امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۲۱:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139069
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 91
«وحید وکیلی» قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به بیان ...

«وحید وکیلی» قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به بیان برخی از مشکلات تلاوت در کشور پرداخت و گفت: یکی از شاخص‌های تلاوت استادانه ارائه تلاوت براساس معنی و سیاق آیات است، اما متأسفانه در کشور ما به دلیل عدم آشنایی عموم مردم با زبان عربی و معانی قرآن و یا هر دلیل دیگری به تلاوت معنی‌گرا توجهی وجود ندارد و اغلب قرائتی که دارای نفس بلند، گام بالا و برخی زخارف صوتی و لحنی باشد مقبول مردم است. البته این موضوعات بد نیست اما همه این‌ها باید در خدمت سیاق آیات و ارتباط درونی قاری با مفاهیم آیاتی که تلاوت می‌کند باشد.

مردم به تلاوت معنی‌گرا تمایل ندارند

این قاری بین‌المللی روند تلاوت کشور را تحت تأثیر خواست مخاطبان دانست و گفت: برخی از قاریان قرآن کریم تلاوتشان را براساس خواست و ذائقه مردم تغییر داده‌اند و این کار باعث شده تا در محافل با اقبال مخاطبان مواجه شوند، اما چون برخی از این تلاوتها از اصل تلاوت استادانه و معنی‌گرا فاصله دارد اساتید و بزرگان به این‌گونه قاریان ایراد می‌گیرند و بعضاً بر علیه آنها صحبت می‌کنند.

وی ادامه داد: متأسفانه زمانی در بین جامعه قاریان هم این حرف مطرح بود که هر تلاوتی که زیبا باشد مردم می‌پسندند و قاری را برای تلاوت دعوت می‌کنند، اما از این نکته غافلیم که ملاک‌های زیبایی تلاوت اصیل که برخاسته از مکتب مصری است چیست؟ و آیا هرچیزی که شنوندگان ما در ایران می‌پسندند با الگوهای مکتب مصر مطابقت دارد یا نه؟ اگر یک سری ضوابط و اصول تنغیمی خاص تلاوت قرآن و شأن آیات الهی رعایت نشود معلوم نیست ادامه این مسیر به کجا خواهد انجامید؟!

ضرورت انس زیاد و مداوم قاریان با قرآن

وکیلی با اشاره به ضرورت آشنایی قاریان با علوم مختلف قرآنی گفت: انس زیاد و مداوم قاریان با قرآن، حفظ آیات و آشنایی آنها با جنبه‌های مختلف و ضروری علوم قرآنی و نیز توجه هر چه بیشتر به قرائت‌های شاخص دوران طلایی مصر مهمترین راه حل دستیابی به تلاوت‌های معنا گرا است و باید قاریان قرآن به آن توجه کنند.

اکثر قرآن آموزان از روز اول برای مسابقه به جلسه می‌روند

وی گرایش قرآن آموزان به مسابقات از روز اول یاد‌گیری را یکی دیگر از مشکلات تلاوت دانست و گفت: یکی از مشکلاتی که در فضای تلاوت در کشور جا افتاده این است که اکثر جوانان و نوجوانان از همان روز اول برای شرکت در مسابقات به جلسات قرآن می‌روند و پایه یاد‌گیری آنان براساس تلاوت مسابقه‌ای است. اما اصل تلاوت، اجرا در مجالس و محافل و ارائه تلاوت زیبا و استادانه است، در حالی که ممکن است اساتید طراز اول تلاوت جهان اگر خارج از قواعد مسابقات بخوانند عنوانی کسب نکنند.

عدم حمایت کافی از قاریان شهرستانی

این قاری بین‌المللی عدم حمایت کافی از قاریان شهرستانی را یکی دیگر از مشکلات تلاوت در کشور دانست و گفت: یک قاری سال‌ها عمر خود را در راه تلاوت صرف می‌کند و شاید رتبه بین‌المللی هم کسب ‌کند، اما پس از کسب عنوان شرایطش با گذشته چندان تفاوت نمی‌کند، حتی اگر آن قاری خوش‌خوان باشد چون نه محفل چندانی وجود دارد و نه از شهرهای دیگر به دلیل هزینه‌های بالا دعوت چشمگیری دارد. به عبارت دیگر عدالت در توزیع فرصتهای تلاوت خصوصاً فرصت‌هایی که برگزار‌کننده آن نهاد‌های دولتی هستند وجود ندارد.

وی ادامه داد: با تلاوت است که قاری روز به روز پیشرفت می‌کند. البته این موضوع بیشتر برای قاریان شهرستانی است و در تهران این مشکل کمتر وجود دارد. این اتفاق باعث می‌شود بسیاری از قاریان شهرستانی پس از بین‌المللی شدن کار تلاوت را به صورت حرفه‌ای دنبال نکنند.

ضرورت استفاده از قاریان شهرستانی در امور قرآنی استان

وکیلی با اشاره به ضرورت استفاده از قاریان استان در کارهای قرآنی مانند داوری در مسابقات گفت: در شهرستان‌ها از قاریان بین‌المللی استان برای داوری در مسابقات هم کمتر استفاده می‌کنند و حتی ما را برای کسب تجربه هم به جمع داورانی که از خارج استان برای داوری می‌آیند، دعوت نمی‌کنند. در حالی که یک قاری بین‌المللی بعد از کسب تجربه و تلاش به این مرحله رسیده و منطقی است استان‌هایی که از قاریان یا حافظان بین‌المللی و حتی اساتید مجرب برخوردار هستند به نحو احسن و به نفع استان از آنها حداکثر استفاده را کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها