امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138716
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 89
علی یزدانی عضو شورای سلامت دهان وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار کرد: در سال 90 آمارگیری توسط وزارت بهداشت صورت گرفت تا ...

علی یزدانی عضو شورای سلامت دهان وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار کرد: در سال 90 آمارگیری توسط وزارت بهداشت صورت گرفت تا شاخص‌های بهداشت دهان و دندان را در کشور ارزیابی کند اما پس از 3 سال هنوز نتیجه آن منتشر نشده است.

وی گفت: به نظر می‌رسد شورایی که در رابطه با بهداشت دهان و دندان با تعداد زیاد اعضا تشکیل داده شده است پس از مدتی غربال شده است و کسانی که به اعتقاد افراد ذی نفوذ «زبان‌درازی» می‌کنند کنار گذارده می‌شوند و تصمیمات در جمع کوچکتری اتخاذ می‌شود.

یزدانی تصریح کرد: شبکه بهداشتی ایران را بر پایه (public health care (PHC بنا کرده‌اند که اولین شرط این سیستم دسترسی راحت به خدمات سلامت است ولی تکلیف کسی که باید 150 کیلومتر راه برود تا به اولین مرکز خدمات برود چیست؟

عضو شورای سلامت دهان وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: سیستم درمانی PHC بر اساس پرورش دندانپزشک استوار است اما دندانپزشک‌ها به نقاط محروم نمی‌روند و می خواهند در شهرهای دارای امکانات که به مرکز نزدیک هستند زندگی کنند بنابراین تمام مردم کشور به خدمات دسترسی نخواهند داشت.

وی تأکید کرد: وای به حال کسانی که اوضاع مردم را ببینند ولی چشم خود را ببندند و به فکر منفعت‌طلبی خود باشد.

DMFT مهمترین شاخص پوسیدگی دندان است، D ابتدای کلمه DECAY به معنای پوسیده، M ابتدای کلمه‌ MISSING به معنای افتاده یا کشیده شده، F ابتدای کلمه FILLING به معنای پر شده و T ابتدای کلمه‌ TEETH به معنای دندان‌ها است.

DMFT شاخص تعداد دندان‌های پوسیده کشیده شده پر شده را نشان می‌دهد و هر چه میزان این شاخص کمتر باشد بهتر است و هر چه میزان آن بالاتر باشد نشانه مشکلات بیشتر در خصوص دهان و دندان می‌باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها