امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۷:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138734
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 34
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آزیتا توسلی، با ارائه مبحث «تاخیر تکاملی در کودکان فلج مغزی» در اولین همایش اختلالات عصبی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آزیتا توسلی، با ارائه مبحث «تاخیر تکاملی در کودکان فلج مغزی» در اولین همایش اختلالات عصبی – تکاملی،گفت: شیوع این بیماری در میان چند قلوها و نوزادان نارس، بیشتر است به گونه‌ای که میزان شیوع فلج مغزی در میان چند قلوها، ۵.۷ در هزار تولد زنده و در میان نوزادان نارس با وزن کمتر از 1500 گرم، بین 8 تا 10 کودک در هر هزار تولد زنده است.

وی تأکید کرد: با تمام مراقبت‌های نظام بهداشت و درمان از کودکان و مادران، متأسفانه چون علل عمده بروز فلج مغزی، به دوران جنینی و قبل از تولد برمی‌گردد و قابل کنترل کامل نظام بهداشتی کشور نیست لذا، رو به افزایش گذاشته است.

توسلی تصریح کرد: علل قبل از تولد در ابتلای کودکان به فلج مغزی حتی در کشورهای توسعه یافته، شامل 70 درصد بیماران می‌شود که عفونت‌های داخل رحمی، نارسایی جفت، استروک‌های داخل رحمی و عوامل ژنتیکی، از جمله آنها هستند.

وی افزود: در کشورهای در حال توسعه، عوامل حین تولد و موقع زایمان و مشکلات ماههای اول تولد نیز به آن ها اضافه می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب کودکان اظهارداشت: اختلالات شناختی، حرکتی، رفتاری و تشنج، از جمله علائمی است که در بیماران فلج مغزی مشاهده می‌شود ولی آنچه مسلم است در طول زمان ممکن است علائم این بیماری تغییر کند ولی بیماری پیشرفت نخواهد کرد، اما تشخیص زودهنگام و شروع درمان، در بهبودی بیماری تاثیر دارد.

وی افزود: فلج مغزی را به سه دسته،فیزیولوژیک، توپوگرافی و اتیولوژی تقسیم می‌کنیم.

 این متخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: بهترین نوع فلج مغزی، کم بودن تشنج در بیمار است. ضمن آنکه نشستن و راه رفتن کودک دچار مشکل است و موقع بلند کردن کودک از زیر بغل، پاهای او به صورت تقاطعی قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: علاوه بر معاینات بالینی، تصویربرداری مغز و مشاهده ضایعات مغزی، به تشخیص بیماری کمک می‌کند.

توسلی افزود: انجام توانبخشی، فیزیوتراپی، دارودرمانی و انجام جراحی را از جمله اقدامات درمانی ذکر کرد که می‌تواند به بیمار کمک کند.

 وی با تأکید بر لزوم پیشگیری خاطر نشان کرد: تشخیص زودرس، پیگیری سریع و  جدی مراحل درمان و راهنمایی خانواده جهت همراهی با گروه درمانگر در بهبودی بیمار فلج مغزی، حائز اهمیت است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها