امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۰:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 139113
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۹
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، اواخر دی ماه سال 91 بود که همایون خرم از دنیا رفت. هنرمندی که در تاریخ موسیقی ایران نقش بی‌بدیلی داشته است. خرم ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، اواخر دی ماه سال 91 بود که همایون خرم از دنیا رفت. هنرمندی که در تاریخ موسیقی ایران نقش بی‌بدیلی داشته است. خرم یکی از چندین استاد موسیقی بود که در سال‌های اخیر روی در نقاب خاک کشیده& zwnj;اند. حال بعد از دو سال در گذشت او جایزه‌ای به نام این استاد موسیقی در حال برگزاری است. به همین بهانه با رضا خرم فرزند همایون خرم هم‌کلام شده‌ایم تا از چند و چون برگزاری این جایزه موسیقایی آگاه شویم.

*در ابتدا اگر مایلید از چگونگی شکل‌گیری جایزه «همایون خرم» بگویید.

ایده اصلی جایزه موسیقی همایون خرم توسط مهندس بردیا صدرنوری مدیر عامل شرکت فرهنگی ـ هنری راد نو اندیش عنوان شد. این ایده در یک جلسه خصوصی عنوان شد. حدود پنج ماه پیش گفته شد که من در جا پسندیدم و موافقت کردم. از همان ابتدا مراحل گوناگونی را گذراندیم. این برنامه سال اول بود و برای همه ما تجربه اول بود که اگر همه یاری کنند در سال های آینده بهتر می شود. هدف اصلی ما از همان ابتدا این بود که افراد زیر 20 سال در این مسابقه شرکت کنند زیرا حرفه‌ای نیستند و بهتر است مسیر تازه‌ای برای این افراد باز کنیم. تصمیم گرفتیم دست کسانی را بگیریم و وارد عرصه هنری کنیم که هنوز به طور کامل شکل نگرفته اند. همچنین استعدادیابی مهم ترین هدف این برنامه است. مهم این است که این افراد عاشق موسیقی باشند. استعدادهای جوان باید دیده شوند.

*جشنواره‌هایی از این دست کم برگزار نشده‌اند؛ و بعضا هم توانسته‌اند چهره‌هایی را معرفی کنند؛ اما تنها با معرفی نمی‌توان مسیر آینده این هنرمندان جوان را هموار کرد.

ما بعد از دیده شدن آ‌ن‌ها سعی می‌کنیم، آن‌ها را در مسیر درست قرار دهیم. خوشبختانه ما استعدادهای فراوان داریم ولی در مسیر درست قرار نگرفته‌اند. به نظر من این استعدادها اگر کشف نشوند حیف و نابود می شوند. ما هنرمندان زیادی داریم که بسیاری از این هنرمندان ناشناخته باقی می‌مانند. به عنوان مثال خیلی از هنرمندان موسیقی در شهرستان‌ها هستند که اصلا نمی‌دانند باید چگونه وارد عرصه هنر شوند به همین دلیل ما دوست داریم به این افراد فرصت ارائه هنرشان را بدهیم. دومین هدف ما این است که این افراد را بعد از این برنامه حمایت کنیم. ما می‌خواهیم به این افراد کمک فکری، معنوی و... کنیم. اهل موسیقی هم باید به ما کمک کنند تا این افراد را حمایت و پشتیبانی کنیم. ما به دنبال این هستیم که مشکلات جوانان را حل کنیم زیرا دغدغه پدرم همیشه این بود که مشکلات جوانان در حوزه هنر برطرف شود تا بدون مشکل به ارائه هنر خود بپردازند.  پدر همیشه می گفت مبادا کسی به خاطر نداشتن نتواند موسیقی یاد بگیرد به همین دلیل همیشه براساس توانایی افراد از آن‌ها شهریه می‌گرفت. کلاس‌های آموزش پدرم واقعا نمونه بود زیرا اصلا شهریه برای او اهمیت نداشت. ما سعی می‌کنیم اگر این هنرجویان مشکل مادی دارند به طور پنهان آن مشکلات را حل کنیم. همچنین من می‌خواهم این برنامه در سال‌های آینده اساس‌نامه‌ای داشته باشد و یک کار اساسی انجام شود. همچنین در سال‌های آینده برنامه‌ای را در نظر می‌گیریم تا موزیسین‌ها هم شرکت کنند. این برنامه با اساس نامه ریشه پیدا می‌کند. این برنامه نیاز به تامین مالی دارند و تلاش می کنیم تا به موسیقی کمک کنیم.

*نهادهای دولتی قرار است از این برنامه حمایت کنند؟

حرف هایی زده شده است و پیروز ارجمند سالن رایگان در اختیار ما قرار داده است که ما واقعا از او متشکر هستیم. همچنین وعده هایی داده شده است تا در سال‌های آینده بیشتر کمک شود. به نظر من اگر نهادهای دولتی حمایت کنند، روند بهتری خواهیم داشت البته بردیا صدرنوری برای این برنامه بسیار زحمت کشیده است و نیت خیرخواهانه دارد ولی ما به دنیال دوام و پایداری این برنامه هستیم و دوست داریم در سال‌های آینده هم برگزار شود.

*چرا تمرکز این جشنواره بیش‌تر بر روی موسیقی سنتی است؟

نسل امروز باید با موسیقی اصیل ایرانی بیشتر آشنا شود تا بتوانیم این نوع موسیقی را حفظ کنیم و زنده نگه داریم. به نظر من راه کاملا برای این افراد باز می‌شود. این هنرجویان نباید رها شوند فقط باید اساس‌نامه، نیت و اهداف این برنامه به درستی تعیین شود. این برنامه‌ها به هنر موسیقی، جوانان و نوجوانان کمک می‌کند. نسل جوان باید در مسابقه‌های گوناگون شرکت کند تا بتواند خود را محک بزند.

*کمی هم درباره جوایز این برنامه صحبت کنید.

هنوز تصمیم نگرفتیم ولی به چند مورد توجه ویژه داریم. ما قصد داریم به افراد برگزیده کمک‌های مادی و معنوی کنیم. مثلا نفر اول اگر ویولن ندارد برایش بهترین ویولن را تهیه کنیم. همچنین اگر هنرجویی از شهرستان آمده است و از نظر مادی امکان رفت و آمد برای آموزش را ندارد، قصد داریم هزینه کلاس‌ها، رفت و آمد و... را به مدت دو سال برای او بپردازیم. البته این کار تا حدودی سخت است ولی امکان این کار را فراهم می‌کنیم. فکر دیگر این است که به صورت نقدی جوایز را به این افراد بدهیم تا همان‌طور که دوست دارند در جهت اعتلای موسیقی خود استفاده کنند.

*به نظر شما اگر این برنامه‌ها در زمان حیات اساتید برگزار شود، بهتر نیست؟

به نظر من این مراسم باید در زمان حضور اساتید و پیشکسوتان برگزار شود؛ زیرا این کار بسیار قشنگ است و اساتید هم لذت می‌برند. همچنین اگر از اسم اساتید برای این مراسم استفاده می‌کنیم باید تحقیق کنیم و متخصصین نظر بدهند که از نام چه کسی استفاده کنیم و از نام هنرمندی استفاده کنیم که حضور فعالی در عرصه هنری داشته است. در همه جای دنیا این مراسم به همین شیوه برگزار می‌شود و مثلا جایزه را با نام کسی برگزار کنیم که از نظر موسیقایی بی‌نظیر است. اساتید امروز دلگیر هستند زیرا مهجور واقع شده‌اند ولی پدرم هیچ گاه دلگیر نشد و اعتقا درون داشت و همیشه می‌گفت نباید نظر پروردگار از ما برگردد زیرا برگشتن نظر روزگار سهل و آسان است.

* کمی درباره زنده یاد همایون خرم صحبت کنید.

همان طور که قبلا گفتم پدرم همیشه دغدغه جوانان را داشت و این موضوع از رفتار خودش معلوم بود. پدرم همیشه شاگردانش زیاد بود و اگر احساس می‌کرد هنرجویی به موسیقی علاقه دارد ولی شرایط مالی مناسبی ندارد از او شهریه نمی گرفت. آموزش به هنرجویان از پایه سخت است ولی پدرم این کار را انجام می‌داد.

*چه برنامه‌ای برای آینده برگزاری این مسابقه دارید؟

قرار است این برنامه در سطح وسیع‌تر برگزار شود. امسال ساخته‌های پدر را اجرا می‌کردند ولی قرار است در سال‌های آینده از ساخته آهنگسازان برجسته دیگر هم استفاده کنیم. ما می خواهیم موسیقی ارزشمند ارائه دهیم و به دنبال این هستیم که بخش آهنگسازی را اضافه کنیم.

* آثاری از استاد همایون خرم به جا مانده است که هنوز منتشر نشده باشد؟

بله چندین اثر از پدرم به جا مانده است که اگر شرایط فراهم شود این آثا را تولید و منتشر می‌کنیم.

* و حرف پایانی...

امیدوارم همه کمک کنند. همه باید دست به دست هم دهیم و به موسیقی کمک کنیم. موسیقی و هنرمندان این حوزه باید مورد توجه بیشتر قرار گیرند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها