امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138729
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمانشاه، پیروز حناچی پیش از ظهر امروز در جلسه کمیسیون ماده 5 در استانداری کرمانشاه اظهار کرد: هدف از ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمانشاه، پیروز حناچی پیش از ظهر امروز در جلسه کمیسیون ماده 5 در استانداری کرمانشاه اظهار کرد: هدف از تشکیل کمیسیون& zwnj;های ماده 5 عملیاتی کردن طرح‌های مختلف و انجام تصمیم‌گیری‌های قابل دفاع است.
وی بیان داشت: فضای ساخته شده متعادل شهری در فصل مشترک سه حوزه منافع شهروندان، منافع سرمایه‌گذاران و سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیرندگان قرار می‌گیرد.
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: حذف هر یک از این مجموعه‌ها منجر به احداث فضاهای نامتعادل شهری خواهد شد.
حناچی با تأکید بر لزوم حفظ ارزش‌های معمارانه شهری، گفت: اهمیت عقبه تاریخی را تنها کشورهایی می‌دانند که از این موضوع بی‌بهره‌اند.
وی افزود: تمامی هسته‌های مرکزی شهرهای ایران از اماکن تاریخی شکل گرفته و از لحاظ نشان دادن خصیصه‌های معمارانه بسیار ارزشمند هستند.
دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی با اشاره به تأکیدات وارد بر اهمیت این موضوع در قانون برنامه پنجم توسعه، گفت: البته اماکن تاریخی جزو فرسوده‌ترین بافت‌های شهری هستند.
حناچی خاطر نشان کرد: در بحث احیای بافت‌های فرسوده با یک معادله پیچیده با اجزاء فقر، توجه به ارزش‌های معمارانه و تداوم معماری برای ایران امروز همراه با تداوم گردشگری اقتصادی مواجه هستیم.
به گفته معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، برقراری ارتباط صحیح بین تداوم معماری گذشته و پایه‌ریزی معماری آینده یکی از اصلی‌ترین وظایف دولت است.
وی تصریح کرد: به‌جای اینکه به‌دنبال تخریب بافت‌های فرسوده باشیم بهتر است به فکر بهسازی و بازسازی این بافت‌های به‌منظور استفاده از صنعت گردشگری باشیم.
حناچی بیان داشت: با تخریب ارزش‌های معمارانه در شهرها چیزی برای جایگزینی آنها نداریم و این نوع نگاه نیازمند یک اقتصاد پویا و حضور مردمی برای تضمین این اقتصاد است.
دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی با بیان اینکه موافق این نیستم که سازه‌های جدید باید مطابق بناهای تاریخی ساخته شوند، افزود: اما اگر به دستور زبان طراحی در بافت‌های تاریخی توجه نکنیم، عملاً آنها را کنار گذاشته‌ایم.
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: به تعداد بافت‌های تاریخی در کشور دستور زبان طراحی داریم.
وی ادامه داد: تا زمانی که منابع نفتی ما را وابسته خود کرده، به پتانسیل‌های جذب گردشگر در کشور توجه نخواهد شد.
حناچی در مورد تسهیلات احیای بافت‌های فرسوده در کشور نیز گفت: هر فردی با 30 درصد سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده می‌تواند مابقی را با سود هشت درصد تسهیلات دریافت کند.
این مسئول با انتقاد از تخلیه بافت‌های تاریخی در شهرهای کشور، بیان داشت: امروز به‌شدت نیازمند طرح‌های پایلوت هستیم، در حالی‌که سال‌هاست تنها به‌دنبال مطالعاتی بودیم که تنها در حد مطالعه باقی مانده‌اند.
دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی حفاظت صرف از ابنیه تاریخی را برابر با تخریب آنها دانست و گفت: بازگشایی راه توسعه اقتصادی با حفظ ارزش‌های معمارانه تنها راه‌حل این معادله است.
وی خاطر نشان کرد: بخش عمده‌ای از مشکلات شهرها به نظام مدیریت شهری برمی‌گردد که به‌شدت گرفتار است و بخش عمده‌ای از منابع خود را از ساخت‌وساز کسب می‌کند.
انتهای پیام/2700/صا30/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها