‌های ممتاز در میان همه پیامبران الهی دانست و اضافه کرد: خداوند عزیزترین، پربرکت‌ترین، آگاه‌ترین و عالم‌ترین و مهربان‌ترین افراد بشر را برای ما فرستاد و دو صفت رئوف و رحیم را یکجا به احدی نداد مگر به پیغمبر.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به مشکلات جوانان در بخش‌های مختلف و وجود برخی معضلات در جامعه خاطرنشان کرد: خداوند فرمود جامعه‌ای که در زحمت باشد موجب رنجوری پیغمبر است، مشکل جوانان و سایر افراد جامعه برای آن حضرت رنج‌آور است، خداوند فرمود او آمده است که شما را بپروراند و حرص ممدوحی دارد که شما هدایت بشوید، عالم، عاقل و عادل بشوید و از رنج شما او نیز رنجور و ناراحت می‌شود.

وی ادامه داد: خدای سبحان فرمود من دین را تکمیل کردم، من نعمتم را تمام کردم ﴿الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی﴾ تفسیر و تبیین آن اِکمال و این اتمام را در بیان پیغمبر می‌بینیم، ایشان فرمود من نه تنها خُلُق عظیم دارم که خدا فرمود «إِنَّکَ لَعَلی‏ خُلُقٍ عَظیمٍ» من آمدم جامعه را با خُلق عظیم اداره کنم و جامعه را متخلّق کنم، این‌چنین نیست که حضرت تنها خودش آدم خوب و آدم کاملی باشد  و «إِنَّکَ لَعَلی‏ خُلُقٍ عَظیمٍ» به این معنا است که تو کسی هستی که می‌توانی مکمِّل خوبی باشی.

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: چون حضرت فرمود «بعثت لاتمّم مکارم الأخلاق» و تتمیم مکارم اخلاقی سرمایه علمی می‌خواهد که پیغمبر فرمود آن را هم خدا به من داده است «بعثت لجوامع الکلم»؛ این چهار عنصر را که کنار هم می‌گذاریم نتیجه‌ می‌گیریم که وجود مبارک حضرت بهترین پروراننده جوامع بشری است؛ هم اصل أَکْمَلْتُ هست، هم اصل أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی هست، هم اصل إِنَّکَ لَعَلی‏ خُلُقٍ عَظیمٍ هست و هم «بعثت لاتمّم مکارم الأخلاق» هست و جامعش هم این است که فرمود «بعثت لجوامع الکلم».

انتهای پیام/2258/صا/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها