امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۱۴:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138784
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۷
تعداد بازدید: 35
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سفر «آرسنی یاتسنیوک» نخست وزیر اوکراین به آلمان در کی‌یف موفقیت آمیز ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سفر «آرسنی یاتسنیوک» نخست وزیر اوکراین به آلمان در کی‌یف موفقیت آمیز توصیف می& zwnj;شود، ولی واقعیت این است که این سفر بار دیگر به دولت اوکراین یادآوری کرد که اتحادیه اروپا دیگر از دست اقدامات نامناسب کی‌یف خسته شده است.
مجله هفتگی «اکسپرت» چاپ مسکو در این باره می‌نویسد: خود نخست وزیر اوکراین اطمیان دارد که در برلین به وی اطمینان داده شده که حمایت‌ها از کی‌یف ادامه خواهد داشت. یاتسنیوک گفته است: «"آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان بعنوان یکی از رهبران کلیدی اتحادیه اروپا آشکارا علامت داد که اوکراین تنها نیست و کمک به کی‌یف هدف اصلی بروکسل بوده و این کمک‌ها در وهله نخست اوضاع اقتصادی کشور را با ثبات کرده و صلح را به اوکراین باز خواهد گرداند».
خود خانم مرکل تا حدودی سخنان نخست وزیر اوکراین را تایید کرده و برغم اظهارات «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه در مورد امکان لغو تحریم‌ها علیه روسیه، این مسئله را به بهبود آشکار اوضاع در اوکراین مرتبط دانست که به عقیده وی، مسکو تلاش مثبتی در این خصوص انجام نمی‌دهد. صحبت بر سر اجرای توافقات مینسک، بخصوص بند مربوط به بازگشت جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک به ترکیب اوکراین است. مسئله اینجاست که روسیه تا زمانی که مقامات کی‌یف وعده فدراتیو کردن کشور را اجرا نکرده باشند، حاضر به این کار نمی‌شود. صدراعظم آلمان همچنین اهمیت و موفقیت نشست سران در آستانه (پایتخت قزاقستان) را مورد تردید قرار داد. به گفته وی، این نشست نمی‌تواند به حل بحران کمکی کند.
به نوشته این نشریه، این در حالی است که احتمالا موضع گیری کنونی مرکل یک اقدام تاکتیکی است و نه راهبردی. در واقع ادامه حمایت از اوکراین یک معامله دیپلماتیک است و با این کار صدراعظم مواضع خود را تقویت کند. برای اینکه اگر در کل به اوضاع نگاه شود، واضح است که بخش تجاری اروپا و جامعه سیاسی و آکادمیک آن خواستار عادی شدن روابط با روسیه هستند و دیگر مایل نیستند که به خاطر اوضاع داخلی اوکراین، بیش از این دچار آسیب شوند. برای اینکه اوکراین خواهان پول هنگفت برای نجات دادن اقتصاد این کشور است.
«آیواراس آبراموویچوس» وزیر اقتصاد اوکراین اعتراف کرده است که برای تحقق برنامه‌های موجود، دولت نیاز به 15 میلیارد دلار دارد تا بتواند سیستم مالی را ثبات بخشیده و رشد اقتصادی را آغاز کند. جالب اینجاست که وی برای تعیین این هزینه نه به داده‌های وزارتخانه خود، بلکه به اطلاعات روزنامه «فاینشنال تایمز» انگلیس استناد می‌کند. واضح است که این هزینه گزاف را باید حامیان اروپایی مقامات کی‌یف تامین کنند و این پول از جیب دولتمردان اوکراینی خرج نخواهد شد. در همین رابطه اوکراین و آلمان در جریان سفر یاتسنیوک به برلین، پروتکلی را امضاء کردند که بر اساس آن برلین اعتبار مالی به ارزش 500 میلیون یورو برای 20 سال و پایین ترین بهره ممکن در اختیار کی‌یف قرار خواهد داد. این توافقنامه قرار است از اول ماه فوریه اجرایی شود.
«اکسپرت» می‌افزاید: علاوه بر این کی‌یف نیازمند حمایت سیاسی اتحادیه اروپاست، ولی قرار دادن دولت اوکراین زیر پتر حمایتی بروکسل هر روز که می‌گذرد، دشوارتر می‌شود. مقامات کی‌یف دیگر مورد انتقاد جدی از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر به خاطر وضعیت فاجعه آمیز در شرق اوکراین قرار گرفته‌اند، وضعیتی که از لحاظ ارزش‌های دموکراتیک برای کشورهای اروپایی غیرقابل قبول است.
این در حالی است که اظهارات جنجالی و غیرمنطقی دولتمردان اوکراینی نیز کم کم دردسر ساز شده است. یاتسنیوک روز پنج شنبه در جریان سفر به آلمان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ARD» ادعا کرد که اتحاد جماهیر شوروی در سال 1941 به کشورهای اوکراین و آلمان حمله کرده و تعداد زیادی از مردم آنها را کشته است و اکنون نیز روسیه با حمایت از استقلال طلبان در شرق این کشور، باعث کشته شدن مردم اوکراین شده است.
«کنستانتین کاساچوف» رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه روز جمعه با اعتراض شدید نسبت به چنین دروغ پردازی تاکید کرد که رهبران کشورهای اروپایی باید نسبت به ادعای جدید مقامات کی‌یف در خصوص جنگ جهانی دوم واکنش نشان داده و مواضع خویش را روشن سازنند.
بعد از آن «ولادیمیر تیتوف» معاون اول وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که وزارت خارجه یادداشتی رسمی به برلین ارسال کرده و خواستار اعلام مواضع رسمی دولت آلمان در خصوص ادعای جدید نخست وزیر اوکراین شده است.
این در حالی است که سخنگوی دولت آلمان در پاسخ خبرنگاران در این رابطه تنها به گفت این مسئله اکتفا نمود که مقامات برلین هیچ تفسیری در رابطه با اظهارات اخیر نخست وزیر اوکراین پیرامون حمله اتحاد جماهیر شوروی به آلمان و اوکراین ارائه نخواهند کرد. البته وی درعین حال یادآور شد که دولت آلمان هیچ تردیدی در خصوص مسئولیت دولت آلمان نازی در مرگ تعداد زیادی از مردم اتحاد جماهیر شوروی در دوران جنگ جهانی دوم ندارد.
به نوشته این مجله، ادامه چنین سخنانی از سوی نخست وزیر و یا دیگر مقامات بلندپایه دولت اوکراین می‌تواند به قیمت از دست دادن آینده سیاسی آنها تمام شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها