امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۷:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138844
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۱۵
تعداد بازدید: 84
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همزمان با سالروز میلاد پیامبر اعظم(ص) و آغاز سال نوی میلادی، مراسم اهدای گواهینامه پایان اولین دوره ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همزمان با سالروز میلاد پیامبر اعظم(ص) و آغاز سال نوی میلادی، مراسم اهدای گواهینامه پایان اولین دوره آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو با حضور مسئولین سفارتخانه، سرپرست رایزنی، جمعی از مدیران مراکز آموزشی ژاپن و فارسی‌آموزان در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در توکیو برگزار شد.

در این مراسم پس از نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران و ژاپن، هوشنگ علی‌مددی سرپرست رایزنی فرهنگی ضمن تبریک میلاد النبی (ص) و سال نو میلادی و خیر مقدم به میهمانان و فارسی آموزان به بررسی سابقه ادب و زبان فارسی در کشور ژاپن پرداخت، و گفت: شما با فراگیری زبان فارسی به کلیدی دست پیدا کرده اید تا با فرهنگ، تمدن و آداب ایرانی آشنا شوید. فایده آموختن زبان فارسی فقط آشنایی با گذشته ایران نیست، بلکه ایران امروز کشوری بزرگ، با نشاط، دارای ثبات، امنیت و کشوری آزاد و رو به پیشرفت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت زبان فارسی حاصل فرهنگ و تمدن دیرینه باستانی ایران و نشانگر تمدن چند هزار ساله ای است که در سرزمین ایران و اطراف آن حاکم بوده است.

این مقام مسئول با اشاره به دانشمندان و فرهیختگان ژاپنی که با زبان و ادبیات فارسی آشنایی و حتی تکلم می‌نمایند اشاره کرد و یاد و خاطره فارسی‌دانان و ایرانشناسان، مترجمین و نویسندگان و ناشران ژاپنی که بیش از چندصد عنوان کتاب را از فارسی به ژاپنی ترجمه و منتشر کردند، گرامی داشت و از آنان تقدیر و تشکر کرد.

وی همچنین از پروفسور گوریاناگی که عمر خود را در راه اعتلای زبان فارسی در ژاپن و ترجمه، تالیف و نشر بسیاری از شاهکارهای زبان  و ادب فارسی صرف نمود و در سال 2014 در سن 89 سالگی بدرود حیات گفت یاد کرد.

علی‌مددی در بخش پایانی سخنان خود در مورد ترم آینده زبان فارسی در آینده نزدیک خبر داد و سالی خوب همراه با موفقیت را برای تک تک دانش‌آموختگان آرزو کرد.

زنجانی کاردار جمهوری اسلامی ایران در توکیو نیز ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی در تشکیل این کلاسها، خطاب به فارسی آموزان گفت بدلیل حسن انتخاب یکی از غنی‌ترین زبان‌های دنیا جهت آموزش و یاد گیری به شما تبریک می گویم.

وی افزود: یکی از بهترین و غنی‌ترین زبان‌ها را انتخاب کرده‌اید و از این بابت خوش‌شانس هستید. فارسی، زبان ایرانیان است که سابقه‌ای کهن دارد. فرهنگ ایرانی و زبان فارسی در ایران حفظ شده و زبان فارسی در طول تاریخ دست نخورده است. زبان فارسی در دوره‌ای زبان اصلی تمدن اسلامی بوده و شما می‌توانید با آموزش و آشنایی با زبان فارسی، با حوزه تمدنی اسلام نیز آشنا شوید.

در ادامه مراسم، خانم توساکا، فارسی‌دان ژاپنی و معاون دانشگاه المصطفی توکیو، گفت: زبان فارسی یکی از عمیق‌ترین و پرمعناترین زبان‌ها به ویژه در زمینه شعر و ادب است. تا این مرحله  از کلاس‌ها، دوره در مرحله مقدماتی بوده و شما هنوز با زیبایی‌ها و معانی زبان فارسی آشنا نشده‌اید. در حال حاضر فقط صحبت‌های روزمره را برای مسافرت به ایران آموخته‌اید که این برای درک کردن زیبایی و فهمیدن اشعار فارسی، هنوز کافی نیست.

وی ادامه داد: پس از خواندن و درک اشعار شعرای ایرانی از جمله حافظ، سعدی، فردوسی، خیام، نظامی و دیگران خواهید دید که اشعار آنان نه فقط زیبایی طبیعت و یا وصف روحی انسان است؛ بلکه عناصر مختلفی مثل سیاست، عرفان و مسایل مربوط به اجتماع را در غالب کلمات کوتاه و به صورت شعر و با معنی عمیق بیان می‌کند.

* رونمایی از سایت فارسی‌دانان ژاپن

رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، به منظور هماهنگی و ارتباط بیش‌تر بین فارسی‌دانان در کشور ژاپن که به طور پراکنده در شهرهای مختلف حضور دارند و همچنین به منظور مطلع بودن از اخبار و پیگیری و استفاده از کلاس‌های غیرحضوری زبان فارسی و دریافت انتقادات و پیشنهادات، سایت فارسی‌زبانان در ژاپن را به نشانی http://www.parsizabananjapan.tk افتتاح کرد.

پس از آن آیین اهدای گواهینامه به فارغ‌التحصیلان دوره اول آموزش زبان فارسی برگزار شد که طی آن به 50 نفر از فارع‌التحصیلان، این گواهینامه‌ها اهدا شدند.

 

انتهای پیام/ک

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار