امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138703
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 58
به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قدرت الله علیزاده در یادداشتی به مناسبت سالروز ترور آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قدرت الله علیزاده در یادداشتی به مناسبت سالروز ترور آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ ای رئیس بنیاد ایران‌شناسی آورده است؛

دوران عجیبی است سرعت تغییر در همه چیز زیاد شده است حتی سرعت تغییر در نوع ترور.

سه‌دهه قبل یعنی سال 60 و 61 نوع ترور ها و وسایل آنها کاملاً با سال‌های کنونی متفاوت بود.

در آن دوران از ابزاری همچون سلاح و بمب برای ترور شخصیت‌ها استفاده می‌شد و اکنون با گذشت فقط سه‌دهه همان شخصیت‌ها با شکل دیگری ترور می‌شوند؛ آن زمان جان شخص مورد هدف قرار می‌گرفت ولی حالا شخصیت او هدف قرار می‌گیرد.

سال 1360 سالی است که ایران اسلامی تعداد زیادی از فرهیختگان و اندیشمندان خود را از دست داد، دشمنان این ملت بزرگ با شناسایی و ترور اندیشمندان و مسئولین کشور بنای براندازی حکومت اسلامی را داشتند، ولی با هر اقدامی از سوی دشمن، ملت مستحکم‌تر می‌شد.

اما از جمله ترورهایی که در 20 دی‌ماه سال 1360 نافرجام ماند ترور آیت‌الله سیدمحمد خامنه ای برادر بزرگ رهبر معظم انقلاب بود.

آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای  علاوه بر فعالیت‌های سیاسی در قبل از انقلاب همراهی با آیت‌الله کاشانی در سال 1330 در جریان ملی شدن صنعت نفت و همراهی با گروه فدائیان اسلام و شخص شهید نواب صفوی و همگامی با امام امت(ره) در نهضت اسلامی و تشکیل گروه‌های مبارز مخفی را در کارنامه دارد.

وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) به اتفاق مرحوم  حسن حبیبی متن پیش‌نویس قانون اساسی را تهیه و به فرمان حضرت امام (ره) از اعضای شورای تدوین قانون اساسی شد.

آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای همچنین در اولین روزهای پیروزی انقلاب مسئولیت مدرسه رفاه (قلب انقلاب) را به عهده داشت و اولین سرپرست دادسرای انقلاب بود و با تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی، به نمایندگی از مردم مشهد در این مجلس راه یافت و بر اصل مهم (ولایت فقیه) تاکید داشت.

او همچنین در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی از سوی مردم شریف مشهد به مجلس راه یافت و به عنوان رئیس کمیسیون قضایی فعالیت کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای در مجلس نخستین کسی بود که به طور جدی به طرز کار بنی‌صدر و لیبرال‌ها اعتراض کرد و موضع قاطع گرفت و در جلسه بررسی عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر، در مخالفت با رئیس‌جمهور و گروه‌های مدافع او سخن گفت و در دوره دوم مجلس نیز مجدداً به نمایندگی مردم شهر مشهد در مجلس انتخاب شد و با انصراف از کاندیداتوری ریاست مجلس، به عنوان نایب‌رئیس انتخاب شد.

وی پس از یک دوره مدیریت موفق 20 ساله در بنیاد حکمت صدرا، وارد مدیریت بنیاد ایران‌شناسی شده است و با توجه به توان علمی و شناخت خوب و عمیق مسائل ایران شناسی و آشنایی با اندیشمندان مختلف در زمینه‌های متعلق و مورد نیاز این بنیاد، دوره مدیریتی قوی و قابل قبولی را شروع کرده است و همانگونه که مشهور است (سالی که نکوست از بهارش پیداست).

در اولین سالگرد مدیریت وی بر این بنیاد، رزومه فوق‌العاده‌ای در عرصه‌های مختلف فعالیت این بنیاد ارائه شد. مثلاً در بخش پژوهشی، این معاونت که در سال‌های قبل و در دوره مدیریت قبل شبه تعطیل شده بود در یک سال اخیر با تشکیل شورای پژوهشی و تشکیل 13 کار گروه پژوهشی اقدامات خوبی داشته است.

همچنین در معاونت اطلاع رسانی و امور بین‌الملل نیز که حدود 6 سال این معاونت در تعطیلی مطلق بود، با پیگیری‌های وی این معاونت نیز فعال و بانک‌های اطلاعاتی بروز شد و انجمن بین‌المللی ایران شناسان که سال‌های زیادی تعطیل بود مجدداً فعالیت خودش را آغاز کرد و شروع به عضوگیری کرد که امروز با گذشت کمتر از یک سال از این اقدام، بیش از یک هزار نفر از ایران‌شناسان معروف و سرشناس در آن عضو شده‌اند  و ارتباطات دائمی نیز بین آنها و مرکزیت بنیاد برقرار است و اکنون هیئت‌های خارجی زیادی به واسطه وجود و حضور ایشان به این بنیاد تردد دارند و تعداد زیادی تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه‌های معتبر خارجی در کشور های مختلف منعقد شده که کرسی‌های ایران شناسی فعال شوند و حتی در بعضی از آنها کرسی‌های ایران‌شناسی تبدیل به گروه مطالعاتی شده است.

نظیر این فعالیت‌های ویژه را می‌توان در بخش تحصیلات تکمیلی بنیاد دید که با برگزاری جلسات کارشناسی زیاد توسط ایشان، برنامه آموزشی جدیدی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مدون شده است. در زمینه‌های مختلف دیگر نیز حضور  وی در بنیاد ایران‌شناسی باعث تقویت و قوام بیشتر کار شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها