امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۸:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138851
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۲۷
تعداد بازدید: 212
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم گرامیداشت شهید احمد زارعی با عنوان «ستاره احمد» بعدازظهر شنبه 20 دی ماه با حضور ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم گرامیداشت شهید احمد زارعی با عنوان «ستاره احمد» بعدازظهر شنبه 20 دی ماه با حضور مسئولان هنری و فرهنگی کشور و شاعران و آشنایان این شهید در حوزه هنری برگزار شد.

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در مراسم بزرگداشت احمد زارعی که امروز شنبه 20 دی ماه در حوزه هنری برگزار شد با بیان این که در سال های پایانی حیات زارعی توانسته است با او دیدار و آشنایی داشته باشد، اظهار کرد: متاسفانه در شناساندن احمد زارعی به اهالی ادبیات و ادب دوستان و مردم غفلت کرده ایم و در حال حاضر ایشان را تنها آشنایان و دوستانش می شناسند.

وی ادامه داد: حق زارعی این نبود که این گونه آثارش نادیده گرفته شود و بعید می دانم با چنین برنامه هایی اتفاقی برای شناخته شدن ایشان رخ دهد. اما به هر حال می شود کمی آن غفلت را جبران کرد.

مومنی با تاکید بر این که زارعی انسان باورمندی بود، عنوان کرد: خداوند در قرآن این گونه انسان ها را ستوده است. زارعی تنها دم از عمل نمی زد و اهل تلاش و مجاهده و کارهای بزرگ اجتماعی بود. ایشان از باورمندان مکتب ادبیات انقلاب اسلامی بود و اگر امروز بود می توانست در کنار دیگر بزرگان، این مکتب را تبیین و تشریح کند.

رئیس حوزه هنری خاطرنشان کرد: زارعی اطلاعات خوبی از جهان بینی اسلامی داشت و اهل بیان و پژوهش بود و در هر اجتماع خمود و ساکتی که وارد می شد آن را به تحرک وا می داشت. وی در سخنرانی خود در کنگره شعر جنگ در شهر خرمشهر در اوایل دهه 70 خطاب به کسانی که آن روزها هم با شاعران انقلاب زاویه داشتند، گفت: «امروز زمان شعر جمالی نیست، باید شعر جلالی گفت.»

این مراسم با حضور خانواده شهید احمد زارعی و دوستان و آشنایان این شهید که از شهر مشهد به حوزه هنری آمده بودند برگزار شد.

در مراسم «ستاره احمد» شخصیت هایی همچون علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، مصطفی محدثی خراسانی، سید صادق رضایی دبیر شورای عالی کتاب، محسن پرویز، علیرضا کمره ای، رضا اسماعیلی، کمال شفیعی، مجید نظافتی، هادی منوری، علی داوودی، محمود حبیبی کسبی، سعیده حسین جانی و جمعی دیگر از شاعران حضور داشتند.

همچنین در این مراسم، کتابی که به همت و همکاری دوستداران احمد زارعی و توسط انتشارات سوره مهر برای این شاعر انقلابی به چاپ رسیده بود، رونمایی شد.

* پرویز: شهید زارعی درباره ولایت فقیه نگاهی روشن و درست داشت

محسن پرویزسخنگوی انجمن قلم ایران و از دوستان و همراهان قدیمی شهید زارعی در سخنانی با اشاره به دو سرفصل معین درباره این شهید گفت: اولین نکته بحث بصریت احمد بود و این به این معنا است که در مسائل سیاسی و مبتلی‌به جامعه او بسیار روشن بینانه عمل می‌کرد.

پرویز با بیان اینکه در مقطع درگذشت حضرت امام(ره) و انتخاب مقام معظم رهبری به جانشینی ایشان شاهد نوعی سردرگمی و ضعف اطمینان خاطر در میان روشنفکران مذهبی بودیم، بیان کرد: برخی هم بودند که شاید چیزی به زبان نمی‌آوردند اما در ته دل‌شان تردیدهایی وجود داشت. در این جنس مقاطع شهید زارعی بسیار قوی، محکم و مصمم برخورد می‌کرد.

سخنگوی انجمن قلم با این مطلب که شهید زارعی درباره ولایت فقیه نگاهی روشن و درست داشت متذکر شد:در خاطر دارم زمانی که فردی به قائم مقامی رهبر کبیر انقلاب (ره) معرفی شد شهید زارعی شعری را درباره او سرود اما بعدها که تغییر و تحولاتی برای استمرار حکومت اسلامی ضروری شد، او کاملاً روشن‌بینانه برخورد کرد.

به گفته پرویز، ممکن است آدم‌ها در پشت تریبون تمام آنچه در ذهن دارند را نگویند اما ما که از نزدیک با او نشست و برخاست داشتیم می‌دانستیم او چگونه می‌اندیشد و به همین دلیل می‌گویم یکی از روشن‌بین‌ترین افرادی که در زندگی‌ام دیدم احمد زارعی بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه «ما نیز امروز نیاز داریم با تعمق و دقت بیشتر تحولات روز را رصد کنیم» افزود: حضرت امیر(ع) می‌فرمایند در تغییر و تحولات روزگار است که جوهره انسان‌ها مشخص می‌شود. از این منظر به خصوص هنرمندان که غالباً احساسی هستند امکان دارد برخوردی احساساتی هم داشته باشند اما آن‌ها که احمد را می‌شناختند می‌دانند که به رغم روح لطیف و شاعرانه‌اش در این جنس موارد تأمل می‌کرد و اهل واکنش آنی و احساسی نبود.

پرویز با تاکید بر اینکه  چرا وقتی کسی فوت می‌کند شما همواره از خوبی‌اش می‌گویید؟ عنوان کرد: اینکه مگر می‌شود کسی اصلاً بدی نداشته باشد؟ این سوال و ابهان مرسومی است که همواره مطرح می‌شود، بنده در این زمینه تأملات بسیاری داشتم و به این نتیجه رسیدم که شاید ما آدم‌ها در دوران حیات نسبت به یکدیگر انتقاداتی هم داشته باشیم اما روال این نیست که این نقدها را پشت تریبون به روی هم بیاوریم و علیه هم موضع بگیریم. با وجود این واقعیت در مواردی هم ما به طور کلی درباره روحیات بهشتی افراد سخن می‌گوییم و این همان مسئله‌ای است که خیلی ‌ها متوجه آن نیستند.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد ما نیز باید چنین نگاهی به یکدیگر داشته باشیم و همواره با کسانی که در جبهه انقلاب و اسلام هستند مهربان باشیم که این منتهای آرزوی دوستان شهیدی مانند احمد زارعی است.

* اثباتی: احمدها باید بروند تا حق ماندگار شود

سردار بهروز اثباتی از دوستان شهید زارعی به بیان خاطراتی پرداخت و افزود: در روزهای  محاصره در سال 58 و در آن مخمصه همه فکر می‌کردیم که پایان کار است و مشخص نیست که جان سالم به در ببریم. احمد اما شبی به من گفت: «بنشین کتاب بینوایان را بخوان!»

وی افزود: تعجب کردم چراکه اساسا در‌آن‌ سال‌ها همه ما اهل خواند شریعتی و مطهری و کلا کتاب‌های ایدئولوژیک بودیم به همین دلیل گفتم: «احمد شرایط را نمی‌بینی؟ معلوم نیست چه سرانجامی داشته باشیم آن وقت می‌گویی بینوایان بخوانم؟»

اثباتی با تاکید بر اینکه من اهل مطالعه نبودم اما آن شب از ترس احمد هم که بود به اجبار چند صفحه‌ای از رمان را خواندم ابراز داشت: این قضیه گذشت تا سال‌ها بعد که در جمع شاعران و نویسندگان خدمت رهبر انقلاب رسیدیم. در‌آن دیدار مقام معظم رهبری به همه شاعران انقلاب و دفاع مقدس توصیه کردند رمان «بینوایان» را بخوانند چرا که این رمان، کتاب حکمت است. آن روز بود که به خود گفتم عجب پیشنهادی آن روز احمد به من داده بود!

سردار اثباتی در ادامه با تأکید براینکه بالاخره احمدها باید بروند تا حق ماندگار شود، افزود: بعضی اوقات به شوخی به احمد می‌گفتم که خدا در وجود تو اسراف کرده و هر آنچه خوبی داشته به تو داده! امروز هم به این شوخی جدی ایمان دارم و امیدوارم روحش شاد باشد.

* قزوه: غفلت از جایزه‌ای بنام شهید زارعی

علیرضا قزوه در این مراسم گفت: امروز اگر احمد در میان ما بود قطعاً شاد بود چراکه برخلاف روزهایی که او تلاش می‌کرد تا کنگره‌ای را برای شعر دفاع مقدس سامان بدهد امروز بیش از 500 رساله و پژوهش در زمینه شعر و ادبیات انقلاب و دفاع مقدس به ثبت رسیده و این بسیار ارزشمند است.

قزوه ادامه داد: خط احمد زارعی و راه او امروز روشن است و تعداد کسانی که در این راه قدم گذاشته و می‌گذارند بسیار زیاد است. در این بین غفلت‌هایی هم داشته‌ایم و آنچه بیش از همه از آن غافل بوده‌ایم اهدا جایزه‌ای ادبی به نام شهید زارعی بوده که در این برنامه جایزه‌ای به نام این شهید به یک نویسنده کودک و نوجوان اهدا خواهد شد.

* مختارپور: شهید زارعی پس از آنکه مقام معظم رهبری به عنوان رهبر انقلاب انتخاب شد، تکلیف خود را تشخیص داد

علیرضا مختارپور، دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این مراسم اظهار داشت: خوشحالم که یاد احمد در میان شعرا جاری است.

وی افزود: کسانی که با او دوست بودند می‌دانند که شهید زارعی در نماز غرق می‌شد. او در شعرهایش تجسم‌های قوی از نماز ارائه می‌دهد که هر یک مؤلفه‌های خاص خود را دارد که نخستین آن حضور پررنگ نماز در اشعار اوست. دیگر اینکه او در خلال ادبیات خود به شرایط نماز صحیح و نماز بی‌اثر نیز توجه کرده است و نماز را ملاکی برای عروج انسان متذکر می‌شود. 

مختارپور ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های نماز در شعر شهید زارعی، تأکید او بر ساری و جاری بودن تسبیح در کل هستی است. او عبادت را تکلیف دانستن و تکلیف را حماسه خواندن می‌دانست.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کل کشور ادامه داد: او در برخی سرودهایش به نماز نمایشی و در مقابل در اشعار مشهوری به مانند «شبگردی» به آن نماز صحیح نیز اشاره می‌کند. همچنین در سروده‌هایی مانند شعری که پس از شهادت آوینی سروده بود نیز تصویری از نماز ارائه می‌‌دهد، اما کامل‌ترین تصویری که او از نماز به عنوان عاملی برای عروج و تکامل ذکر می‌کند در شعر "نماز در باران" است. 

وی در پایان تاکید کرد: شهید زارعی به قدری به زمان و شرایط بعد از امام(ره) توجه داشت که سروده‌هایی نیز در این رابطه از خود به یادگار گذاشته است. او پس از آنکه مقام معظم رهبری به عنوان رهبر انقلاب انتخاب شد، تکلیف خود را تشخیص داد. 

* رونمایی از «ستاره احمد» و اهدا «سلام احمد»

پس از سخنان علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، نوبت به آیین رونمایی از کتاب «ستاره احمد» رسید که به همت مصطفی محدثی خراسانی پیرامون زندگی و آثار شهید زارعی گردآوری و توسط انتشارات سوره منتشر شده‌بود.

هم زمان با رونمایی از این کتاب بنیاد حفط آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیز موسسه شهرستان ادب با اهدا لوح و هدایایی جداگانه از خانواده شهید زارعی تقدیر به عمل آوردند.

در  بخش پایانی این برنامه هم جایزه «سلام احمد» به مهدی مرادی نویسنده اهوازی کودک و نوجوان اهدا شد. این جایزه هر سال به نام یکی از نویسندگان و شاعران فقید به برگزیدگان ادبیات کودک اهدا می‌شود. سال قبل این جایزه تحت عنوان «سلام سلمان» اهدا شده بود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها