امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۴:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 138881
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۱۶
تعداد بازدید: 165
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: 5 ماه پیش بود که پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: 5 ماه پیش بود که پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در گزارشی از عدم فعالیت جدی جمهوری اسلامی ایران در عرصه فرهنگی در سوریه انتقاد کرده و نوشته بود: حضور ایران در طول سالیان گذشته و در اوج بحران سوریه، بیشتر از آنکه فرهنگی باشد، سیاسی بوده است و ایران تنها در تحریم‌های اقتصادی به مردم این کشور کمک کرده است.

اما این روزها یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در دمشق در طول سال‌های بحران این کشور در جریان است که هفته فیلم مقاومت در سوریه است.

این هفته فیلم از این جهت اهمیت دارد که آخرین هفته فیلمی که توسط رایزنی ایران در دمشق برگزار شده بود به مهرماه 1389 بازمی‌گردد.

علاوه بر این، حضور عصام خلیل، وزیر فرهنگ سوریه، محمد الاحمد، رییس بنیاد سینمایی سوریه و رستم قاسمی، رئیس کمیته تقویت روابط اقتصادی ایران و سوریه، محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر و انور حبیبی، وابسته فرهنگی و سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در سوریه در مراسم افتتاحیه این هفته فیلم، نشان از اهمیت بالای چنین برنامه‌ای دارد.

این در حالی است که رایزنی فرهنگی ایران در دمشق بر اساس اخبار منتشر شده از فعالیت‌های آن، در طول سال جاری، به جز برگزاری چندین همایش کوچک و برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی و حفظ قرآن و البته هفته فرهنگی ایران در دانشگاه دمشق، فعالیت خاصی انجام نداده بود.

بنابر این گزارش، علاوه بر این در این هفته فیلم که با همت جشنواره فیلم مقاومت برگزار شد، فیلم‌های خوبی چون «روزهای زندگی»، «استرداد»، «کودک و فرشته»، «خاک و مرجان» و «طلا و مس» اکران شدند.

اما اطلاع خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نشان می‌دهد تبلیغات خوبی برای این هفته فیلم در سوریه صورت نگرفته تا مشتاقان هنر هفتم و سینمای ایران بتوانند از این هفته فیلم استفاده کنند.

به گزارش فارس، اقدام رایزنی فرهنگی ایران در دمشق در برگزاری این هفته فیلم با سیاست‌گذاری مناسب جریان‌های دیپلماسی فرهنگی کشور، می‌تواند گام نخست در مسیر ساختن «محور فرهنگی مقاومت» در کنار محور نظامی و سیاسی مقاومت باشد.

یکی از اقداماتی که ایران می‌تواند در این زمینه انجام دهد کمک به برگزاری مجدد جشنواره بین‌المللی فیلم دمشق است که آخرین دوره آن در سال 2009 برپا شد و در آن جایزه نقره‌ای به فیلم ایرانی «لطفا مزاحم نشوید» رسیده بود.

در همین راستا دو سال پیش بود که در دیدار غلامرضا منتظمی، مشاور بین‌الملل سازمان سینمایی وقت با سینماگران سوری در دمشق پیشنهاد ایجاد دفتر ویژه تولید آثار مربوط به حوزه مقاومت در وزارت فرهنگ ایران و سوریه مطرح شد اما با بحران در این کشور این پیشنهاد نهایی نشد که می‌تواند این بار نهایی شود.

از جمله اقدامات دیگری که «محور فرهنگی مقاومت» می‌تواند انجام دهد، ارائه تلاش برای ورود سریال‌های ایرانی به خانه سوری‌ها و همچنین کمک به احیا و بازگشت ناشران قوی سوری است که این روزها با مشکلات فراوانی دست به گریبانند.

البته در این مسیر جریان فرهنگی مقاومت و دیپلماسی فرهنگی ایران باید متوجه باشد که حرکت در این مسیر باید با هدف‌گذاری بر وحدت مردم سوریه در سایه مقاومت و اصلاح الگوی رفتاری‌ئی است که منجر به اتفاقات تلخی شد که همگان از آن خبردارند.

آیا چنین مسیری را شاهد خواهیم بود؟ باید منتظر فعالیت‌های آتی دست‌اندرکاران در عرصه دیپلماسی فرهنگی کشور بود.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها