امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۹:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139057
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 66
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به لحاظ انواع روابطی که انسان‌ها با یکدیگر دارند سرنوشت آنان کاملا به هم گره خورده است از این رو ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به لحاظ انواع روابطی که انسان‌ها با یکدیگر دارند سرنوشت آنان کاملا به هم گره خورده است از این رو هیچ ملتی نمی& zwnj;تواند بدون شناخت پیشینه فکری و اجتماعی سایر ملل، هویت خود را بازشناسد و راه درست زندگی اجتماعی را بیابد. بر همین اساس است که در قرون اخیر دنیای غرب توانسته است با ابزار فلسفه های الحادی و علوم سکولار و به پشتوانه اقتصاد، قدرت رسانه ای، و نظامی گری لجام گسیخته، اغلب ساحت‌های فکری، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جهان را به تصرف خود درآورد.

اما از آغاز مواجهه دنیای شرق و جهان اسلام با مظاهر جدید تمدن، به موازات حرکت ملت‌ها برای رهایی از قید استعمار، اصحاب اندیشه و تدین رویکردهای متفاوتی برای سامان دادن تعامل با غرب مطرح کرده‌اند.

در کشور ما نیز طی نیم قرن اخیر جریان فکری شکل گرفته است که جمع هم ورزان آن یکی از شناخته شده ترین مجموعه‌ها در زمینه مقابله با اندیشه‌های بنیادین غربی‌اند و به سهم خود کمک شایانی به بازشناسی این فرهنگ استعماری و چگونگی تعامل با آن کرده‌اند.

کتاب «درباره عصر روشنگری و جهان بینی آن»، از دیدگاه تحلیلی جریان فکری مزبور، به چگونگی ظهور عصر معروف به «روشنگری» در غرب و جهان بینی حاکم در آن عصر و مختصات آراء روشنفکران مشهورتر آن عصر می‌پردازد.

این کتاب در سه فصل تدوین شده است. فصل اول کتاب عصر روشنگری و غرب مدرن را مورد تحلیل و بازشناسی قرار می‌دهد و در آن ذات غرب مدرن را که شامل اومانیسم و مدرنیته است، به چالش کشانده و همچنین غرب را در دوران‌های تطور تاریخی عالم غرب مدرن مورد ارزیابی قرار می‌دهد و روشنگری‌های مفیدی را در این زمینه برای مخاطب خود رمزگشایی می‌کند.

فصل دوم کتاب با عنوان مختصات عصر روشنگری و جهان بینی به بیان ویژگی‌های عصر روشنگری می‌پردازد و با برشمردن صفات و ویژگی‌های این عصر وجوه ان را هر چه بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهد و فصل سوم کتاب هم درباره برخی روشنفکران عصر روشنگری توضیح می‌دهد. در این فصل نویسنده به اجمال کانون‌های روشنگری انگلستان و اسکاتلند، آمریکا، فرانسه  و آلمان را نام برده و ویژگی‌های هر یک از کانون‌ها را برمی شمارد.

کتاب حاضر که از مجموعه کتاب‌های «بازخوانی فرهنگ و اندیشه مدرن» است در زیر مجموعه «اندیشه‌ها و جریان‌های فکری» به رشته تحریر در آمده است و انتشارات سروش در روزهای آینده دو زیر مجموعه دیگر آن به نام‌های «اندیشمندان» و «داستان نویسان» را منتشر خواهد کرد.

چاپ نخست کتاب «درباره عصر روشنگری و جهان بینی» در 208 صفحه با جیبی در شمارگان یک هزار نسخه و با قیمت 8500 تومان از سوی انتشارات سروش برای علاقه‌مندان منتشر شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن 88310610-021 یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66493620-021 مراجعه کنند.

همچنین مرکز پخش پکتا (نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66973203 ( 20 خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir  امکان پذیر است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار