امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۷:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139027
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد رجبی دوانی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی امروز ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد رجبی دوانی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه) در سی و پنجمین سالگرد برقراری مجدد روابط دیپلماتیک کوبا و ایران، که در کتابخانه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: انقلاب کوبا متعلق به تمام مردم آزاده جهان است.

وی افزود: همه مردم انقلابی و آزاد جهان به انقلاب کوبا که در گلوگاه آمریکا اتفاق افتاد افتخار می‌کنند، زیرا این انقلاب با پایمردی و درایت و روحیه نیرومند بیش از نیم قرن است که دوام پیدا کرده و درس بزرگی به تمام ملت‌های ستمدیده جهان است. 

رجبی دوانی تصریح کرد: انقلاب کوبا در 56 سال پیش شور فراوانی را بین مردم ایران برای انقلاب برانگیخت و به آنها فهماند که می‌توان در برابر استکبار آمریکا به مبارزه برخاست.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تلاش ما در جریان ملی شدن صنعت نفت منجر به این شد که این صنعت ملی شود، ولی با کودتای آمریکایی این تلاش ما از دست رفت، ولی انقلاب کوبا و فیدل‌ کاسترو ثابت کردند که می‌توان آمریکا را شکست داد.

وی خاطرنشان کرد: چیزی که برای ما مهم است پیروزی انقلاب کوبا با همه شرایط سخت بود، زیرا این انقلاب توانست حمایت عموم مردم را به خود جلب کند.

رجبی دوانی افزود: دفاع جانانه مردم کوبا برای حفظ انقلاب 56 ساله و افزایش قدرت آن خیلی مهم است، زیرا این قدرت تا آنجایی بود که اوباما رئیس‌جمهور آمریکا اعتراف کرد که تمام اقدامات ایالات متحده علیه کوبا با شکست مواجه شده و این درس بزرگی برای تمام ملت‌های جهان است.

وی با اشاره به مردمی‌ بودن انقلاب کوبا گفت: نظام کوبا نظامی مردمی است و شوراهای مردمی در هر بخشی وظیفه نگهداری و مدیریت جریانات کشور را برعهده دارند.

رجبی دوانی افزود: خیلی‌ها تصور می‌کردند که راز قدرت کوبا حمایت این کشور از سوی شوروی و بلوک سوسیالیستی است، ولی دنیا دید که با فروپاشی شوروی سابق و بلوک متعلق به آن کشور کوبا همچنان روی پای خود با قدرت ایستاد و به پیشرفت خود ادامه می‌دهد.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شرایط مشابه ایران و کوبا در مورد تحریم‌ کشورهای استعمار‌گر علیه دو کشور بسیار شبیه به هم است، ضمن اینکه کوبا برای ایران سرمشق بزرگی است که توانسته بدون نقت و ثروت فراوان منابع طبیعی در گلوگاه آمریکا مقاومت کند و روی پای خود بایستد، زیرا این کشور نشان داده که همواره اقتصاد و فرهنگ مقاومتی دارد.

وی تاکید کرد: تجربه بزرگ کوبا برای جمهوری اسلامی ایران رهاورد بزرگی است و این نمایشگاه روندی از تشابه هر دو انقلاب می‌باشد.

رجبی دوانی اظهار داشت: تجربه کوبا شباهت زیادی با حرکت فعلی ایران دارد و آفریقا هم نیازمند این تجربه است.

رجبی دوانی در پایان خاطرنشان کرد: ارتباط هر چه بیشتر ایران و کوبا و همکاری‌های آنها به نفع هر دو طرف و جهان خواهد بود.

در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکسی با عنوان دو انقلاب بالنده در تحریم برگزار شد که مربوط به سی و پنجمین سالگرد برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین کوبا و ایران و انقلاب‌های صورت گرفته در هر دو کشور است.

 به گزارش خبرنگار فارس، سفرای کشورهای آمریکای لاتین، سفرای گروه آلبا، نماینده سفارت فرانسه و نماینده سفارت روسیه نیز در این مراسم حضور داشتند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها